Музей «Михайлівська батарея» (Севастополь) - путівник по відпочинку в Криму

2. експозиція
  3. фотографії
  4. Як дістатися?

Військово-історичний музей «Михайлівська батарея» відкритий в 2010 році відомими українськими музейниками і підприємцями на основі одного зі збережених з XIX століття фортифікаційних споруд Севастопольської фортеці - Михайлівській батареї .

Понад двадцять тисяч унікальних експонатів розміщені в 19-ти музейних залах. Основна частина експозиції присвячена Кримської (Східної) війни 1853-1856 рр. Це найбагатша колекція в світі, що стосується даної тематики. Експозиційні зали розташовані в чіткому тематичному і хронологічному порядку, починаючи від заснування міста і закінчуючи перемогою у Великій Вітчизняній війні. На відкритому майданчику перед музеєм експонуються зразки військової техніки, гармати і літак Як-38.

Історія

Музей розміщений в одному зі збережених фортів середини XIX століття - Михайлівської батареї. Батарея була побудована в 1846 році за проектом інженер-полковника Бюрно. Пізніше проект був доповнений інженерами Фелькерзама і Павловським. Поряд з Костянтинівській , Олександрівської , Миколаївській і Павлівській (Останні три не збереглися), Михайлівська батарея захищала Севастопольську бухту від ворожих кораблів. Північний фланг фортеці був передбачений також для відбиття атак з суші. Сюди, через Севастопольську бухту, був побудований понтонний міст в останні тижні першої оборони міста , За яким після падіння Малахова Кургану переправилася основна частина захисників Севастополя. Під час 2-ї оборони Севастополя в роки Великої Вітчизняної війни, в казематах батареї обладнали кулеметні точки моряки-севастопольці і три доби стримували натиск ворога. У повоєнні роки каземати фортеці служили шкіперського складами, і до початку XXI століття Михайлівський форт вже зовсім втратив свій величний вигляд.

У 2010 році, завдяки колекціонеру, меценату Олексію Шереметьєва, були проведені реставраційні роботи. Всього за 100 днів Михайлівську батарею очистили від сміттєвих завалів (було вивезено майже 7 тонн сміття), була відновлена ​​частина будівлі, враховуючи колишній історичний вигляд форту. Спеціально залишені сліди від снарядів лише підсилюють психологічний вплив. На момент відкриття експозиції в Михайлівській батареї було представлено понад 10 тисяч експонатів, що розповідають про героїчну історію Севастополя різних епох.

експозиція

Основна частина експозиції присвячена Кримської (Східної) війни 1853-1856 рр. Крім цього, в музеї також представлені експонати, які відносяться і до інших періодів. Всі вони розподілені по залах: Громадянська війна, Перша світова, Велика Вітчизняна.

Родзинкою музею стали постановочні фрагменти і жанрові сцени, які показують, що знаходилося і відбувалося в стінах Михайлівської батареї в той чи інший період. Серед них лікарняна палата часів Кримської війни з сестрою милосердя і пораненим, вогнева точка, яку ніби щойно покинули захисники форту. Не менш красномовний закуток, де тільки що відпочивали солдати: з ящиків для снарядів складний тапчан, на який кинута шинель, з них же споруджено стіл.

Крім жанрових сцен, весь музей в цілому зроблений так, щоб максимально відтворити інтер'єр фортифікаційної споруди середини XIX століття. 18 голландських печей, розставлених по всій анфіладі, дерев'яна підлога, ліхтарі - все для того, щоб відвідувачі почували себе в тій фортеці, в якій служили батьківщині російські солдати півтора століття назад.

Майже двадцять тисяч унікальних експонатів, розміщені на площі майже чотирьох футбольних полів оповідають про історію становлення міста фортеці. Цікаві власні креслення генерала Тотлебена, особиста печатка адмірала Лазарева. Унікальна діорама Балаклавського бою 25 жовтня 1854 року виконана в масштабі 1:72. Одним з унікальних експонатів Михайлівській батареї є орден Святителя Миколая Чудотворця. Експозицію доповнюють фотографії автопробігу Санкт-Петербург - Севастополь в 1911 році, як імператор вручає нагороди переможцям. Перлина музею - величезне знаряддя - одне пудовий кріпак єдиноріг. Він встановлений на своєму історичному місці, для якого спеціально був відтворений за оригінальними кресленнями поворотний кріпосної лафет. Представлена ​​фото експозиція історії Качинської авіаційної школи, заснована в Севастополі, і свого часу, яка розміщувалася в казематах Михайлівської батареї. У числі унікальних предметів експозиції ви побачите оригінал тексту радіограми Фрунзе Врангелю з пропозицією скласти зброю. Оригінали документів другої оборони Севастополя, даний стрілецьку та холодну зброю того періоду, більше 60-ти флотських мундирів, які раніше не були представлені в такому обсязі в жодному музеї.

Колекція, представлена ​​в стінах Михайлівського форту, постійно оновлюється. Безперервно в музей надходять нові експонати, предмети військової історії. Експозиційні зали змінюються, щоб розповісти докладніше про ті чи інші події, які стосуються історії міста Севастополя і Чорноморського флоту.

фотографії

Як дістатися?

Дістатися до музейного комплексу «Михайлівська Батарея» можна з Арбухти на катері, що йде на Радіогорки (кожні 30 хвилин). Ворота, що ведуть на територію музею, знаходяться в 100 метрах від причалу. Також до музею можна дійти пішки з автостанції північного боку (10 хвилин). Для цього необхідно перейти найближчий пагорб з пам'ятником 2-ї Гвардійської армії .

Адреса музею: Севастополь, Нахімовський район, Північна сторона, вул. Громова 35/1. Тел .: +7 978 062-29-91 (замовлення екскурсій).
Час роботи: з 10:00 до 17:00 (каса з 10:00 до 16:00, перерва з 13:00 до 13:30), понеділок, вівторок - санітарний день. Детальна інформація: час роботи, вартість квитків .

координати: + 44 ° 37 '40.50 ", + 33 ° 31' 34.00"