Школярам і студентам: підготовчі курси і міжнародні програми обміну

Як вибрати університет за кордоном і правильно підготуватися до вступу ми розповідали в попередніх статтях. Безумовно, зібравши максимально повну інформацію про свій ВНЗ мрії, вже в процесі підготовки ви зрозумієте і вирішіть для себе, де вам буде краще, визначитеся зі спеціалізацією, університетом і країною навчання. Але як на 100% бути впевненим у правильності свого вибору? Як заздалегідь дізнатися, чи зможете ви адаптуватися в новій для себе середовищі? Відповідь проста - варто провести «розвідку боєм». І тут є кілька можливих рішень.

Підготовчі програми Foundation і мовні курси

По-перше, для випускників українських шкіл, які планують подальше навчання за кордоном, існують різні підготовчі програми Foundation або ж мовні курси при університетах. Практично в кожній країні і кожному вузі. Це свого роду місток між українською середньою школою і вищою освітою за кордоном. Протягом одного року ви будете поглиблено вивчати англійську мову і ряд дисциплін, відповідних обраної спеціалізації, а також познайомитеся зі специфікою навчання в університеті в цілому.

По-друге, існує кілька міжнародних програм обміну студентами. Найвідоміші з них - це FLEX (для учнів старших класів середніх шкіл) і Erasmus (для студентів вищих навчальних закладів).

Програма обміну для українських школярів - FLEX

Програма FLEX була заснована в 1992 році і фінансується урядом США. Школярам надається можливість навчання в американській школі протягом одного навчального року, стипендії та проживання в приймаючій сім'ї. Призначена для учнів 8-10 класів середніх загальноосвітніх шкіл. Відбір учасників проводиться на конкурсній основі. Участь в програмі безкоштовна. Відповідно до правил програми, кожен з учасників проживає в сім'ї, яку вибрала приймаюча організація. Обов'язково є координатор, який контролює всі організаційні моменти і проживає поблизу, щоб в разі необхідності швидко вирішити всі виникаючі питання. Конкурсант повинен бути громадянином України, і попередні його візити в США не повинні перевищувати трьох місяців протягом останніх 5 років.

Детальні умови участі та терміни проходження тестування можна дізнатися на офіційному сайті Консультаційного центру мережі EducationUSA в Києві.

Програма обміну для студентів європейських вузів - Erasmus

Програма Erasmus була заснована в 1987 році. Це програма Європейського союзу з обміну студентами і викладачами. Спочатку в ній брали участь країни ЄС, Ісландії, Ліхтенштейну, Македонії, Туреччини і Норвегії. Всього - більше 4 тисяч університетів. Участь в програмі безкоштовна. Відбір відбувається на конкурсній основі для тих, хто вже відучився 2 роки в своєму вузі або вже закінчив його і планує вступати на магістратуру чи докторантуру. Також необхідно мати хороший рівень іноземної мови країни навчання і високі середні бали. Тривалість - від 3 місяців до 1 року.

При надходженні в закордонний вуз варто звертати увагу на те, чи входить він в список університетів Erasmus. Навіть якщо зараз ви не плануєте брати участь в програмі обміну, то, повірте, в процесі навчання ви оціните всі переваги цієї можливості. Адже у вас з'явиться шанс помандрувати по всьому світу, побачити всі свої очима і, можливо, знайти нове і більш цікаве місце, в якому вам напевно захочеться залишитися назавжди.

Програма обміну для студентів українських вузів - Erasmus Mundus

Україна не входить до складу ЄС, тому студенти українських вузів можуть піти іншим шляхом і подати заявку на участь у програмі Еразмус Мундус. За умови, якщо ви вчитеся в вузах, які виграли проект на академічну мобільність. Самостійно вибрати вуз студент не може, це вирішує спеціальна комісія домашнього університету.

Країни, які приймають на навчання за цією програмою - це 28 країн-членів ЄС, Ліхтенштейн, Ісландія і Норвегія. Окремо для українських студентів працює програма Польського Еразмуса. Програма покриває витрати на дорогу, надає стипендію.

Якщо ви вже закінчили український виш і отримали ступінь бакалавра, то скористайтеся шансом проходження магістратури або докторантури за цією програмою обміну. Її тривалість - від 1 року до 3 років. Також надається стипендія.

Програму курирує виконавче агентство з питань освіти, аудіовізуальних засобів та культури EACEA (Education, Audiovisual and Culture Executive Agency).

Але як на 100% бути впевненим у правильності свого вибору?