Давид Тухманов. По хвилях моєї пам'яті

20 липня композитору Давида Тухманова виповнюється 65 років. Свій перший шлягер - "Остання електричка" - він написав у 23 роки. всього Давид Тухманов склав музику більш ніж до 200 пісень. Серед найвідоміших - "Тяжіння землі", "Чисті ставки", "Марні слова", "Солов'їний гай", "Який прекрасний цей світ", "Ненаглядна сторона", "Ці очі навпроти", "Моя адреса - Радянський Союз", "Я люблю тебе, Росія", "День Перемоги".

Глядачі телеканалу "Культура" зустрінуться з Давидом Тухмановим в програмі "Романтика романсу" (ефір 23 липня), де композитор вперше на телебаченні сам виконає свої популярні і нові пісні.

Програма "Романтика романсу" Студії музичних програм телеканалу "Культура" виходить в ефір з жовтня 2000 року. За цей час було створено сто передач, присвячених творчості композиторів і виконавців, пам'ятних дат і ювілеїв. "Серед композиторів, яким були присвячені випуски" Романтики романсу ", - розповідає керівник програми Алла Гончарова, - можна назвати майстрів минулого, класиків жанру: Олександра Гурілева, Миколи Харито, Олександра Дебюка; і наших сучасників - Олександру Пахмутову, Тихона Хреннікова, Оскара Фельцмана , Олександра Журбіна, Володимира Дашкевича, Андрія Ешпая ".

"У програмі" Романтика романсу "не раз виступали провідні виконавці цього жанру - продовжує розповідь Алла Гончарова, - це Нані Брегвадзе, Олег Погудин, Алла Баянова, Тамара Гвердцителі, Олександр Малінін. Ми часто запрошуємо акторів театру і кіно. Нашими гостями були Ірина Розанова , Лариса Голубкіна, Ірина Муравйова, Інна Макарова, Катерина Гусєва, Володимир Зельдін, Михайло Пуговкін, Валерій Золотухін, Олександр Михайлов, Анатолій Кузнєцов, Євген Дятлов. Ми трактуємо поняття "романс" досить широко, в поле зору нашої програми оказ ється і класичний романс, і міський, і циганський, і лірична пісня. Насправді провести чітке розмежування жанрів і відокремити романс від ліричної пісні досить складно ".

Програма, присвячена творчості Давида Тухманова, знімалася два роки тому. Алла Гончарова згадує, що коли вона подзвонила композитору, то сказала: "Я знаю, Давид Федорович, що Ви довго жили далеко від батьківщини і напевно написали романси". Тухманов був здивований і відповів, що він написав в Німеччині, де жив останні роки, нові вокальні твори на вірші російських поетів - емігрантів, але ці твори швидше можна назвати баладами, ніж романсами. Композитор прийняв запрошення "Романтики романсу" і пообіцяв сам заспівати свої нові твори. Це було повною несподіванкою для знімальної групи, тому що перш на телебаченні він не співав. Композитор виконав в передачі і свої відомі, і нові вокальні твори - "Кадетський вальс" на вірші П.Сінявского, "Небо зірками" на вірші І. Анненського, "Вічна весна" і "С півслова" на вірші І.Шаферана, "Чисті ставки "на вірші Л.Фадеева," Марні слова "на вірші Л.Рубальской.
"Люди, я цьому переконаний, - сказав Давид Тухманов, - хочуть слухати мелодійну музику. Навіть коли я писав пісні по соціальному замовленню - це" Я люблю тебе, Росія "," Тяжіння землі "," Ненаглядна сторона "," День перемоги " , - то робив це щиро, від щирого серця, тому, думаю, їх виконують і слухають досі. Для мене музика - це тяжіння любові, так я назвав і один зі своїх останніх авторських концертів в Москві ".

У бесіді з постійним ведучим "Романтики романсу" Леонідом Серебрянниковим Давид Тухманов розповів про своє дитинство, про те, як він неохоче займався музикою, вважаючи за краще спортивні ігри з однолітками, і став музикантом лише за наполяганням мами. Композитор розповів про свої перші творчі успіхи і розчарування, про виконавців, з якими працював, про своє життя в Німеччині і захопленні емігрантської поезією ... Програма розкрила нові грані таланту Тухманова, представивши його не тільки як композитора, а й як виконавця і оповідача. На адресу програми "Романтика романсу" після ефіру за участю Тухманова прийшло безліч листів з різних куточків нашої країни, Близького і Далекого зарубіжжя.

"Програма" Романтика романсу "з моєю участю в чому унікальна, - сказав в ексклюзивному інтерв'ю Давид Тухманов. - У мене є ряд вокальних творів, які мало відомі широкому загалу і які я з великим задоволенням представив в цій передачі. Ті мої романси, пісні , балади, які прозвучать у програмі телеканалу "Культура", багато в чому відрізняються від стандартів, прийнятих в сучасній музиці. Я з радістю сам виконав їх в ефірі, тому що автор, думаю, може глибше і тонше розкрити зміст твору, ніж виконавець. у в сяком випадку ці мої вокальні твори поки не знайшли своїх виконавців або виконавці не знайшли їх ... Я з великим задоволенням згадую зйомки в "Романтиці романсу" і, користуючись нагодою, передаю привіт її авторам і всім глядачам телеканалу "Культура".

У травні цього року Давид Тухманов знову став учасником програми "Романтика романсу", присвяченій 60-річчю Перемоги. Композитор заспівав разом з глядачами - ветеранами Великої Вітчизняної війни - "Вальс медсестри" з вокального циклу "Військові пісні" на вірші В. Харитонова і свій знаменитий "День Перемоги.

Відділ культури

Посилання по темі: Давид Тухманов