Забудьте про «Чорний квадрат»: Малевича показали з іншого боку

Масштабна виставка творця супрематизму відкрилася в «Робочому і колгоспниці»

Павільйон-постамент, прикрашений скульптурною композицією Віри Мухіної, швидше за все, був би Малевичу за смаком як експозиційної площадки. Його форми нагадують представлені на виставці АРХІТЕКТОН (об'ємні супрематические моделі) авангардиста. А над оформленням працювали, зокрема, його учні Микола Суетин і Костянтин Різдвяний.

При вході звучать вигуки з апломбом: «Звезли з провінції добра! Знайшли чим здивувати! ». Це той частий випадок, коли пихаті коментатори виявляються, м'яко кажучи, людьми недосвідченими. Навіть в розквіт творчості автора «Чорного квадрата» (1915) не балували увагою в столицях, тому свої кращі роботи він продавав в Держфонд, який поширював їх по провінційним художнім музеям.

Масштабна виставка творця супрематизму відкрилася в «Робочому і колгоспниці»   Павільйон-постамент, прикрашений скульптурною композицією Віри Мухіної, швидше за все, був би Малевичу за смаком як експозиційної площадки

Фото: надане прес-службою проекту.

З нижегородського доставили колоритного «Косаря» (1912), який пробиває на емоції іконним початком. Здоровий селянин з косою дивиться на глядачів, немов святий з церковних образів. «Жниця» того ж року, яка прибула з Астраханської галереї ім. Догадіна, заповнює всі квадратне поле картини і складається з пружних обсягів, з яких сонечко підсвічує тільки торс. Гімн сільській трудівниці. Характерний для Малевича, який любив зайнятих жнивами панянок. З Красноярського музею ім. Сурикова з'явилися «Дама і рояль» (1914) - спробуй відшукати їх на полотні. Малевич до цього часу вже занурився в період провокації і зауми.

Фото: надане прес-службою проекту.

Інша справа «Діти на галявині» (1908) - однозначний шедевр виставки, з яким таки розлучився ГМИИ ім. Пушкіна (Третяківка і Російський музей в роботах відмовили). Річ настільки чиста і ніжна по виконанню, що навряд чи знаходиться людина, що зуміла пройти повз. У ідилічною зображенні силуетні квітчасті фігурки дітлахів нагадують аплікації, наклеєні на площинний смарагдовий фон. Ошатна гуаш ненав'язливо відсилає до техніки вирізаних суконь для ляльок.

Робота стилістично перегукується з «патріотичними лубками», якими Малевич шалено пишався, кожен акуратно підписував. Це літографічні плакати і листівки, створені під час Першої світової. Батальні лубки приковують увагу не тільки яскравою яскравістю і майстернями гротескними зображеннями, а й текстами Володимира Маяковського.

Фото: надане прес-службою проекту.

По сусідству виставкова рідкість - флакон одеколону «Північний» (1911). Малевич - автор не лише ефектного бульбашки у вигляді крижаної скелі з ведмедем замість кришки, але і його реклами, розміщеної в газетах. І це зайвий раз доводить, наскільки серйозно художник ставився до тексту, тим більше що супроводжує його твори.

- Стиль Малевича, пориває з загальновизнаними літературними і мовними нормами, при поверхневому знайомстві здається незграбним, безграмотним, варварським, - каже куратор виставки Олександра Шатських. - Читати його твори важко. Але ця праця винагороджується сторицею. Вникаючи в насичену, щільну, органічно-коряву мова Малевича, - по приголомшливою виразності вона часом нагадує прозу Андрія Платонова, - неможливо не піддатися абсолютно особливому її чарівності, якщо не сказати магії. Неологізми і етимологічна свіжість малевічевского слововживання, висхідні до поетики будетлян і зарозумників, енергія думки, що осяває тугу, шорстку фразу, виявляли все ту ж креативну міць, якої настільки повно, настільки щедро наділили геніальний ініціатор супрематизму.

Фото: надане прес-службою проекту.

Велика кількість документального матеріалу (листи, книги, щоденники) дозволяє зрозуміти, чому літературна творчість Малевича викликало неприйняття сучасників. Стиль його словесності і сьогодні часом не подається засвоєнню. Переконуємося в цьому, читаючи і листи Малевича Елю Лисицькому, Льву Антокольському. У них Малевич без фальші; такий, яким був насправді.

Як він виглядав, можна побачити на єдиною збереженою документальної кінострічки, вперше показаної в Москві. Художник тут виступає в ролі спритного зазивали, який заганяє народ на відкриття Виставки петроградських художників усіх напрямків 1918-1923 років в Академії мистецтв (травень 1923 го). Особи Малевича тут не розгледіти, зате його детально можна розглянути на карандашном портреті, виконаному Володимиром Татліна в 1912-1913 рр. Не випадково саме тут, де з'єднуються два титану російського авангарду, ведеться розмова про супрематизмові, за яким ми найкраще знаємо Малевича.

З відкриттів для московського глядача може стати генеалогічне древо. Згідно з ним Малевич ніякий не різночинець, а справжнісінький дворянин, рід якого сходить до XVI століття. Сім'я - самий проникливий сюжет виставки, який розкривається в основному через листи і фотографії.

- На ваших очах людина без дипломів, загальноосвітнього та художнього, проходить шлях становлення як художник, - резюмує Шатських. - Творчість Малевича при його житті викликало хвилю неприйняття. Про ідеологічному, світоглядному відторгненні супрематичних ідей і говорити не доводилося - занадто разюче відрізнялося сповідування художником велике Ніщо від оптимістичної, «єдино вірної» теорії марксизму-ленінізму. Так, свобода руйнування для нього важлива. Але тільки щоб розчистити поле і побудувати на ньому щось нове. І тільки Малевич зміг цього добитися. Громадський темперамент, особистісні якості природженого лідера висунули його в ряди діячів мистецтва, з великою енергією приступили до будівництва нової культури.

Найкраще в "МК" - в короткій вечірньої розсилці: підпишіться на наш канал в Telegram