«Його запам'ятають сильним і прекрасним»

Дмитро Хворостовський. Фото - В'ячеслав Прокоф'єв / ТАСС

22 листопада пішов з життя видатний співак, народний артист Росії Дмитро Хворостовський.

Два з половиною роки боротьби з важкою недугою закінчені, і надії всієї країни на чудесне зцілення, на жаль, не виправдалися.

Так, Хворостовського по-справжньому любили від Калінінграда до Владивостока, а найбільше, мабуть, в Петербурзі і рідному Красноярську. Це було щире всенародне визнання: мужній вигляд і красивий голос нашої епохи по-справжньому хвилювали.

Баритон як кумира - не рідкість для Росії: Хворостовського можна вважати законним спадкоємцем таких улюбленців країни, як Павло Лисициан, Георг ОТС, Юрій Гуляєв, Муслім Магомаєв.

На частку Хворостовського випала феноменальна кар'єра: визнання прийшло до нього рано, і слава з кожним роком тільки росла.

В юності його виділила прозорлива Ірина Архипова - рідкісний за красою голос полонив першу меццо-сопрано Радянського Союзу, і вона зробила багато для його просування - варто згадати перемоги на конкурсах Глінки і в Кардіффі.

Її щедрий аванс не було розтрачено даремно, вже скоро про Хворостовський заговорить весь світ. Йому належали кращі сцени: він завжди був у формі, ніколи не підводив театри, став незамінний в ролях благородних красенів.

Сам він найбільше любив нью-йоркську «Метрополітен», де його голос звучав ідеально. Величезний, на 4000 глядачів, зал «Мет» і аристократичний, але часом занадто глибокий, немов вкрите патиною старе золото, голос співака абсолютно підходили один одному.

Знаю про це не з чуток: довелося бути присутнім в листопаді 2012-го на прем'єрі «Балу-маскараду» в «Мет» (постановка Девіда Олдена), коли разом з Марсело Альваресом, Сондріо ​​Радвановскі і Долор Заджік російський баритон влаштував справжнє свято опери, блискуче виконавши свою коронну партію Анкарстрёма / Ренато.

Чайковський і Верді були, мабуть, головними оперними композиторами співака, партії в їхніх творах найкращим чином підходили Хворостовського, його голос і акторська харизма буквально розквітали.

Втім, і моцартівські ролі, і Валентин в «Фаусті» Гуно, і партії в операх бельканто або веризму залишили помітний слід в історії.

Хворостовський багато співав камерних концертів, і в цьому він був продовжувачем великих російських виконавців минулого, тієї ж Архипової, які завжди приділяли увагу романсовій ліриці.

Пам'ятна його співтворчість з Георгієм Свиридова, який охоче писав для Хворостовського дивно проникливі мініатюри. Дмитро приділяв увагу популярним романсів Чайковського і Рахманінова, а також не так часто звучить зі сцени шедеврів Танєєва, Мусоргського або Ліста.

Звертався Хворостовський і до пісень воєнних років, експериментував з естрадою в союзі з Ігорем Крутим.

На щастя, Хворостовський творив вже в ту епоху, коли звукозапис і телебачення масово фіксують все більш-менш значущі оперні вистави та концерти, і мистецтво Дмитра Олександровича залишиться з нами назавжди.

Одним з перших значущих успіхів Хворостовського в Росії стала опера «Фауст», яка прозвучала на сцені Кіровського театру в 1988 році.

Згадує його партнерка Любов Казарновська:

"Хочу висловити своє глибоке співчуття батькам Діми, його дружині Флоранс і дітям. Це непоправна втрата.

Ми всі знали, що справа серйозна, але до останнього сподівалися, особливо знаючи сибірський характер Діми, його рішучість боротися, ніколи не здаватися, що все буде в підсумку добре.

Він тримався дуже мужньо. Це жахлива несправедливість, коли молодий, красивий, талановитий чоловік йде на зльоті кар'єри. Його таким і запам'ятають - сильним і прекрасним, непереможеним.

Сьогодні я, звичайно, згадувала нашу першу зустріч, коли Діма приїхав спробувати себе в Кіровський театр, де я служила провідною солісткою, і наш спільний спектакль - його дебют: Хворостовський - Валентин, Казарновська - Маргарита, юна, тільки після консерваторії, Ольга Бородіна - Зибель , маститий Микола Мисливців - Мефістофель, і тенор-прем'єр того часу Юрій Марусин - Фауст, диригент - Валерій Гергієв.

Це був дуже красивий спектакль, і новий красень-баритон був там виключно органічний. Гергієв сказав після закінчення:

«Яке щастя, що три таких молодих прекрасних голоси звучать в нашому театрі, а в зал ллється зі сцени ця незвичайна краса».

Після постановки Діма покликав нас всіх в свою грим-вбиральню. Була якась горобинова настоянка, бутерброди з буфету, але ми відчували себе абсолютно щасливими. Це була справжня радість творчості.

Як я розумію, Діма планував залишитися в Кіровському театрі, тим більше після такого успіху, але буквально через півроку трапилася його перемога в Кардіффі, і на наступний день він прокинувся знаменитим на весь світ. Його зірка засяяла на Заході, і з російськими майданчиками він уже вирішив себе не пов'язувати. Далі були контракти, спектаклі в провідних театрах світу, ексклюзивний контракт з «Філіпс» - світова слава.

Думаю, що головне у Хворостовського - унікальний тембр. Він немов створений для партій молодих героїв. Аристократичний, так званий «кавалерський» баритон - штучний товар, таких голосів ніколи не буває багато. Етторе Бастіаніні, Джино Бекі, Павло Лисициан - ось ті баритони, тембри яких неповторні, і Діма з їх числа. І, слава Богу, що його багато записували - це надбання Росії, надбання всього людства.

Опера - складне мистецтво, не всі його розуміють або не всі хочуть зрозуміти. Хворостовський зумів заслужити народну любов своїм проникливим виконанням військових пісень - він був гранично щирим у цьому репертуарі, це відчувалося в кожному звуці, в кожній фразі.

Його «Ех, дороги» і «Землянка» - шедеври, які проймають до тремтіння. Мій батько, ветеран війни, плакав, як дитина, коли слухав його. Романсами, російськими і радянськими піснями Діма протоптав стежку до сердець простих людей, буквально зачарував їх своїм чарівним тембром, ставши справжнім героєм Росії.

Олександр Матусевич, газета "Культура"