Російська мова як державна: проблеми і перспективи

Одним з головних подій VI Асамблеї Російського світу , Яка проходила 3 ​​листопада в Москві, стала панельна дискусія «Державна мова і мовна політика держави в історії Росії». Її відкрила голова опікунської ради фонду «Русский мир», президент МАПРЯЛ Людмила Вербицька.

Державна мова Росії

- Правовий статус російської мови визначається законом 2005 року. Статус передбачає його обов'язкове використання в основних і найважливіших аспектах діяльності держави, - нагадала Людмила Вербицька.

Вона зазначила, що тривалий час в Російській імперії не виникало потреби у визначенні статусу російської мови. Але в другій половині XIX століття це стало необхідним - російську мову почав використовуватися як інструмент інтеграції.

Людмила Вербицька нагадала, що ні в одній з конституцій радянської епохи статус російської мови не був закріплений. І тільки в 1991 році указом Президента Росії російська мова була визнана державною.

- Сьогодні гостро стоїть питання про визначення нормативної бази мови. Санкт-Петербурзький державний університет підготував ряд словників, які, сподіваюся, будуть використані тими, хто буде стежити за дотриманням норми закону, - зазначила глава опікунської ради фонду «Русский мир».

На особливу функцію державної мови звернув увагу проректор СПбДУ, заступник голови правління фонду «Русский мир» Сергій Богданов. На його думку, російська мова є важливим інструментом культурної редактури. Мова, зрозуміло, йде не про цензуру. «Ми поки не цілком вміємо справлятися з новими, в тому числі мережевими технологіями, звідси особисті трагедії, падіння рівня культури, припинення важливих традицій. Раніше колективні форми культурного існування припускали певну редактуру. Наприклад, не можна було в'їхати в храм на велосипеді, і все це знали. Тепер в соціальних мережах такого інструменту немає. Якщо ми хочемо зробити життя кращим, впоратися з проблемами, що виникають, нам потрібні нові інструменти редактури. Кращий інструмент для цього - це мова, російська літературна мова в функції державного. Відредагований в кращому сенсі цього слова », - заявив лінгвіст.

У той же час, визнав Богданов, використання російської мови як державної - непросте завдання. Всі зацікавлені сторони повинні бути до цього готові, і перш за все самі лінгвісти.

Парадокс: російськомовний простір звужується, але попит на російську мову росте

Про міжнародний статус російської мови і його позиції в світі говорив глава Росспівробітництва Костянтин Косачов . Відзначивши, що російська як і раніше - один з провідних мов світу і найпоширеніший в Європі, разом з тим він констатував процес звуження простору російської мови. Почасти це відбувається з об'єктивних причин, адже раніше російську мову в соціалістичних країнах вивчали масово, але з падінням Східного блоку ця практика зійшла нанівець.

Проте, впевнений глава Росспівробітництва, цей процес має і суб'єктивні причини. Ось тут і потрібна робота. Це і погана координація різних організацій, що займаються підтримкою російськомовних за кордоном, і недостатнє фінансування цієї роботи з боку держави. Серйозною проблемою Косачов вважає і відносно слабкий суспільну увагу до цієї проблеми. На думку чиновника, завдання підтримки російської мови в світі не може бути тільки державною, самому суспільству потрібно збереження російськомовного простору.

Костянтин Косачов звернув увагу на що має місце парадокс: звуження російськомовного простору відбувається на тлі зростаючого, але погано задовольняти попит на російську мову. Особливо великий цей запит в країнах Середньої Азії, однак там не вистачає кваліфікованих викладачів російської мови. У цьому середньоазіатським державам, вважає він, повинна допомогти Росія.

Мільйони неписьменних мігрантів - це проблема

Вельми жваво обговорювалася в ході дискусії проблема мігрантів. Точніше, погане володіння російською мовою, їх слабка інтегрованість у суспільство. Тон обговоренню задала представник Федеральної міграційної служби Тетяна Бажан.

«Мільйони трудових мігрантів, щорічно прибувають до Росії сьогодні, стали погрожувати культурної цілісності Росії», - зазначила Бажан. Перш за все, це стосується молодих людей з країн СНД, які дуже погано володіють російською мовою. 50% з них навіть не можуть заповнити самостійно анкету, а багато хто взагалі не мали можливості вивчати російську, зазначила представник ФМС.

Бажан визнала, що останнім часом відбувається багато конфліктів на національному ґрунті, і цю проблему треба вирішувати. Як? І тут знову мова зайшла про суспільну підтримку. У цьому питанні ФМС налагоджує співпрацю з інститутами громадянського суспільства, в тому числі релігійними організаціями. Іншим серйозним кроком, впевнена Бажан, має стати прийняття нового закону, згідно з яким трудові мігранти, зайняті в сфері обслуговування, при влаштуванні на роботу повинні будуть підтверджувати достатній рівень володіння російською мовою.

Розмова про необхідність підвищення мовної грамотності трудових мігрантів, які прибувають до Росії, продовжив генеральний секретар Міжнародної асоціації викладачів російської мови і літератури, член опікунської ради фонду «Русский мир» Євген Юрков.

Він вважає, що, на відміну від періоду 90-х, в останні роки в Росії знову з'явилася мовна політика. Позитивними прикладами такої політики Юрков вважає створення фонду «Русский мир» і введення тестування з російської мови для трудових мігрантів . На його думку, відповідальні роботодавці самі зацікавлені в робочій силі, що володіє російською мовою. Достатнє володіння російською мовою відповідає і інтересам самих мігрантів. Разом з тим, спираючись на пробне тестування, проведене петербурзькими лінгвістами, Юрков визнав, що процес мовної адаптації мігрантів не буде швидким.

В ході обговорення було порушено широке коло питань. Дискусія продовжилася в кулуарах і на що пішли круглих столах.

Фотозвіт про подію

Редакція порталу «Русскій мір»

Як?