Велика і незрівнянна: Майї Плісецької виповнилося б 90

Фото: ТАСС / Олександра Мудрац

У Великому театрі сьогодні пройде вечір на честь великої балерини Майї Плісецької. Цього року їй виповнилося б 90 років. Ще не так давно Майя Михайлівна сама планувала свято - він повинен був стати ювілейним. Плісецької не стало, але було вирішено нічого не міняти в програмі. Прими-балерини Великого і Маріїнського театрів Уляна Лопаткіна, Діана Вишнева і Світлана Захарова вийдуть на сцену в балетах з репертуару Плісецької - "Загибель троянди", "Болеро" та "Кармен-сюїта". Прозвучать фрагменти автобіографічної книги "Я, Майя Плісецька ...", в якій багато хвилюючих і відвертих рядків. У цей знаменний день m24 теж згадує, якою вона була - небувала балерина і чудова жінка.

З боку здається, що Плісецька - справжній улюбленець долі. Унікальний талант, ранній успіх, немислима популярність, кращі сцени світу, натовпи шанувальників, захоплені рецензії, гори квітів після вистав, десятки орденів і медалей ... На честь неї названо сорт півоній, астероїд і сквер в Москві. Все так. Але було й інше.

Здавалося, доля з самого початку виявилася до Плісецької сувора. Починаючи з місця, де пройшло її дитинство - суворого острова Шпіцберген, там працював батько Михайло Плисецкий. Коли його відкликали на батьківщину і розстріляли, мати - актрису німого кіно Рахіль Мессерер - заарештували і відправили до в'язниці.

Дівчинка росла у родичів, а під час війни виявилася в евакуації. На той час вона вже вчилася в московській балетній школі, а в 1943 році почала працювати в Великому театрі. Клеймо дочки ворога народу довго заважала їй жити. Майю називали англійської шпигункою, телефон підслуховували, стежили на вулиці, закордонним гастролям довго перешкоджали (та й потім поїздки часто доводилося вибивати в чиновницьких кабінетах).

Були серйозні проблеми з репертуаром. В країні звикли до балетної класики, плекали твори радянських балетмейстерів, а все інше, м'яко кажучи, не вітали. Плісецької треба було просити те, чим вона особливо дорожила. Просити за "Кармен" - про це балеті міністр радянської культури Фурцева обурено відгукнулася: "Ви зробили з героїні іспанського народу жінку легкої поведінки". Просити про співпрацю з іноземними хореографами.

У ній жила потреба не обмежуватися звичками - і своїми, і глядацькими. Класичні балетні героїні у виконанні Плісецької - і Одетта з Оділлія, і Раймонда з Заремою, і Кітрі з Авророю - втрачали вікової лиск, як ніби народжуючись заново. А некласичні партії, будь то шалена Айседора Дункан або Леда, подруга божественного лебедя з античного міфу, кожен раз розсовували кордону самого поняття "танець".

Багато шанувальників балету закохалися в це мистецтво завдяки Плісецької. Тоді спектаклі часто транслювали по телевізору. Мільйони людей подивившись, наприклад, "Лебедине озеро", бачили чудо, яке сама балерина скромно називала "Плисецкий стиль": незаперечну музикальність, коли танець - природне продовження звуку. І унікальні руки-крила, їх Плісецька зберегла до старості, зачаровуючи і в 70 років, коли вона дебютувала (!) У спеціально поставленому для неї великим Морісом Бежаром номері "Аве Майя". Бежар, до речі, дав Плісецької можливість виконати його еротично-вабить "Болеро" на музику Равеля (що було вищим актом визнання - "Болеро" дозволялося тільки одиницям, але Плісецька, за її словами, марила цим балетом).

Про неї захоплено говорили поети, політики і королі. П'єр Карден, який створив Плісецької костюми до вистав, назвав її "найвищою технологією природи". Андрій Вознесенський сказав: "Є полюса географічні, температурні, магнітні. Плісецька - полюс магії".

Американський критик Джон Мартін писав, що балерина "затопляла сцену рухом". А рідний дядько Плісецької, танцівник і педагог Асаф Мессерер, немов підсумував все захоплення, зауваживши: "У ній був надлишок життя".

Так це головне. Її гордий профіль на фотографіях і відеозаписах полонить ледь прихованою енергією. Її пози і жести, що в танці, що в житті підкорюють вродженим (і посиленим довгими годинами занять) графічним досконалістю. "Плісецька просто йде - і у вас вже сильне враження", - згадував автор "Кармен" хореограф Альберто Алонсо.

На виставці в музеї Бахрушина представлені театральні костюми Плісецької. Фото: m24.ru/ Юлія Іванко

Вона була великодушною і упередженої, нетерплячою і відвертої, яскравою, як вогонь, і вишуканою, як статуетка. Була допитливою на репетиціях і генієм імпровізації на сцені. Головне, Плісецька не визнавала кордонів. Ніяких. Ні географічних, ні естетичних. Завжди ламала регламенти, порушувала правила. Її легендарний стрибок безпосередньо звернений в небо, наче землю внизу зовсім скасували.

"Життя буває несправедлива до таланту, - говорила Плісецька, - але поет, композитор, художник проб'ються через століття. Якщо у них термоядерний заряд, звичайно".

Вона пробилася. І в особистому житті теж, проживши щасливі десятиліття з чоловіком, композитором Родіоном Щедріним. Тим самим, хто написав для коханої дружини чотири балету. На партитурах композитор поставив посвяти. "Коник-Горбоконик" - Майї Плісецької "." Анна Кареніна "- Майї Плісецької, незмінно". "Чайка" - Майї Плісецької, завжди ". І" Дама з собачкою "- Майї Плісецької, вічно".

майя Крилова

Посилання по темі