Третє народження «Лебединого озера»

У Дніпропетровському академічному театрі опери та балету відбулася прем'єра знаменитого спектаклю   У Дніпропетровську сталася якщо не сенсація, то принаймні дуже значна подія: «Лебедине озеро» стало іншим У Дніпропетровському академічному театрі опери та балету відбулася прем'єра знаменитого спектаклю

У Дніпропетровську сталася якщо не сенсація, то принаймні дуже значна подія: «Лебедине озеро» стало іншим. Непоміченим воно не може залишитися хоча б уже тому, що саме цей балет Петра Ілліча Чайковського (разом з його ж «Лускунчик») ось уже багато років поспіль справно збирає стовідсоткові аншлаги.

Вперше «Лебедине озеро» було показано на дніпропетровській сцені через два дні після відкриття театру - 28 грудень 1974 року. У його постановочну групу входили диригент Петро Варивода, балетмейстери Людмила Воскресенська і Тетяна Васильєва, художник Костянтин Ладзейскій. Такі солістки як Алла Петрина, Ольга Загуменнікова, Леонора Еллінська, Тетяна Повалева по праву вважалися найкращими в світі виконавцями партій Одетти і Одиллии. Нітрохи не відставали і виконавці партії Принца, яким теж аплодувала дніпропетровська публіка: Микола Войтенко, Віктор Рогачов, Анатолій Щетинін, Валерій Кір'янов. В такому первісному вигляді спектакль проіснував тринадцять років. А в 1987 році «Лебедине озеро» зазнало «капітальний ремонт». Головною фігурою в цьому процесі, безсумнівно, став видатний сценограф, народний художник СРСР, лауреат Державної премії ім. Т. Г. Шевченка Анатолій Ареф'єв.

Так всім відоме «Лебедине озеро» знайшло новий художній вигляд, а в спектаклі запалилися нові балетні зірки: Анна Дорош, Олена Беленко, Олена Дубровіна, Ольга Дороніна, Олег Грачов, Володимир Страхов, Максим Чепик та інші. Однак час ішов, і ця постановка теж стала застарівати. У той же час, списувати в тираж обожнюваний глядачами балет не було сенсу, тому театр зважився на його третє «народження». На цей раз за сценографію взявся запрошений майстер - головний художник донецької опери, заслужений художник України Сергій Спевякін.

- У Дніпропетровську я вже працював над такими виставами як «Марна пересторога», «Севільський цирульник», - розповідає Сергій Спевякін. - У новому «Лебединому озері» я придумував декорації, а костюмами займалася головний художник дніпропетровської опери Дар'я Біла. Ми вирішили піти від експериментів і згадати справжню театральну живопис, яка зараз, на жаль, зустрічається все рідше. У нас в Донецьку теж йде «Лебедине озеро», але воно вже старе - в Дніпропетровську спектакль тепер оформлений набагато краще! Кожному новому акту відповідають нові декорації, а саме озеро буде по-різному підсвічуватися - для того, щоб у води були різні відтінки. На жаль, склалася традиція показувати по телебаченню «Лебедине озеро» у зв'язку з якимись сумними подіями, але ми намагалися створити перш за все красиву чарівну казку. З'явилося відчуття святковості - костюми стали більш яскравими, а фінал - не стільки драматичним, скільки життєствердним.

- Якщо говорити про новинки в цій виставі, то не можна не сказати про перетворення дівчини в лебедя - такого у нас раніше не було, - підкреслює художній керівник балету, заслужена артистка України Зінаїда Зінченко. - Крім того, ми додали кілька ефектних номерів - в тому числі російську та угорську танці. Тепер спектакль став довшим - в цілому він йде два години сорок хвилин. Головні партії танцюють Олена Печенюк, Дмитро Омельченко, Олексій Чорич. І ще дуже важливо, що в нашому театрі нарешті з'явилася справжня арфа, якої у нас довго не було. Це дуже дорогий, але в той же час абсолютно дивовижний інструмент, який видає просто божественні звуки.

Побачити балет «Лебедине озеро» можна 13 і 27 квітня о 18.00.

Юліанна КОКОШКО

Мітки: Лебедине озеро , спектакль , театр опери та балету