Шахти і рудники Донбасу

Південна екскурсія. Донецький вугільний басейн (Донбас) / під ред. П.І. Степанова. - Л .; М .: ОНТИ НКТП СРСР - Головна редакція геолого-розвідувальної та геодезичної літератури, 1937. - 114 с. - (Видання Міжнародного геологічного конгресу XVII сесія)

XVII сесія Міжнародного

геологічного конгресу, 1937 р

З 1878 року і до цього дня девіз конгресу -

«Розумом і молотком» (лат. Mente et malleo)

Міжнародний геологічний конгрес (МГК) (англ. International Geological Congress IGC) - вищий всесвітній з'їзд геологів проводиться з 1878 року в різних країнах. 1-я сесія міжнародного конгресу, на яку зібралися геологи Європи і Північної Америки з метою розробки універсальної стратиграфічної шкали і створення міжнародних геологічних карт великих регіонів, що включають територію кількох держав, відбулася в Парижі в 1878 р Міжнародний геологічний конгрес традиційно проводиться один раз в 3 -4 року по черзі на різних континентах.
За час існування конгресу в колишній Російській Імперії і CCCP були проведені три сесії: 7-й в Санкт-Петербурзі (1897, президент - А.П. Карпінський), 17-й (1937, президент - І.М. Губкін) і 27 -й (1984, президент - Е.А. Козловський) в Москві.
Відкриття 17-ї сесії Міжнародного геологічного конгресу відбулося 20 липня 1937 в Москві. У ньому брали участь 2362 геолога з 50 країн. Президентом оргкомітету був керівник геологічної служби країни в 1930-1939 рр. І.М. Губкін, а генеральним секретарем - найвідоміший геолог і мінералог А.Є. Ферсман. У роботі конгресу брали участь академіки В.І. Вернадський, А.Д. Архангельський, Д.В. Наливкин, А.А. Борисяк, В.А. Обручов. Почесним президентом був обраний А.П. Карпінський, але він помер за рік до конгресу 15 липня 1936 р

Організатором проведення 17 сесії в Росії став Д.І. Мушкетів, основну роботу по підготовці він провів в 1929 році на 15 сесії МГК в Преторії (ПАР). Надалі був відсторонений від цієї роботи з політичних мотивів.

Основні теми 17-го МГК стосувалися підрахунку світових запасів нафти, кам'яновугільних родовищ, пермської і докембрийской системи, тектоніки Азії і геології Арктики, геофізичних і геохімічних досліджень. Делегатам конгресу була вручена геологічна карта СРСР масштабу 1: 5 000 000, спеціально складена ВСЕГЕИ (ЦНИГРИ). У Палеонтологическом музеї була виставлена ​​відновлена ​​частина Северодвінську галереї професора Амаліцкій зі скелетами приміських динозаврів. Виставки копалин багатств СРСР проходили в будівлі Московської консерваторії, в музеях геологорозвідувального та гірничого інститутів, у багатьох містах - точках екскурсійних маршрутів. Для учасників конгресу були організовані Північна (Карелія, Кольський півострів), Південна (Україна, Донецький басейн, Крим), Пермська (Передураллі), Нафтова (Азербайджан, Грузія, Дагестан, Перм, Башкирія), Сибірська (від Свердловська до Новосибірська), Уральська , Новоземельского і Підмосковна екскурсії.
«Для ознайомлення з Донбасом намічено сім екскурсій. Маршрути цих екскурсій дадуть можливість ознайомитися з геологічною будовою північній, західній, південній та східній частин Донбасу.
Перший маршрут (див. Табл. IV): Артемівськ, соляні рудники, с. Покровське, с. Піліпчатое. Екскурсія знайомиться з розрізом верхньої частини донецької пермі (товщі соленосна, доломітове і мідистих піщаників і умови залягання).
Другий маршрут: Артемівськ, Миронов лог, с. Троїцьке, першотравневий купол, район Ірмінська рудника. Екскурсія дає можливість ознайомитися з низами донецької пермі - товщами мідистих піщаників і араукарітовой, кордоном між донецькою пермью і карбоном, розрізами Стефанського і Вестфальського ярусів (свити С23, С31, С27, С26, С25). Дається знайомство з характером тектоніки і вугленосністю західній частині Донбасу. Одночасно екскурсанти знайомляться з одним з найбільших промислових районів Донбасу - Алмазний.
Третій маршрут: Ірмінська рудник, район Успенки, с. Черкаське, матроський купол (Тошківська рудник), Лисичанськ. Екскурсія знайомить з північною межею Донбасу, взаємовідносинами карбону, тріасу, крейди і третинних відкладень. Особлива увага звертається на тектоніку і фази складкообразования.
Четвертий маршрут: охоплює район гір. Сталіно - дається знайомство з найбільшим промисловим районом Донбасу - Сталінським, центром видобутку металургійних вугілля. Відносно геології екскурсанти знайомляться з розрізом світ С25, С26 Вестфальського ярусу, тектоникой району і його вугленосністю.
П'ятий маршрут: гір. Сталіно, с. Мандрикіне, с. Бешев, с. Каракуба, розташовані в долині р. Кальміусу. Дається знайомство з низами Вестфальського ярусу, характеризуються розріз і тектоніка намюрского, Візейська і турнейского ярусів донецького нижнього карбону. Екскурсія закінчується оглядом девону біля с. Каракуба і налягання палеозою на докембрий і знайомиться з виходами магматичних порід, розвинених в районі південного кордону Донбасу.
Шостий маршрут: район гір. Шахти. Дається знайомство з одним з найбільших антрацитових районів Донбасу. Показуються налягання пліоцену (понтичний ярус) і міоцену (меотис) на карбон, розріз свити С25 (Вестфальський ярус), тектоніка, вугленосність, виходи магматичних порід типу палеоандезітов.
Паралельно робиться екскурсія в район гір. Каменська для огляду так званих "аггломератов", розвинених на лівому березі р. Північного Дінця.
Таким чином відвідувачі Донбасу матимуть можливість ознайомитися з двома темами, висунутими конгресом: 1) пермськими відкладеннями Донбасу і кордоном між пермью і карбоном і 2) геологією Донбасу. »
завантажити PDF
Джерело: Бібліотека Російського географічного товариства