На згадку про художника: на Новодівичому кладовищі відреставрували меморіал Ігоря Грабаря

1. реставрація надгробків

Завершено реставрацію надгробка на могилі художника-живописця основоположника радянського музейного і реставраційної справи Ігоря Грабаря (1871-1960). Тут же поховані його родичі - сестра дружини Марія Грабар (1893-1964) і син математик Мстислав Грабар (1925-2006). Сімейний меморіальний комплекс розташований на Новодівичому кладовищі на восьмій дільниці в четвертому ряду.

Фахівці привели в порядок вапнякову фігурну стелу з декількох блоків, а також відреставрували гранітний постамент скульптурної композиції, що складається з чотирьох плит.

Від флігеля до садиби в стилі класицизму: історії московських реставраторів

Оформлення стели відсилає до діяльності Ігоря Грабаря - він поклав початок реставраційної справи в Радянському Союзі, займався відновленням давньоруських церков, ікон, в тому числі Андрія Рубльова. На стелі можна побачити кілька барельєфів. На них зображені святий Герасим і лев - цей біблійний сюжет був неодноразово відображений російськими іконописцями, а також лик святого і птиця в давньоруському стилі. На бічній грані великими літерами викарбувано ім'я і прізвище художника, а також роки його життя.

Надгробок було створено в 1980-і роки за проектом архітектора Анатолія Дубівського і скульптора Володимира Рогайшіса.

«Скульптурна композиція виконана з вапняку. У цього каменю є кілька особливостей. Через свою пористу структуру він добре вбирає вологу, внаслідок чого з часом там утворилася цвіль, а місцями стела поросла мохом. Крім того, через свою зернистості цей матеріал досить швидко руйнується або, як кажуть фахівці, "вивітрюється". На поверхні монумента утворилися лакуни, сколи та тріщини », - пояснив глава Департаменту культурної спадщини міста Москви Олексій Ємельянов .

Чотири місяці реставраційних робіт

З 1992 року могила Ігоря Грабаря - об'єкт культурної спадщини регіонального значення, тому всі роботи велися за узгодженим з Мосгорнаследія проекту і під контролем фахівців відомства.

Реставрація пам'ятника тривала чотири місяці. За цей час фахівці очистили білокам'яна надгробок і гранітний постамент від пилу, бруду, цвілі і моху, видалили пізні поверхневі мастіковкі - ділянки, вкриті мастикою, що маскує нерівності і дефекти каменю. На надгробку заклали сколи та тріщини за допомогою спеціальних складів, загерметизували шви між плитами, видалили шари старої фарби з вибитих на білому камені букв і заповнили їх нової, чорного і золотого кольорів. На заключному етапі реставрації поверхню скульптурної композиції і постаменти покрили спеціальним захисним водовідштовхувальним складом, який захистить меморіальний комплекс від негативного впливу навколишнього середовища, а також від освіти цвілі і грибка.

Ігор Грабарь - російський і радянський живописець, реставратор, мистецтвознавець, музейний діяч, педагог. Закінчив Академію мистецтв (майстерня Іллі Рєпіна). Займався живописом і архітектурою, а в 1910-1920-х роках - музейною діяльністю і охороною пам'яток, видав першу «Істрію російського мистецтва» в шести томах. З 1913 по 1925 рік очолював Третьяковську галерею, де провів систематизацію експозиції, розмістивши всі твори мистецтва в хронологічній послідовності. У 1918-му Ігор Грабарь створив мережу Центральних реставраційних майстерень, в яких були врятовані багато шедеврів Стародавньої Русі. Художник реставрував «Трійцю» - ікону Андрія Рубльова, творчістю якого він цікавився. Ігор Грабарь написав монографії про Валентина Сєрова, Ісаака Левитане і двотомну монографію про свого вчителя Іллі Рєпіна, яка принесла йому Сталінську премію.

Новодівочий цвинтар - одне з найвідоміших і найдавніших в Москві. Перші поховання на території Новодівичого монастиря з'явилися в XVI столітті. Тут ховали черниць і жінок царського роду. Завдяки придворному положенню Новодівичого монастиря в XVI-XVII століттях некрополь став місцем поховання представників аристократії. До XIX століття ця територія залишалася родовим місцем поховання аристократичних сімей (князі Голіцини, Гагаріни, Долгорукие, Трубецкие і інші). Далі збільшилася кількість поховань представників купецького, міщанського та торгово-промислового станів, різночинної інтелігенції. Вже до початку ХХ століття вільного місця тут практично не залишилося, і було прийнято рішення про розширення кладовища за рахунок двох гектарів землі за південною стіною монастиря.

Всього на території некрополя спочиває понад 26 тисяч осіб. Серед них художники, письменники і поети, архітектори, філософи, композитори, вчені, державні та військові діячі. Тут були поховані Дмитро Шостакович, Микола Гоголь, Володимир Маяковський, Антон Чехов, Костянтин Станіславський, Юрій Левітан, Микита Хрущов, Сергій Ейзенштейн і інші. Ансамбль Новодівичого монастиря - об'єкт культурної спадщини федерального значення, він включений до Списку об'єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

реставрація надгробків

Департамент культурної спадщини Москви розробив систему комплексного моніторингу збереження художніх надгробків на території столиці. Вона дозволяє відстежувати стан всіх пам'ятників, які відносяться до об'єктів культурної спадщини. В місті розташовано близько двох тисяч об'єктів історичної та військового некрополя.

В цьому році меморіальний комплекс і могила маршала авіації Івана Кожедуба на Новодівочому кладовищі отримали статус об'єкта культурної спадщини регіонального значення . Фахівці Мосгорнаследія реставрують 19 художніх надгробків, ще по 105 ведуться проектні роботи. За минулий рік на столичних кладовищах було відновлено 38 художніх надгробків.