«Геометрія справжнього» в ГЕС-2: що це було? :: Враження :: РБК.Стіль

ГЕС-2

© facebook.com/vac.foundation

Автор Денис Бояринов (Colta.ru)

03 березня 2017

27 лютого в Москві завершилася «Геометрія справжнього» - масштабний арт-проект британця Марка Фелла, який претендує на звання самого незвичайного культурного події Росії останнього часу. Денис Бояринов - про те, чому він запам'ятається всім надовго.

Скажу чесно, «Геометрія справжнього» мені спочатку не сподобалася - ще на рівні задумки. Ідея Фонду VAC провести грандіозний форум, присвячений експериментальному звуку і саунд-арту, мені здалася надто сміливою і передчасної для Москви. На мою враженню, ні наша публіка, ні навіть наші культурні інституції не готові до мистецтва звуку - невловимі і Нонспектакулярний, абстрактного і ефемерного, що вимагає іншого рівня концентрації свідомості і інтелектуальних сил, ніж звичайний contemporary art, який намагається домогтися ефекту відразу. У самій заявці - влаштувати в реконструйованому архітектурному пам'ятнику зліт світових світил звукопису, рівного якому за масштабом в Росії не бачили - мені привиділися претензійність і снобізм. Дивіться, мовляв, в Третьяковській галереї, на прекрасній у всіх інших відносинах виставці «Відлига», плазми з відеороликами не можуть добре подзвучіть, а в Музеї Москви - просто правильно розмістити підписи до аудіооб'ектам (до речі, теж на прекрасній у всіх інших відносинах виставці « відлига », але інший). Але всім все одно, оскільки глядачі у нас вибудовуються в чергу на Айвазовського. А ми, прогресивні і витончені, посеред будівництва, в неопалюваному приміщенні, поставимо 19-канальний звук і висунемо плеяду «зірок саунд-арту», ​​хоча зрозуміло ж, що в саунд-арте немає зірок.

Перше враження від «Геометрії справжнього» теж було змішаним. Вже по реакції Фейсбук, за кількістю відзначилися на сторінці заходу, по анонсу Vogue про фестиваль для «модних меломанів» було зрозуміло, що охочих «зачекініться» в ГЕС-2 буде більш ніж достатньо. Але який відсоток з них уявляв собі, на що саме йде?

© facebook.com/vac.foundation

Організатори виставки постаралися, щоб до кожного відвідувача дійшов мінімум інформації про експозиційних об'єктах: щедро надрукували карти з навігацією і розставили по залах юних «медіаторів», які чесно, як запам'ятали і зрозуміли, намагалися розтлумачити задум художника. Проблема в тому, що більшість з виставлених робіт вимагало якщо не грунтовного коментаря від автора, то хоча б інтродукції від підготовлених, досвідчених в культурному контексті і технологіях людей. Тому неминуче траплялися конфузи: наприклад, під час сеансів епічної аудіоінсталляціі Флоріана Хекера «Фавн», де віртуальний розум (інтерактивна програма) спантеличував слухача раптовими питаннями англійською, озвученими через 14-канальну звукову систему, багато терпляче дивилися на сцену і чекали, коли там почнеться якась агресивна дія, оскільки медіатори їм обіцяли «перформанс», і він відбувався в залі зі сценою. А коментар до «Фавну» в програмі фестивалю ( «в цьому новому контексті« Фавн »продовжує позначати волю до продовження швидкоплинного досвіду і його закріплення за допомогою хитрощів») остаточно збивав людей з пантелику.

Швидше за все, саме здивованими більшість відвідувачів і йшли з денною частини фестивалю, оскільки навіть кореспондент каналу «Культура», якому за посадою належить бути підготовленим, описав у своєму репортажі експозиційну частину коротко і ємко: «Там, де колись стояли крани, турбіни , насоси - тепер звучить музика, рухаються натюрморти, застигли композиції з сухих квітів ». Ніякого саунд-арту - тільки натюрморти і сухі квіти.

Марк Фелл