Як навчити Росію читати з виразом

1. Михайло Фаустов
  2. ідея
  3. Техніка та артистизм
  4. що читають
  5. Міста-побратими
  6. майбутнє

Ще недавно здавалося, що все копіюють Москву і Петербург, а в кінцевому рахунку мріють сюди перебратися, - тепер очевидно, що позитивна енергія накопичується і в інших містах, а їх досвіду часом не вистачає столицям. Саме тому The Village вирішив запустити нову серію, присвячену «решті Росії».

У черговому випуску - історія книготорговця Михайла Фаустова, котрий придумав жартома проводити в Новосибірську змагання з читання вголос «Відкрий рот». Тепер це вже чемпіонат на десять російських міст - від Москви до Єкатеринбурга, який судять письменники, художники, артисти та міністр культури.

Михайло Фаустов

засновник книжкової крамниці «Собаче серце» і ідеолог «Відкрий рот»

ідея

«Відкрий рот» - це чемпіонат Росії з читання вголос, скорочено ЧРПЧ. Придуманий в Новосибірську, о сьомій годині вечора 19 січня 2011 року. Було так: ми відкрили книжкову крамницю «Собаче серце» в підвалі кафе-кабаре «Бродячий пес» і вже день на третій помітили, що книги краще продаються, коли проходить якийсь івент. І нам знадобився івент.

Звичайно, спочатку він замислювався як разова акція, такий собі міжсобойчик для друзів і друзів друзів. Але коли закінчився перший чемпіонат, люди почали підходити до організаторів і питати: «А коли наступного разу?» Так він і став регулярним, а тепер і зовсім проходить в десяти містах країни - Москві, Петербурзі, Єкатеринбурзі, Пермі, Новосибірську, Омську, Томську, Кемерові, Барнаулі і Красноярську.

Комусь може не подобатися наше нехлюйство відношення до справи. Буває, нас критикують за мат або сексуальні сцени в текстах, за те, що журі п'є горілку і відверто знущається над учасниками. Але мені найменше хотілося б виправдовуватися і пояснювати очевидні речі. «Відкрий рот» замислювався як вечірка, а не як серйозний захід. Тобто несерйозність спочатку була в усьому - починаючи від манери ведення (я пробував різних ведучих, а потім вирішив вести сам, тому що тільки я пам'ятаю все правила) і закінчуючи підбором книг, все підпорядковано одній меті - зробити людям весело.

Техніка та артистизм

Формат простий: учасники витягують з барабана цифру, відкривають пронумерований конверт, дістають книгу і без підготовки 30 секунд читають вголос якийсь уривок. Оцінки тут ставлять як у фігурному катанні: за шкалою від одного до шести. Критеріїв всього два - техніка читання і артистизм. Переможець отримує задоволення і суперприз. У журі - артисти, художники, поети і письменники і навіть чиновники.

що читають

Підбір книг - окрема справа. Чим більше провокації - тим краще. В одному з міст цілий раунд був присвячений пропаганді гомосексуалізму, але це було ще до відповідного закону. Зараз думаємо присвятити цій темі окрему гру. Взагалі уривки вибираються навмання: відкриваєш книжку, бачиш - угарно, ставиш закладку.

Міста-побратими

Першим до Новосибірську приєднався Томськ. Там є такий бар, називається «Кінець Фрунзе». Його директор дружить з директором новосибірської «У Криму оголошено». Природно, вони цікавляться тим, що відбувається у друзів. Мені подзвонили: мовляв, розкажи, Міша, що за «Відкрий рот» - ну я і розповів. Потім приклеїлися Барнаул і Кемерово - в цих містах у мене багато друзів, до того ж в Кемерові я жив майже десять років. У Петербурзі «Відкрий рот» стали робити вихідці з Новосибірська на чолі з журналісткою Лерой Мордачевой. У Москві «Відкрий рот» пройшов в легендарному магазині «Фаланстери». У Пермі з'явилися дуже ініціативні хлопці, які дізналися про «Відкрий рот» з соцмереж, і тепер вони влаштували виставковий чемпіонат під час знаменитого фестивалю «Білі ночі». Цього року «Відкрий рот» вперше буде в Красноярську, ми хотіли приурочити його до Красноярської ярмарку книжкової культури.

Ідея, звичайно ж, лежала на поверхні, моментально з'явилися наслідувачі, але я тут не ображаюся, бо часто вони потім вливаються в загальний проект. В одному місті зробили проект «Відкритий рот», я несподівано про це дізнався, посміявся в твітері - хлопці знайшли мене, і тепер ми робимо все спільно. В іншому уральському місті, здається закритому, провели щось схоже, послалися на нас, але назвали по-іншому - не пам'ятаю як.

Взагалі мені здається дивною реакція деяких людей на назву. Чомусь його вважають двозначним, нібито там є якийсь підтекст. Була навіть історія, коли мені пропонували досить пристойні гроші за те, щоб провести чемпіонат з читання, але при цьому я повинен був змінити назву. Я відмовився.

Я відмовився

майбутнє

У нас немає особливих планів, крім одного - розширювати географію. Дуже хочеться провести «Відкрий рот» на Україні і в Казахстані. Пропозиції вже були, але поки все впирається в гроші. Знову ж таки, «Гете-інститут» хоче провести «Відкрий рот» в Німеччині для російськомовних. Я б ще в Америці провів і взагалі у всіх країнах і містах, де говорять по-російськи. Наприклад, в Ризі, Хайфі і Лондоні.

Фотографія обкладинки: Чемпіонат Росії з читання «Відкрий рот»
Фотографії: Єгор Рогалев