NEWSru.com :: У Нью-Йорку на аукціоні рідкісний альбом "Птахи Америки", що входить в десятку найдорожчих книг світу, не дотягнув до рекорду

Рідкісне видання чотиритомного альбому американського натураліста XIX століття Джона Джеймса Одюбона "Птахи Америки" продано в четвер, 14 червня, в Нью-Йорку на торгах аукціонного дому Christie's за 9,65 млн доларів.

Попередньо альбом з ілюстраціями 1037 птахів Північної Америки в натуральну величину, виданий по частинах в період з 1827 року по 1838 рік, оцінювався в 8-12 млн доларів. Настільки висока ціна пояснюється унікальністю даного видання. Всього в світі налічується 119 повних видань "Птахів Америки", 13 з яких знаходяться в приватних колекціях.

Проданий екземпляр "Птахів Америки" був одним з тих, що збереглися найкраще. Цей альбом був придбаний незабаром після 1838 року сім'єю герцогів портлендського, а пізніше змінив ряд власників, останнім з яких став американський підприємець і дослідник Карл Кноблох. Він купив цей альбом у 2012 році у спадкоємців графа Портленда за 7,9 млн доларів. А в 2016 році, після смерті Кноблоха, книга перейшла в фонд його сім'ї, повідомляє Reuters.

Альбом "Птахи Америки" входить в число найдорожчих і рідкісних книг, які виставляють на аукціони в США. Однак ціна в 9,65 млн євро для неї далеко не безпрецедентна.

За останні чотири десятиліття "Птахи Америки" з'являлися на світових торгах 25 раз, але в деяких лотах були відсутні кілька ілюстрацій. Повний же комплект першого видання весь час дорожчає - якщо в 1992 році на аукціоні такий альбом був проданий за 3,7 млн ​​доларів, то в 1998 році - вже за 5 млн, а в 2000 році - за 8,8 млн.

У грудні 2010 року на аукціоні Sotheby's повний екземпляр "Птахів Америки" із зібрання лорда Хескета був проданий за рекордні 11,5 млн . Його купив лондонський дилер і колекціонер Майкл Толлемаш.

Після цього "Птахи Америки" увійшли в десятку найбільш дорогих видань в світі, зайнявши сьоме місце в рейтингу.

Топ-10 найдорожчих книг в історії людства:

1. "Лестерський кодекс", Леонардо да Вінчі (30,8 млн доларів, продано в 1994 році)
2. Велика хартія вольностей (21 млн, 2007)
3. Массачусетская книга псалмів (14,2 млн, 2013)
4. Євангеліє святого Кутберта (14 млн, 2012)
5. "Часослов Ротшильда" (13,6 млн, 2014 року)
6. Євангеліє Генріха Лева, Орден святого Бенедикта (11,7 млн, 1983)
7. "Птахи Америки", Джон Джеймс Одюбон (11,5 млн, 2010)
8. Конституція Джорджа Вашингтона 1789 роки (9,82 млн, 2012)
9. "Кентерберійські оповідання", Джеффрі Чосер (7,5 млн, 1998)
10. "Перше фоліо: комедії, хроніки і трагедії", Вільям Шекспір ​​(5,2 млн, 2001)

"Лестерський кодекс", що вважається найдорожчою книгою в світі, це 72-сторінкова зошит записів Леонардо да Вінчі про устрій світу, зроблених ним під час життя в Мілані в 1506-1510 роках. "Трактат про воду, землю і небесні тіла", в якому вчений розмірковував, чому світиться Місяць, як тече вода в річках, звідки беруться скам'янілості, з чого складаються мінерали, був куплений в 1994 році на аукціоні Christie's засновником Microsoft Біллом Гейтсом за 30, 8 млн доларів. Тепер "Лестерський кодекс" постійно виставляється в музеях світу.

На другому місці - Велика хартія вольностей, складена в червні 1215 року на основі вимог англійської знаті до короля Іоанна Безземельному після його численних зловживань владою. Чотири статті документа продовжують діяти до сих пір, тому вона вважається найстарішою частиною некодифицированной британської конституції. Всього до наших днів дійшло 17 примірників книги. Примірник 1297 роки з печаткою короля Едуарда III на аукціоні Sotheby's придбав за 21 млн доларів співзасновник інвестфонду Carlyle Group Девід Рубінштейн. До цього власником був американський мільярдер Росс Перо.

Третя в списку - Массачусетская книга псалмів , Продана в 2013 році на торгах Sotheby's в Нью-Йорку за 14,2 млн доларів.

Четверте місце у найбільш ранньої зі збережених в первозданному вигляді середньовічних книг - Євангеліє святого Кутберта . Її в 2012 році купила за 14 млн доларів Національна бібліотека Великобританії.

замикає п'ятірку "Часослов Ротшильда" , Проданий в 2014 році на торгах Christie's за 13,6 мільйона доларів.

Шосте місце - єдине збережене від смутних часів інквізиції Євангеліє (Євангеліє Генріха Лева). Манускрипт виявили в XIX столітті в Празі, а в 1861 році його купив король Ганновера Георг V. Через п'ять років короля скинули, і він втік до Австрії разом з книгою. У 1983 році невідомий продавець виставив «Євангеліє Генріха Лева" на аукціоні Sotheby's. Книгу за 11,7 млн ​​доларів викупило німецький уряд. Зараз вона знаходиться в бібліотеці імені герцога Августа в німецькому місті Вольфенбюттель.

У топ-10 потрапили також "Птахи Америки" Джона Джеймса Одюбона, куплені в грудні 2010 року на аукціоні Sotheby's за 11,5 млн; Конституція США, що належала Джорджу Вашингтону і надрукована на його замовлення в 1789 році, її продали в 2012 році з аукціону Christie's в Нью-Йорку за 9,82 млн доларів; а також "Кентерберійські оповідання" Джеффрі Чосера, продані в 1998 році з аукціону Christie "s за 7,5 млн доларів.

Замикає десятку найдорожчих книг світу унікальний екземпляр першого видання п'єс Вільяма Шекспіра, надрукований в 1623 році, - він пішов з молотка в 2006 році з аукціону Sotheby's за 5,2 млн доларів. "Перше фоліо: комедії, хроніки і трагедії" (повна назва - "Містера Вільяма Шекспіра комедії, хроніки і трагедії. Надруковано з точних і справжніх текстів") є легендарним екземпляром першого видання п'єс Шекспіра, виданого учасниками шекспірівської трупи - Джоном Хемінг і Генрі Конделом .