Музеї Московського Кремля: - Індія. Коштовності, що підкорили світ

2. ВИСТАВОЧНІ ЗАЛИ МУЗЕЮ

Виставковий зал Успенської дзвіниці,
Одностолпная палата Патріаршого палацу Московського Кремля

Організатори: Музеї Московського Кремля, генеральний партнер - Індійсько-російський ювелірний фонд Учасники: Музей Вікторії і Альберта, Брітанcкій музей і Національна портретна галерея в Лондоні, Музей Барб'є-Мюллер в Женеві, збори Аль-Сабах в Кувейт, збори Халілі в Лондоні, збори Фарбер в Женеві, Cartier, Chaumet, Van Cleef & Arpels, Bhagat, Gem Palace, FD Gallery, Siegelson, Amrapali Jewels і інші приватні зібрання.

Вперше на виставці в Музеях Московського Кремля зібрано воєдино і представлено близько трьохсот творів ювелірного мистецтва, виконаних кращими індійськими і європейськими майстрами і знаходяться сьогодні в багатьох музейних та приватних збірках Європи, Азії та Америки Вперше на виставці в Музеях Московського Кремля зібрано воєдино і представлено близько трьохсот творів ювелірного мистецтва, виконаних кращими індійськими і європейськими майстрами і знаходяться сьогодні в багатьох музейних та приватних збірках Європи, Азії та Америки. Чудові твори індійських майстрів XVI-XX століть демонструють різноманітність і самобутність ювелірних традицій Індії.

Найбільш яскравий слід в історії ювелірного мистецтва залишив вишуканий і витончений стиль, що склався в імперії Великих Моголів. Важливе місце на виставці займають пам'ятники XVI-XVII століть - періоду розквіту імперії. При цьому центром експозиції є чудові прикраси XIX - початку ХХ століття - свідоцтво найвищого майстерності індійських ювелірів і віртуозного розвитку ними спадщини великої епохи.

Серед блискучих експонатів на особливу увагу заслуговує цілий ряд унікальних творів. Символом влади є розкішний головний убір кінця XIX століття із зібрання Халілі в Лондоні, що відноситься до рідкісного типу тюрбанів-корон вищих сановників Непалу.

Прикрашена чудовими емалями золота колба кальяну з цих же зборів - унікальне твір, створений в придворних майстерень раджпутських правителів Удайпур в XVIII столітті. Справжнє скарб Великих Моголів - представлена ​​на виставці чудова шпинель з шістьма владельческими написами правителів, відома як «Рубін Тимура» із зібрання Аль-Сабаха в Кувейті. Шедевром віртуозною роботи індійських ювелірів є унікальне алмазне намисто XVII століття з колекції Сергія Фрадкова в Женеві.

Однак в Індії, незважаючи на величезний вплив могольского стилю, завжди продовжували існувати і інші великі ювелірні традиції. Яскравим зразком однієї з них є надзвичайно ефектні коштовності Південної Індії, які що раніше не демонструвалися в Росії і складають особливий розділ виставки.

Форма і елементи декору южноиндийских творів глибоко символічні. Найбільш загадкові сережки XIX століття у вигляді абстрактних геометричних форм із зібрання музею Барб'є-Мюллера, які носять в розтягнутій мочці вуха. Справжнім шедевром ювелірного майстерності є намисто-релікварій XIX століття з того ж зборів. Його масивні золоті деталі виконані в Тамилнаде з листового золота в техніці високорельефной карбування.

Історія взаємовпливу Європи і Індії в області ювелірного мистецтва - ще одна найважливіша тема нової експозиції. Розроблений в 1920-х роках провідними європейськими ювелірними будинками «індійський» стиль протягом ХХ століття не раз опинявся в центрі уваги кращих дизайнерів, а його популярність в суспільстві породжувала все нові і нові інтерпретації.

З початку 1900-х років індійська тема міцно заволоділа увагою французьких ювелірів. Законодавцем моди в цьому новому напрямку став ювелірний дім Cartier. Згодом тривалі та плідні контакти з представниками індійської еліти встановили і інші провідні фірми, в тому числі Chaumet, Mauboussin, Van Cleef & Arpels. Їх співпраця була дуже багатоплановим, і це наочно відображають прекрасні експонати виставки.

В Індії граціозний павич є символом радості, краси і гордості. Приклад європейської інтерпретації цього образу - брошка-Егрет з приватного зібрання у вигляді витонченої птиці з ефектним рухомо закріпленим хвостом, створена фірмою Mellerio в 1905 році.

Увагу відвідувачів привертають яскраві твори, виконані в стилі tutti frutti, родоначальником якого виступила фірма Cartier. Виразний кольє з різьбленими індійськими рубінами із зібрання Siegelson, що є квінтесенцією стилю ар деко, створено ювелірним домом Van Cleef & Arpels в 1929 році.

Розкішні прикраси, представлені в експозиції, супроводжуються ескізами, а також мальовничими мініатюрами і фотографіями, що відобразили індійських правителів різних історичних епох.

Твори XXI століття представляють нову сторінку легендарної ювелірної історії Індії. Яскравим втіленням творчого розвитку ювелірного спадщини країни і найвищого рівня володіння складними техніками і в той же час відображенням тривалої взаємодії культур є виразна група авторських робіт двох великих індійських сучасних ювелірів - Мунну Касліваля і Вирена Багата. Організатори виставки глибоко жалкують про раптову смерть у 2012 році Мунну Касліваля і присвячують цей проект його пам'яті.

Виставка, що об'єднала чудові твори, які були створені протягом п'яти століть, відкриває відвідувачам нові грані ювелірного мистецтва Індії та Європи і є помітною подією в культурному житті столиці.

СПОНСОРИ

Генеральний партнер: