Великий театр вперше представляє балет Джорджа Баланчина "Коштовності"

Сліпучою в прямому сенсі слова буде сьогоднішня прем'єра в Великому театрі Росії. Балет ГАБТа вперше за всю свою історію представить широкому загалу "Коштовності" Джорджа Баланчина. Однак вже на генеральній репетиції, яка відбулася минулої п'ятниці, стало абсолютно ясно: новий спектакль додав імперського блиску історичній сцені головного театру країни і, що не менш важливо, показав найвищий рівень майстерності його трупи.

У автора "коштовностей" Джорджа Баланчина (1904-1983) - гучна слава визнаного генія ХХ століття. Грузин за національністю (його справжнє ім'я - Георгій Баланчивадзе), він народився в Петербурзі, працював в трупі Сергія Дягілєва, а з 1933 року протягом п'яти десятиліть жив і творив в США, де створив відомий на весь світ театр - Нью-Йорк Сіті Балет . Постановки прославленого хореографа донині є візитною карткою трупи. В цілому ж спадщина Баланчина налічує понад 400 хореографічних опусів.

Безперечним шедевром в їх числі значаться "Коштовності" - безсюжетний балет, що складається з трьох частин, у кожній з яких свою назву: "Смарагди", "Рубіни" та "Діаманти". Прем'єра вистави відбулася в 1967 році в Нью-Йорк Сіті Балеті.

Про те, як народився задум "коштовностей", сам Баланчин писав так: "Ідея нового балету в костюмах, прикрашених дорогоцінними каменями, виникла, коли мій друг Натан Мільштейн познайомив мене з ювеліром Клодом Арпельс. Пізніше я побачив приголомшливі камені в його колекції в Нью -Йорку. Звичайно, я завжди любив дорогоцінні камені; врешті-решт, я ж східна людина, я грузин. я люблю кольору коштовностей, красу каменів ".

Після такого відвертого визнання хореограф дає професійний розбір свого спектаклю Після такого відвертого визнання хореограф дає професійний розбір свого спектаклю. "Це балет в трьох частинах на музику трьох різних композиторів, і точно також різна їх хореографія, - пояснює в своїх записках Баланчин. - Перша частина -" Смарагди "- поставлена ​​на музику Форе. Описувати самі танці було б нудно, так як в них немає ніякого літературного змісту. Якщо ця частина балету взагалі що-небудь зображує, то, можливо, це мої спогади про Францію, Франції елегантності, комфорту, моди і духів ".

Продовжуючи коментувати свої "Коштовності", Баланчин зазначає: "Деякі знаходили, що друга частина -" Рубіни "- зображують Америку. Але я зовсім не мав це на увазі. Це просто музика Стравінського (" Каприччіо для фортепіано та оркестру "), яку я завжди любив, і яку ми зі Стравінським вирішили використовувати, пристосувавши її для провідної пари танцівників, солістки і кордебалету ".

Якомога докладніше розповідає Баланчин і про "діамант", фінальної частини балету, яка виконується на музику Третьої симфонії Чайковського.

Примітно, що москвичам пощастило побачити "Коштовності" в первозданному вигляді. Сталося це в 1972 році на сцені Кремлівського Палацу з'їздів, де проходили гастролі Нью-Йорк Сіті Балету на чолі з Джорджем Баланчиним.

Зрозуміло, що з тих пір в Москві побували багато трупи з різних країн, які демонстрували власні інтерпретації знаменитого спектаклю, який користується надзвичайною популярністю.

Що ж стосується Великого театру, то тут до баланчінской колекції балетних коштовностей звернулися зовсім недавно - в 2010 році, поставивши лише другу частину вистави - "Рубіни". І ось тільки тепер зважилися станцювати все "Коштовності". Щоб не вдарити в бруд обличчям, запросили кращих репетиторів - в минулому провідних солістів трупи Баланчина Меррілл Ешлі, Пола Боуза і Сандру Дженнінгс. З Фондом Баланчина домовилися про оригінальну сценографії, яку виконала Олена Пікалова. Відмінною особливістю московської версії будуть і костюми, зшиті за ескізами Олени Зайцевої. А ось постачальник Що ж стосується Великого театру, то тут до баланчінской колекції балетних коштовностей звернулися зовсім недавно - в 2010 році, поставивши лише другу частину вистави - Рубіни дорогоцінного каміння все той же, що надихнув колись Джорджа Баланчина на однойменний балет - ювелірний будинок Van Cleef & Arpels.

"Але головне - у нас є свої смарагди, рубіни і діаманти", - запевнив перед генеральною репетицією художній керівник балету Великого театру Сергій Філін і перерахував артистів, зайнятих у виставі. У їх числі опинилися Євгенія Образцова і Владислав Лантратов, Анна Тихомирова і Олександр Волчков, дві Катерини - Крисанова і Шипуліна, В'ячеслав Лопатін, Семен Чудин і зовсім юний "діамант" - випускниця Вагановського школи Ольга Смирнова, яка всього п'ять місяців працює в Великому.

А потім розсунувся завісу, і глядачі буквально ахнули від відкрилася їх погляду краси. Перш за все, затамувавши подих, милувалися "Смарагд", після антракту уважно розглядали "Рубіни", а в фіналі прийшли в невимовний захват від пишноти "діамантів". Репетиція завершилася оглушливої ​​овацією, що напевно повториться і на сьогоднішній прем'єрі "коштовностей".

ІТАР-ТАСС

Теги: великий театр , сергей пугач , Джордж Баланчин ,