Радянське щастя в швейцарському музеї образотворчих мистецтв

1. «Утопія повсякденності. Радянські предмети 1953-1991 »
  2. «Радянський гламур. Висока мода в СРСР з колекції Олександра Васильєва »
  3. «Володимир Соколан. Репортер буднів »

Дата час
Date (s) - 09/12/2016 - 30/04/2017

Місцезнаходження
Musée des beaux-arts La Chaux-de-Fonds

категорії

Добавити в Добавити в   |   iCal   |   webcal | iCal | webcal

«L'Utopie au quotidien. Objets soviétiques 1953-1991 »
«Soviet Glamour. La haute couture en URSS dans la collection d'Alexandre Vassiliev »
«Vladimir Sokolaev. Reporter de l'ordinaire »

Фото: «Жінка поспішає на Першотравневий парад. Новокузнецьк, 1.05.1983 ». Автор фотографії Володимир Соколан. З приватної колекції родини фотографа.

До 30 квітня 2017 в Ла Шо-де-Фон (фр. La Chaux-de-Fonds) кантону Невшатель, в Музеї образотворчих мистецтв ( Musée des beaux-arts La Chaux-de-Fonds ) Проходять радянські сезони.

«Утопія повсякденності. Радянські предмети 1953-1991 »

Виставка «Утопія повсякденності. Радянські предмети 1953-1991 »відкрилася в Музеї образотворчих мистецтв швейцарського міста Ла Шо-де-Фон в кінці минулого року. Вона присвячена двом подіям.

По-перше, 100-річчя Лютневої і Жовтневої революцій. Швейцарію нерідко називають їх колискою (до того ж, марксист Володимир Ленін і анархіст Петро Кропоткін під час своєї швейцарської еміграції мешкали в Ла Шо-де-фоні).

По-друге, чверть століття тому, 26 грудня 1991 року, Рада Республік Верховної Ради СРСР прийняла декларацію про припинення існування СРСР в зв'язку з утворенням Співдружності Незалежних Держав.

Але ця виставка в Ла Шо-де-фоні нема про полум'яних російських революціонерів і жахливих глобальних революційних потрясінь. Зовсім ні. Вона про тихому і теплом. Про симпатичному, буденному. Про те, що мешкає поруч з нами і послужливо заглядає в наші очі щодня - вдома, під час навчання, на роботі або відпочинку. Про маленькому і особистому, з якого, в результаті, і складається велике життя. Про звичайному, яке опинившись в музейних стінах, набуває нових рис і смисли, перетворюючись в незвичайне.

«Кольорові шкільні олівці для чорної дошки», 1970-і. Женевський музей етнографії.

Ялинкові іграшки, підручник «Буквар», пластмасова зеленоока лялька-неваляшка, жерстяна банка «Натуральне кави розчинна» зі «знаком якості», картонна багажна бирка «Аерофлот», скляний гранований стакан з соняшниковим насінням ... Ретельно відібрані майже 500 предметів «радянської цивілізації» оформлені за тематичними секціями, супроводжуються фотографіями і кінокадрами. «До старих речей, які мають подряпини і плями, у часі трохи більше, ймовірно, довіри, ніж до свіжих овочів», - написав в 1974 році Йосип Бродський . До смерті Радянського Союзу залишалося ще 17 років.

«Утопію повсякденності» доповнюють дві експозиції, зміст яких, здавалося б, оповідає про ідеї і матерії, що знаходяться на різних полюсах. А враження створюється цілісне і дуже сильне - штучного світу, де в єдності і боротьбі протилежностей втілилася квадратура кола. Де в задушливих обіймах правдивої брехні і брехливою правди виживало просте людське крихке щастя.

«Радянський гламур. Висока мода в СРСР з колекції Олександра Васильєва »

Це плаття зшито в Москві в 1963 році. Воно з гардероба актриси Наталії Фатєєвої та було створено спеціально для Московського міжнародного кінофестивалю. З колекції Олександра Васильєва.

Це виставка унікальних жіночих нарядів радянської епохи від Леоніда Брежнєва до Михайла Горбачова. Три десятка суконь належали різним знаменитим радянським жінкам - зразкам стилю. Колись в таких речах хизувалися Ліля Брік, Галина Брежнєва, Клара Лучко, Людмила Гурченко, Ольга Лепешинська, Мая Плісецька ... І, напевно, все модниці СРСР хотіли бути схожі на них, але в радянських магазинах нічого такого не було. Може бути тому «мексиканський тушкан» і «шанхайський барс» потрапили в «Дванадцять стільців» насмішників Ільфа і Петрова? А ці красиві облачення - експонати колекції історика моди Олександра Васильєва.

«Володимир Соколан. Репортер буднів »

«Контролер в автобусі, а руки зайняті», «Дитяча група на прогулянці», «Місце для куріння», «Ремонт автомобіля посеред вулиці», «Урочиста реєстрація новонародженого» ... Чорно-білі документальні знімки радянського і російського фотографа Володимира Соколаева (1952 - 2016) з теплою іронією чесно відобразили «чорноробів» російську глибинку. Більшість зображень зроблені в 80-х роках минулого століття в найбільшому металургійному та вугледобувному центрі Росії - Новокузнецьку. За «залізною завісою», на півдні Західного Сибіру, ​​в тридев'ятому царстві жили-були радянські люди, про що розповідають понад тридцять унікальних фотографій Володимира Соколаева.

Куратори виставки:

Женев'єва Пірон , Науковий співробітник Женевського університету