У Третьяковці оприлюднили план з порятунку "Івана Грозного"

І пояснили відсутність бронестекла.

28 травня в Третьяковській галереї зібрали прес-конференцію, на якій спробували роз'яснити всі темні місця, пов'язані з актом вандалізму відносно картини Іллі Рєпіна "Іван Грозний і син його Іван 16 листопада 1581 року".

25 травня в 20.55 перед закриттям музею один з відвідувачів схопив стійку огорожі і декількома ударами розбив скло, що захищало знаменитий шедевр, нагадує " Уралінформбюро ".

"Полотно прорваний в трьох місцях в центральній частині роботи на фігурі царевича. Від падіння скла сильно постраждала авторська художня рама. Завдяки щасливому випадку найцінніше - зображення осіб і рук царя і царевича - не постраждали", - йдеться в офіційній заяві галереї з приводу того, що сталося . Зловмисника затримала служба безпеки музею.

Працівники установи розповіли, що відразу після закінчення первинних оперативно-слідчих заходів, реставратори музею витягли шматки скла, акуратно вийняли картину з рами, після чого перемістили роботу в реставраційну майстерню.

Чому полотно не було захищене спеціальним броньованим склом? На одне з головних питань, що хвилювали після того, що сталося не тільки журналістів, відповіла головний хранитель музею Тетяна Городкова. З'ясувалося, зокрема, що картина перебувала за товстим німецьким антивідблиску склом, яке передбачає наклеювання на нього антивандальной плівки.

Фото: mkrf.ru

"Є скло в Японії антивідблиску і антивандальне. Воно дуже важке, його неможливо вмонтувати в раму. Роблять ніші в стінах для картин, поверх яких поміщають антивідблиску і антивандальним скло. (...) Вартість такого скла - десятки, якщо не сотні тисяч євро . Ми можемо забезпечити придбання такого скла, тільки спираючись на допомогу партнерів ", - наводить слова директора Державної Третьяковської галереї (ГТГ) Зельфіри Трегулова" Інтерфакс ".

Тепер же, запевняють працівники ГТГ галереї, картину будуть зберігати в спеціальному броньованому кейсі, а найближчим часом буде вивчена система установки капсульної рами - такі вже не один рік використовуються в Європі, пише " Коммерсант ". Про те, чи будуть посилені заходи безпеки щодо інших шедеврів не повідомляється.

До всього іншого, "Іван Грозний" - одна з найцінніших робіт у світовій колекції живопису - не був застрахований, про це з посиланням на фахівців Третьяковки пише ТАСС. Законодавство РФ вимагає страхувати шедеври тільки в разі, якщо їх вивозять за кордон. Очевидно, що оплачувати страховку всіх фондів цілком було б занадто дорого, проте ряд музеїв все ж йде на такий захід за власною ініціативою з залученням інвесторів, повідомив агентству один з експертів.

Вартість відновлення пошкоджень, нанесених "Івану Грозному", за різними оцінками, складе від 5 до 10 мільйонів рублів. Свою допомогу в реставрації галереї запропонував Ермітаж. Крім того, Ощадбанк уже пообіцяв оплатити всі "реабілітаційні" роботи, а також профінансувати покупку спеціальних захисних коробів для картин з фондів музею.

Особистість людини, яка напала на полотно Іллі Рєпіна, встановлена. Ним виявився 37-річний житель Воронежа Ігор Подпорин. Після його волаючого вчинку багато хто пригадав, що сто років тому з цією картиною вже траплялося щось подібне. У 1913 році якийсь іконописець з вигуком "Досить крові!" також тричі вдарив шедевр ножем. Після цього Рєпіну довелося заново виписувати на картині особи. Судячи зі свідчень сучасного іскусствоборца, у його дій не було ніякого ідеологічного вивороту:

"О восьмій вечора зайшов до буфету, хотів уже йти, випив сто грам горілки, - повідомив він слідчим. - Горілку не п'ю, ось і накрило". Відеозапис з показаннями чоловіка виявилася в розпорядженні ЗМІ.

Увечері 27 травня Мінкультури РФ випустило прес-реліз, в якому заявило про свій намір наполягати на максмально суворому покаранні для вандала. У Мінкульті нагадали, що за чинним законодавством знищення або пошкодження об'єктів культурної спадщини караються штрафом в розмірі до 3 мільйонів рублів, або обов'язковими роботами на строк до 400 годин, або примусовими роботами на строк до 3 років, або позбавленням волі на цей же час.

Також в міністерстві підкреслили, що число постів Росгвардіі, які охороняють галерею в даний час недостатньо. Чиновники від культури вже кілька років наполягають на збільшенні чисельності охорони в російських музеях.

Приєднуйтесь до нашого каналу в Telegram для швидкого доступу до новин!

Чому полотно не було захищене спеціальним броньованим склом?