Лівадійський палац в Криму

2. Історія палацу
  3. Архітектура Лівадійського палацу
  4. Екскурсія в Лівадійський палац

Географічне положення Криму , Яке забезпечило півострову курортну «долю», не могло не позначитися на кількості архітектурних пам'яток - їх тут дуже багато. І це не дивно: майже відразу ж після приєднання Криму до Російської імперії на півострів потягнулися багаті люди, які побажали мати тут власні дачі. Місцеві землі роздавалися генералам, які відзначилися в ході російсько-турецьких воєн і іншим, не менш важливим державним діячам. Цілющий клімат не міг не привернути уваги еліти країни - один за одним почали з'являтися на берег Чорного моря палаци ... І найважливішим з цих палаців став Лівадійський палац - резиденція російських імператорів. Екскурсія в Лівадійський палац користується сьогодні особливою популярністю не тільки у шанувальників історії царської сім'ї або історії Росії в цілому, а й у звичайних туристів, що вибрали Південний берег Криму місцем для відпочинку. Давайте і ми зробимо віртуальну екскурсію в Лівадійський палац.

Розташування Лівадійського палацу

Колишня південна резиденція імператорів Росії - Лівадійський палац - знаходиться на березі чорного моря в 3 кілометрах від міста Ялти в селищі Лівадія. Є прямим «конкурентом» Воронцовського палацу в боротьбі за титул «самого розкішного палацу Криму». Також відомий тим, що в кінці Великої Вітчизняної війни в його стінах проводилася Ялтинська конференція союзників, що визначила післявоєнний устрій світу.

Історія палацу

Історія Лівадійського палацу почалася в 1834 році, коли граф Лев Семенович Потоцький купив у командира грецького батальйону в Балаклаві Феодосія Ревеліотті маєток Лівадія (в перекладі з грецького - «галявина», «галявина»). Граф Потоцький взявся за «реформи» в своєму маєтку: за проектом Ф. Ельсона був зведений панський будинок, закладений красивий ландшафтний парк, побудовані оранжереї.

У 1861 році маєток графа Потоцького стає літньою резиденцією Олександра II і його сім'ї. Будинок Потоцького за проектом Монігетті був перебудований в Великий палац, добудувати Малий палац (палац Спадкоємця), кухня, Почтовий будинок і Хрестовоздвиженська церква. Це була перша імператорська резиденція в Лівадії. У 1894 році в ній помер імператор Олександр III.

Після змін 1911 року цю «версію» резиденції прийнято називати другий. Одним з головних змін стало будівництво нового Білого палацу для імператора Миколи II за проектом архітектора Н.П. Краснова з Ялти . Є дані, що це будівництво обійшлося імператорові в 4 мільйони золотих рублів.

Взагалі з 1902 по 1916 роки резиденція в Лівадії пережила такі «реконструкції»:

• будівництво палацу міністра двору барона Фредерікса;
  • будівництво Пажеського (світський) корпусу;
  • будівництво ряду господарських будівель;
  • руйнування Великого палацу в 1910 році;
  • будівництво Білого палацу на місці зруйнованого Великого палацу.

У 1925 році Білий палац почали використовувати в якості санаторію для селян, перетвореного в 1931 році в лікувальний кліматичний комбінат. У лютому 1945 року Лівадійський палац приймав у своїх стінах Ялтинську конференцію керівників країн-союзниць СРСР, Великобританії і США. Американська делегація на чолі з Президентом США проживала прямо в палаці. Цілий тиждень Й. Сталін, У. Черчілль і Ф. Рузвельт обговорювали долю післявоєнного світу.

У 1953 році в Лівадійському палаці знову відкрили санаторій, а в 1974 році в палаці заробила виставкова експозиція і два історико-меморіальних відділу, розміщених в парадних залах і присвячених ... Ялтинської конференції 1945 року. Нарешті, в 1993 році Лівадійський палац набув статусу музею. З літа 1994 року в колишніх кімнатах імператорської сім'ї розмістилася експозиція «Романови в Лівадії», наочно показує моменти перебування в Лівадійському палаці трьох поколінь імператорів. Сьогодні можна побачити обидві експозиції: на першому поверсі - «Ялтинська конференція 1945 року», на другому - «Романови в Лівадії».

Палац, побудований для «мешканців» вищого рангу, і сьогодні часто використовується за призначенням: в ньому регулярно проводяться саміти глав держав (Білий зал). А з 2004 року частими гостями палацу в Лівадії стали учасники самітів Ялтинської Міжнародної стратегії.

Архітектура Лівадійського палацу

Лівадійський палацово-парковий ансамбль у своєму складі сьогодні має:

• Великий палац;
  • Пажеського (Почтовий) корпус;
  • палацову Хрестовоздвиженську церкву;
  • палац барона Фредерікса, міністра двору;
  • красивий парк з добре збереженими фонтанами, альтанками та іншими спорудами дореволюційного періоду.

Малий палац був знищений в роки Великої Вітчизняної війни.

Екскурсія в Лівадійський палац

Екскурсія в Лівадійський палац - відмінний шанс «доторкнутися» до сторінок життя головних людей Російської Імперії. Лівадійський палац по праву вважається однією з перлин Криму - він надзвичайно гарний. Оформлення інтер'єру видає смаки величного власника: розкіш і розрахунок на зовнішній ефект вражає і сьогодні. Перед очима відвідувача відкриваються чудова ліпнина величезною їдальнею, кабінет, декорований в стилі жакоб, вестибюль, що імітує приміщення часів античного Риму, більярдна в англійському стилі ... - в палаці 116 окремих приміщень, три маленьких світлових двору і один внутрішній Великий двір! Відкриті тераси, великі вікна, балкони та галереї, вежі і еркер - справжня епоха Відродження, хоча основний тон будівлі витриманий в модному для кінця позаминулого століття стилі модерн. І все це було побудовано «з нуля» за 17 місяців!

Сьогодні Лівадійський палац-музей пропонує екскурсії по двом, описаним вище, експозиціям. Тривалість екскурсій - 1 година 30 хвилин. Час роботи музею - з 10:00 до 19:00 (без вихідних). Вартість екскурсії в Лівадійський палац - 70 гривень для дорослих, 25 гривень для дітей і студентів (при собі необхідно мати студентський квиток).