10% дисертацій з історії, захищених з 2000 р, виявилися плагіатом

Р.Сітдіков / РІА Новост

З усіх дисертацій з історії, захищених в Росії з 2000 р, близько 10% містять більше 70% плагіату. Про це заявив директор Російської державної бібліотеки Олександр Звислий, пославшись на результати дослідження компанії "Анти-плагіат", проведеного на замовлення РДБ. "Наше завдання було - оцінити розмір лиха. Розміри лиха величезні", - заявив він. Інформація про результати перевірки була відправлена ​​до органів влади. Діссовети і імена плагіаторів РДБ назве тільки за запитом депутатів або прокуратури, сказав Звислий "Газете.ру". Він уточнив, що це було "чисто наукове дослідження".

Про перевірку було оголошено в травні 2013 г. Усього було перевірено 14 500 кандидатських і докторських дисертацій з фондів бібліотеки. Кожна робота перевірялася на наявність некоректних запозичень з тією ж бази дисертацій. "Якби ми взяли для порівняння інші тексти, наприклад монографії, статті, книги, то обсяг плагіату був би значно більше", - сказав Звислий. За підсумками перевірки приблизно в 1500 роботах було виявлено понад 70% чужого тексту. "Менший розмір запозичень можна пояснити тим, що автор брав напрацювання зі свого колишнього дисертації або з робіт наукового керівника. Але 70% запозичення - це з дуже великою ймовірністю погані роботи", - сказав директор РДБ.

Співробітники "Анти-плагіат" провели вибіркові перевірки дисертацій з інших дисциплін. У роботах з економіки було виявлено приблизно той же рівень плагіату, що і в історичних дисертаціях, а в природничо-наукових текстах - значно менший, додав Звислий.

У листопада 2012 р Міністерства освіти та науки погодилося сформувати комісію для перевірки докторських і кандидатських дисертацій з історії, які були захищені в Московському педагогічному державному університеті (МПГУ). Очолив її тодішній заступник міністра Ігор Федюкин. Комісію створили після того, як випускники Спеціалізованого навчально-наукового центру ім. Колмогорова (СУНЦ) при МДУ заявили в Вищу атестаційну комісію, що директор центру Андрій Андріянов сфальсифікував дані про публікації, необхідних для захисту. Міністерська комісія перевірила 19 докторських і шість кандидатських дисертацій, захищених в МПГУ з 2007 по 2012 р, і виявила "серйозні порушення, які мали систематичний характер".

У січні Федюкин оголосив, що в університеті "була поставлена ​​на потік робота з виготовлення фіктивних дисертацій, які складалися з фрагментів чужих текстів, супроводжувалися фіктивними відгуками провідних організацій, фіктивними списками публікацій". В результаті були позбавлені ступенів 11 з захистилися, в тому числі і Андріянов, який був змушений піти з поста директора СУНЦ. Голова ВАК Фелікс Шамхалов пішов у відставку - правда, в зв'язку з розслідуванням справи про розкрадання 350 млн руб., Виділених Зовнішекономбанком на будівництво елітного житла. Новий голова ВАК Володимир Філіппов пообіцяв, що до кінця 2013 р комісія може анулювати близько півсотні наукових ступенів.

Однак одночасно почалася і контратака на Міносвіти. Наприклад, викритий активістами в несумлінному цитуванні депутат Держдуми Володимир Бурматов закликав очистити Міністерства освіти та науки від плагіаторів і попросив Генпрокуратуру перевірити правомірність використання системи перевірки наукових текстів «Антиплагіат». Голова думського комітету з освіти, декан факультету держуправління МГУ В'ячеслав Ніконов зажадав «припинити вакханалію за звинуваченням всіх і вся в наявності фіктивних дисертацій, наукових ступенів». Володимир Жириновський, в законності докторського звання якого засумнівався колега-депутат Ілля Пономарьов, запідозрив самого Федюкина в фальсифікації диплома. КПРФ зажадала відставки міністра Ліванова.