Казахська культура: розмова з дітьми про традиції та звичаї

1. Юрта (кііз үй)
  2. Національні візерунки та прикраси
  3. Казахські національні костюми
  4. казахський фольклор
  5. Національні свята та ігри

Традиційна культура казахів немислима без гостинності. Приїхавши в гості, вас обов'язково візьмуть, як самого довгоочікуваного людини, навіть якщо ваш візит став несподіваним для господарів. З дитинства в казахських сім'ях всім прищеплюється повага до старших, терплячість і доброзичливість до оточуючих, слухняність і слідування традиціям. Це все включає в себе традиційна казахська культура. Кожна людина завжди буде відчувати себе шановним в гостях, його не відпустять, що не нагодувавши смачною їжею, якої багата національна казахська кухня. І сьогодні в цій статті ми розглянемо основні ознаки казахської культури, які варто обговорити зі своїми дітьми.

Юрта (кііз үй)

Найзручніше винахід казахських кочівників - юрта, будинок, який так легко зібрати і розібрати. Він ідеально підходить для частих переїздів з місця на місце, які пов'язані з древнім способом життя казахів. Юрту може самостійно встановити або розібрати навіть жінка за 30 хвилин, вона не важка і перевозиться на конях або верблюдах.

Кііз үйвключает в себе ґратчасту основу - кереге, купол - юк, круглу вершину - шаңирақ. Ще з давніх-давен тюркські народи вважалися винахідливими умільцями по створенню переїзних будинків.

Національні візерунки та прикраси

Казахський народ завжди жив в красивих будинках. Юрти були обвішані шикарними, зробленими вручну, алаша і кіiз з витонченою вишивкою. Предмети для праці також були прикрашені візерунками, розписаними на дереві, кістках, металах.

Одяг, головні убори, сумки, посуд (піали, ковші, торсиқ) - кожна частина життя казахського народу була відзначена яскравими і оригінальними орнаментами.

З шкіри худоби шилися чоботи, ремені, пояси, рогами прикрашалися ліжка в юртах.

Казахські зергерів (ювеліри) були талановитими дизайнерами, які вважали за краще в основному створювати творіння з білого срібла.

Казахські сережки (сирға), браслети (білезік), шийні і головні вироби були майстерно вилиті з металу у вигляді півмісяця, квітів, дзвіночків, з гарними підвісками, а жіночі прикраси у вигляді 3-х перснів, що з'єднуються тонкими ланцюжками з браслетом, не залишають байдужою жодну модницю і до цього дня.

Казахські національні костюми

Залежно від області проживання, національний одяг казахського народу дещо відрізнялася в деталях: обробці, орнаментах і прикрасах. Але в цілому основи були єдині. Казахський чоловічий костюм включає в себе шапан (одяг на зразок халата, підв'язують поясом), зшитий з благородного оксамиту, і головний убір - төбетей, малақай, бөрік (ковпаки, шапки з лисячого хутра).

Жіночий казахський костюм - це білий бавовняний або кольоровий варіант суконь, які носилися разом з оксамитовими жилетами, вишитими візерунками і високим ковпаком, до якого приєднувався шовковий шарф.

Заміжні жінки похилого віку носили кімешек - тканинний головний убір, що закриває волосся і вуха.

Молоді дівчата, що знаходяться в статусі нареченої, носили сәукеле - трикутний головний убір, що звужується догори і прикрашений натуральними пір'ям үкі.

казахський фольклор

Казахський народ здавна був популярний саме фольклорними роботами. Словесне мистецтво, що проходило з грою на інструментах - це айтиса, коли акини змагаються в імпровізованих віршування під дзвінкі переливи домбри. Такі піснеспіви збирали величезну кількість глядачів через обговорення народними поетами злободенних тем, що стосуються простих жителів. Такі оповіді передавались з уст в уста, з родини в родину і складалися в легенди.

Гра на кобиз також вважалася справжнім мистецтвом, опанувати яким було непросто. Гра на кобиз також вважалася справжнім мистецтвом, опанувати яким було непросто

Національні свята та ігри

Найголовніше свято року для казахів та інших тюркських народів - це Науриз, день весняного рівнодення, який відзначається 22 березня.

Саме в цей день кожна сім'я почитала за честь прийняти у себе гостей, сусідів, родичів, щедро накриваючи дастархан, де обов'язково стояло блюдо Науриз шкірі, яке готується з семи основних інгредієнтів. Рецепт Науриз шкірі ви можете подивитися ТУТ .

У це свято обов'язково потрібно було прощати один одному образи і борги, очищати свій розум і душу від негативу, а житло - від бруду, перетворюючи все навкруги і оточуючи себе приємною атмосферою.

Танці, ігри і музика були традиційні в дні веселощів, і до цього дня казахський народ із задоволенням грає на свіжому повітрі в қазақша күрес (казахська боротьба), бәйге (скачки на великі дистанції - 25, 50, 100 км), көкпар (коли вершники намагаються схопити і вирвати один у одного цапову тушу), қиз-қуу ( «догони дівчину»), і алтибақан (гойдалки на шести стовпах).