«Тореадор, сміливіше в бій!»

Михайлівський театр закрив оперний сезон. Останній оперний спектакль - « Кармен »В концертному виконанні - допускає одне, але безсумнівну визначення:« Дуже гідно! ». Відчуття проміжного фінішу, на якому Михайлівський театр починає реально йти на рівних, а десь навіть обходити таких маститих суперників, як Маріїнки і Великий, виникло серйозне. Михайлівський театр   закрив оперний сезон

«Тореадор, сміливіше. Джерело: «Тореадор, сміливіше. Автор: «Тореадор, сміливіше

Диригент Василь Петренко

«Новорічне» поява в Михайлівському диригента Василя Петренко, звичайно, не було випадковим: безумовно, Михайлівський «примірявся» до масштабу і формату музиканта, колись, одразу після Консерваторії, який починав свою кар'єру саме тут, в Театрі Мусоргського. Нині Василь Петренко - один з найуспішніших молодих диригентів світу. Найімовірніше, у багатьох випадках він сам може вибирати, де і з ким хотів би співпрацювати. Працюючи над «Кармен», диригент зайвий раз це право довів.

З першого помаху диригентської палички і першого звуку оркестру стало зрозуміло: рівень виконавського мистецтва буде європейським. Приголомшливе звучання оркестру, злагодженість роботи хору, вивіреність всіх ансамблів - це не просто результат диригентського перфекціонізму, а й абсолютна впевненість всього музичного колективу в тому, що саме так і треба працювати. А дивитися із залу на керівника оркестру, диригує так, як ніби він сам - продовження музичної теми і її енергетична еманація, ще й окреме задоволення для слухача. Не тільки в стилі диригування справу: створити з «шлягерний» опери з присмаком хвацьким циганщини і нальотом бандитського криміналу тонку і витончену французьку історію - вищий пілотаж і ознака абсолютного музичного смаку. Для такої постановки декорації і костюми і не були потрібні (бутафорський кинджал Хозе в фіналі, безумовно, був зайвим) - настільки фактурно був зроблений музичний матеріал. Хоча справедливо віддамо належне всім, хто працював і працює з музикантами Михайлівського: справа Петера Феранеца і, звичайно, Михайла Татарникова не пропало - музичний колектив театру придбав за ці роки європейський професіоналізм і блиск.

На жаль чи на щастя, «пересолодженого» рецензії не буде ... Тому як головна і найскладніша тема оперних постановок - це, звичайно, питання власне оперних солістів. І перша проблема - сильний тенор для провідних оперних партій. Василь Петренко в одному з інтерв'ю зізнався, що на роль Хозе очікували Георга Оніані, однак під забороною на ввезення в Росію, виявляється, не тільки грузинські вина і сири, але і грузинські голосу. І все-таки визнаємо, що Дмитро Головнін, який виконав Хозе, відпрацював чудово. Чого не скажеш про «хітової» ролі Еськамільо: в концептуально вивірене виконання, якого домігся Василь Петренко від музикантів, своєрідна манера виконання тореодора НЕ впліталась. Окрема тема - суперництво Кармен і Мікаели. Навряд чи це був режисерський хід (хоча Петренко і говорив про важливу роль Мікаели, якої зазвичай не надають значення), однак своєрідна дуель за серце Хозе і глядацькі симпатії між двома виконавцями (Ринат Шахам - Кармен і Тетяна Рягузова - Мікаела) volens nolens трапилася. Володарка виразного, але не дуже сильного голосу, Ринат Шахам «брала» глядача своїм безсумнівним акторським даром. Хоча іноді здавалося, її артистизм переходить в деяку награність. Пітерська публіка, на жаль, відноситься до цього дуже болісно. В результаті Мікаела у виконанні Михайлівській прими легко і невимушено перемагала свою суперницю - в усякому разі на музичному рингу. Може, і не найбільш виграшна для голосу партія виявилася навіть цікавіше партії Кармен. Може, тому на поклонах Хозе і опинився біля Мікаели, як ніби відновлюючи несправедливість, допущену письменником Меріме і композитором Бізе? ..

Чи станеться «повна версія» знаменитої опери на підмостках Михайлівського - поки невідомо. У планах театру поки екстремальний експеримент з «Євгеній Онєгін», якого на сцені буде втілювати сам Андрій Жолдак (хто ще не знає, що таке екстрім, - ласкаво просимо в Балтдом на « Москва-Петушки »). Зрозуміло одне: з таким диригентом, як Василь Петренко, і концертне виконання «Кармен» більш ніж театральна подія. Зрозуміло, втім, і інше: завершивши оперний сезон 2011-2012, Михайлівський впевнено підтвердив своє право на серйозну конкуренцію з великими російськими та світовими сценами. І так само серйозно покинув популярну рубрику «Театральні скандали і чутки», де, здається, досить щільно загруз театр на ім'я «Великий» ...