Театр Бориса Ейфмана привіз на Нуріевскій фестиваль балет про вмираючого композитора

(Казань, 17 травня, «Татар-інформ», Олена Крівопатре). XXXI Міжнародний фестиваль класичного балету імені Рудольфа Нурієва представив казанської публіці балет Санкт-Петербурзького театру Бориса Ейфмана «Чайковський. PRO et CONTRA ».

Постановка про життя і творчість великого композитора вперше була поставлена ​​в 1993 році і мала шалений успіх не тільки в стінах рідного театру, а й на гастролях. У 2016 році, до 70-річчя Ейфмана, спектакль був оновлений і відправлений в подорож по всьому світу.

«Ейфман - дуже плідний балетмейстер, випускає один спектакль за іншим, причому це спектаклі великої форми, сюжетні, які підіймають якусь біографічну тему, як в даному випадку - спектакль про Чайковського або спектакль про Родена, великого французькому скульптора», - розповів критик і балетовед Олександр Максом.

Вистави відомого балетмейстера наповнені философическими спостереженнями і біографічними деталями і являють собою погляд хореографа на ту чи іншу особистість, пояснив Максом.

«Особистість Петра Ілліча Чайковського - це цілий світ! Його душевні переживання відбилося в його музиці. Ми знаємо досить добре його біографію, це була людина геніальний, а геніальна людина - це завжди бездонна прірва душевних якихось переживань, катаклізмів, його біографія рясніє ситуаціями, коли ми розуміємо, що людина перебувала в жахливому сум'ятті », - зауважив критик.

Ці душевні терзання в повній мірі вдалося передати в постановці Ейфмана. Чуттєва і пронизлива історія здатна довести публіку до сліз. Мінімум декорацій, костюми пастельних тонів і гра світла дають можливість зосередитися на грі артистів. Все дійство супроводжується музикою Чайковського, яка, правда, іноді замовкає. Залишившись в тиші, танцюристи під шерех власних рухів нібито ще сильніше транслювали глядачам переживання своїх персонажів.

При появі на сцені головний герой лежить в ліжку. У його свідомості перед смертю спливають спогади прожитих років. Ейфман включає в спектакль «Лускунчика», «Пікову даму» і «Лебедине озеро». У сюжеті згадуються дружина композитора Антоніна Мілюкова і подруга по листуванню Надія фон Мекк. Примітно, що Чайковський в постановці зображений як роздвоєна особистість - сам композитор і його внутрішнє «я». Кожну субличность грає окремий актор.

«Чайковський завжди був роздвоєний, він знаходився в постійному протиборстві чорного і білого, позитивного і негативного, плюс його особисті проблеми сексуального характеру, які часом призводили його в розпач. І не випадково Чайковський написав балет про лебедів - білому і чорному, які вступають в протистояння між собою. Ейфман дуже добре це відчув і збудував у своєму спектаклі Чайковського як двоєдиний образ », - зазначив коментував спектакль балетовед.

Роль самого композитора в постановці виконує Олег Габишев. За словами артиста, грати таку складну особистість непросто: «Завжди важко, коли ти звертаєшся до історичних персонажів, тому що це не літературний вимисел, це дійсно жива історія, що вимагає дуже ретельного підходу. І цим вона і цікава. Коли ти занурюєшся в історію, читаєш біографію, це все дуже надихає ».

Коли ти занурюєшся в історію, читаєш біографію, це все дуже надихає »

Дотримання історичної точності - зовсім не головне в постановці. Головною метою була передача почуттів і емоцій композитора.

«Це фантазія нашого хореографа, він звернувся, мені здається, до найголовнішого - до його свідомості. Вийшло щось на зразок дослідження, новий жанр, коли хореограф досліджує внутрішній світ композитора, намагаючись зрозуміти, що його надихнуло на той чи інший шедевр », - додав артист.

Партія дружини Чайковського дісталася Любові Андрєєвої. Це трагічна роль, як, втім, і всі ролі в цьому спектаклі.

«Моя героїня - наївна дівчина, яка жадала любові, але знайшла її, на жаль, в людині, який не міг любити жінок. Чайковський був змушений одружитися з нею. Коли вони одружилися, почалося найстрашніше для нього, тому що вона весь час вимагала від нього любові, обіймів, поцілунків, а йому це було дуже огидно. Він завжди говорив, що найстрашніше - це її поцілунки », - сказала балерина.

Закохана Мілюкова весь час переслідує свого чоловіка, пише йому листа, але, так і не отримавши взаємності, божеволіє.

Театр Ейфмана вже не перший раз на казанської сцені, артисти вже привозили до столиці Татарстану такі постановки, як «Онєгін» і «Брати Карамазови». Це відбувалося не тільки в рамках Нуріевского фестивалю, а й в ході проведення Культурної універсіади. З оновленим спектаклем «Чайковський. PRO et CONTRA »театр уже побував в Латвії, Італії та США.

Завтра гості Нуріевского фестивалю знову зможуть побачити балет «Чайковський. PRO et CONTRA », але з новими солістами того ж знаменитого театру Ейфмана. Солирующие партії виконають Олег Марков, Ігор Субботін і Яна Гордієнко.

Більше цікавого в стрічці медіа сервер - додайте «Татар-інформ» в обрані джерела.