Китайський палац під Петербургом

/epochtimes.ru/ Напередодні Нового року любителі прекрасного отримали справжній різдвяний подарунок. Музей-заповідник «Петергоф» і Інтерфакс Петербурга запросили журналістів на відкриття відреставрованих залів Китайського палацу в Оранієнбаумі. 250 років існування в умовах складної історії Росії, при активній «експлуатації», коли десятки тисяч відвідувачів гуляють по палацу, його унікальні зали вимагали реставрації, щоб в подальшому радувати і виховувати красою наступні покоління. Наразі завершився третій етап реставрації.

Наразі завершився третій етап реставрації

Генеральний директор «Петергофа» Олена Кальницька. Фото: Тетяна Петрова / Велика Епоха

Генеральний директор «Петергофа» Олена Кальницька розповіла про черговий етап і перспективи відновлення найціннішого історичної пам'ятки. У порівнянні з іншими літніми царськими резиденціями під Петербургом його унікальність в тому, що в роки блокади Ленінграда палац опинився в зоні Ораниенбаумского п'ятачка, що не захопленого фашистськими військами, і не був зруйнований, як його великі побратими.

Китайський палац - єдиний в Росії справжній зразок витонченого європейського рококо XVIII століття. Його зводив відомий італійський архітектор Антоніо Рінальді. Як сказали б в тому столітті, він став le petit bijoux - маленької коштовністю. Дійсно, це невелика будова на березі ставка у величезному парку Власної дачі було призначене для розваг і відпочинку імператриці Катерини II. Справжнє відпочинок душі від державних турбот доставляли розкішні інтер'єри зі стінами і плафонами, прикрашеними венеціанської живописом, ліпленням, позолотою.

Фрагмент набірного паркету. Фото: Тетяна Петрова / Велика Епоха

Царюючі персони і їх гості прогулювалися по 722 кв. метрам складальних паркетів, подібних справжнім килимах з двох десятків дорогоцінних порід дерева. Справжні паркети XVIII століття також можна бачити тільки в цьому палаці. Елементи китайського декору, китайські порцеляни, модні в ті часи, і дали згодом назву палацу. Цей стиль називався chinoiserie - китайщина.

Стеклярусний кабінет. Фото: Тетяна Петрова / Велика Епоха

Справжнім шедевром палацу фахівці називають Стеклярусний кабінет. Перед 12-ю настінними панно з малюнками, що імітують китайські мотиви живопису, сьогодні можна знову надовго застигнути, любясь їх витонченістю і віддаючи належне їх творцям. Тим майстрам, які працювали два роки над їх створенням в XVIII столітті і тим, хто відновив їх сьогодні.

Ваза з китайського фарфору. Фото: Тетяна Петрова / Велика Епоха

На стеклярусних панно зображені казкові птахи, екзотичні рослини і витончені павільйони. Малюнки вишиті вовняною синелью, а фон становить пришитий до полотна стеклярус. Керувала роботою російських майстринь француженка Марі де Шелль. Таких стеклярусних панно немає ніде більше в світі. Стеклярус - тонкі трубочки з кольорового скла, виготовляли на Усть-Рудицької фабриці, створеної Ломоносовим для виробництва смальти для мозаїк.

Стеклярусні панно на китайські мотиви. Фото: Тетяна Петрова / Велика Епоха

Століття протекли, стеклярус потемнів, міг обриватися, нитки втрачали свій первісний колір. Зі всілякими пересторогами панно зняли, перевезли в реставраційний центр Ермітажу, очистили і відреставрували. Зараз панно і раніше виблискують початковим загадковим сріблястим відливом.

Реставраційні роботи в Оранієнбаумі ведуться роками. Вони почалися відразу після війни, переривалися через брак коштів. Сьогодні вони тривають з 2006 року, коли з'явився серйозний меценат - ВАТ «Газпром» і його німецький партнер концерн BASF. Олена Кальницька розповіла, що при достатньому фінансуванні реставраційні роботи можуть закінчитися через два-три роки. (Epochtimes.ru)