У Горно-Алтайську завершилися гастролі Національного музично-драматичного театру Туви

Гастролі Національного музично-драматичного театру Туви в Республіці Алтай закінчилися при повному аншлагу - в Національному театрі ім. П.Кучіяк пройшов театралізований концерт тувинської театру "Алтай-Саян-алишкилар". На завершення гастрольної програми алтайська публіка насолоджувалася грою і майстерністю читця - заслуженої артистки РФ і РТ Галини Мунзук і чудовим голосом заслуженої артистки РТ Ельвіри Докулак.

Раніше тувинські артисти представили казку "Кмітливий мишеня в Австралії" за твором народного письменника Республіки Тива Едуарда Міжіта і спектакль-легенду "Егіл, ЕЖІМО, Егіл" (Вернись, мій друг, повернися) з синхронним перекладом на російську мову. У фойє алтайського театру була організована пересувна виставка, що відображає історію і розвиток театрального мистецтва Туви "Історія театру - твоя історія".

Проводжаючи гостей, Емма Ірішева, художній керівник драматичного театру Республіки Алтай, повідомила, що з відповідними гастролями НЕ будуть зволікати - тувинський театр зустрічатиме алтайських колег в нашій республіці в квітні 2017 го року.

Культурний обмін між нашими республіками закріплено не тільки в формі усних дружніх домовленостей, а й документально 30 вересня 2016- го року в Горно-Алтайську було підписано Угоду про культурне співробітництво міністрами культури Республік Тива і Алтай Алдаром Тамдином і Ежером Малчіновим.

«Угода - результат великої роботи наших міністерств протягом року. Воно сприятиме розвитку всієї галузі культури, - заявив міністр культури Туви Алдар Тамдин. - В цілому, ми з Алтаем співпрацюємо в плані культури дуже давно, наприклад, в рамках інструментальної музики обмінювалися досвідом, запрошуємо один одного на свої заходи, але тепер починаємо взаємодіяти в усіх напрямках культури і мистецтва. Гастролі тувинської театру в алтайської республіці - найкращий момент для підписання Угоди, тому що його ідея зародилася під час святкування 80-річного ювілею нашого театру. Культурний обмін почався з гастролей нашого театру, в наступному році намічаються гастролі алтайського театру в Туві ».

«Мій перший візит до Туви відбувся під час проведення 80-річчя Національного театру ім. В.Кок-оола, - повідомив міністр культури Республіки Алтай Ежер Малчінов. - Тоді з Алдаром Костянтиновичем ми говорили про обмінні гастролі наших театрів. Як бачите, не забарилися, при повному аншлагу відбулися спектаклі тувинської театру. Ми не просто сусіди, а близькі народи, і сьогоднішній захід - перший етап наших взаємин в сучасний час. В рамках Угоди ми вирішили організувати кочовий фестиваль "Ожук" ( «Вогнище») між трьома найближчими, родинними республіками: Алтай, Хакасія, Тува. Таким чином ми закладемо фундамент для розвитку діалогу культур ».

Директор Національного музично-драматичного театру Туви Станіслав Іріль зазначив, що культурне співробітництво між двома республіками продовжує славну традицію засновників тувинської театру з просування театрального мистецтва, яка була розпочата в середині минулого століття:

«30 років тому на Алтаї побували артисти нашого театру з гастролями, алтайські глядачі добре знають легендарних артистів Туви Максима і Кара-киць Мунзук, тут свого часу навчалися багато державних діячів і письменників Туви, - розповів він. - Нинішнє покоління тувинської театру давно мріяло побувати на цій священній землі і завдяки Угоді про взаємне співробітництво дана мрія збулася. Я від імені театру дякую нашим міністерств в особі Алдара Тамдина, Ежера Малчінова і директора Національного театру ім.П.Кучіяк Емму Ірішеву ».

Про свої враження про тувинському театрі тих часів і нинішніх розповіла Світлана Тарбанакова-голова регіонального відділення Спілки театральних діячів РФ в Республіці Алтай, заслужений діяч мистецтв Республіки Алтай:

"Дивлячись на обличчя молодих акторів тувинської театру, розумієш, як швидко летить час. У 1975 році у нас гастролювала російська трупа тувинського муздрамтеатру, приїжджали до нас тувинські" щукінци ". У 1980-му році наш алтайський театр їздив до Туви і показав плеяду кращих вистав. Приїжджали до нас народні артисти РФ Мунзук, всі хотіли з ними фотографуватися ...

У тувинському театрі працює чудовий режисер Олексій Ооржак, який потряс нас спектаклями "Хто ти, Субедей", "Вернись, мій друг, повернися", "Король Лір" і ми з великим обожнюванням дивимося і стежимо за постановками Національного театру Туви. У виставі "Вернись, мій друг, повернися" грала Галина Мунзук, яка приїхала в нашу республіку в рамках обмінних гастролей, чому ми безмежно раді. Її образ до сліз нас торкнув, коли ми дивилися вперше цей спектакль і сподіваємося, що її наступниця, молода актриса (Айза Чилбак-оол. Прим. Еріка Донгака) теж не залишить нас байдужими. Відрадно, що у нас молоді і енергійні міністри, підприємливі, ми сподіваємося, що з їх приходом наші театри будуть процвітати. "

Емма Ірішева, художній керівник Національного театру ім. П.Кучіяк, зазначила, що підписання Угоди стало знаменним днем ​​для двох республік:

«Співпраця регіонів починається з театру, з культури, і це правильно, адже найважливіше - це духовний розвиток народу. З директором тувинської театру Станіславом Іріль ми НАКом дуже давно, з театром Туви постійно перетинаємося в різних фестивалях, ми завжди стежимо за тим, що відбувається в тувинському храмі мистецтв. Рада тому, що підписана Угода про культурне співробітництво, в творчому плані ми будемо працювати, а наші міністерства в цьому будуть підтримувати ».