Світлана Захарова: королева чистописання

17.01.2008 о 16:06

За п'ять років в Москві зірка Світлани Захарової , Що вчилася в Києві, завершується навчання в Вагановського школі і стала солісткою Маріїнського театру, стрімко увійшла в зеніт. Ранній зліт їй доводиться підтверджувати. Тим паче, що до успішних споконвіку - рахунок особливий. Досить давно з легкої руки одного з критиків її назвали танцівницею з розумним тілом, що припускає певну антитезу. Бездоганність форми і танцю Захарової (з цим не сперечаються навіть затяті опоненти балерини - гармонія фігури, досконалої краси ноги з ідеальним підйомом, легкий крок, etc.) протиставляли відсутності емоційного напруження і нарікали на якусь внутрішню беззмістовність. Що справедливо далеко не завжди - у балерини трапляються відмінні спектаклі, але є й ті, що відзначені акторським холодком.

Схоже, в розмові про абсолютну і щедро титулованої примі назріла ще одна втомлива тема, грунт якої - крок балерини в політику. Увійшовши до складу Ради при Президентові РФ з культури і мистецтва, отримавши депутатський мандат - лауреат Держпремії Захарова приречена доводити, чи сумісна артистична професія з політикою, а танці державної балерини - з виконанням думських обов'язків, та й чи варто з замкнутого світу балету, чиї закони жорсткі і норовливі, дефілювати на суспільну арену.

Від подібних приводів для докорів хотілося б відмовитися. Захарова - найяскравіший представник танцівників початку ХХI століття, для яких успішність забезпечує особливу стабільність артистичної біографії. Ті з успішних, кому зараз 27 - 28, впізнавані за особливою професійної активності. Вони були останніми піонерами - юними ленінцями радянської країни, і їм було непросто. Прийняті в піонери до них, до періоду, коли рухнула політична система, тобто старші за віком, виявилися більш відкритими розуміння життєвих змін. Хто йшов слідом, в силу віку перебував в кришталевому невіданні. Народженим ж на рубежі 80-х ще в дитинстві треба було пережити ломку понять, зміни пріоритетів, «ревізію» духовності в тому числі. Тому це покоління особливо жадібно до самоствердження, що, власне, ще раз підтвердив бенефіс балерини.

Освоїла класику Захарова могла б все творче життя безтурботно танцювати романтичних героїнь, але вперто розширює репертуар і вибудовує долю (переїзд до Москви з Петербурга - віраж з того ж ряду). Ще в Маріїнці з радісним витонченістю вона станцювала в трьох балетах Баланчина, та так, що її визнали ідеальною баланчіністкой, пізніше блискуче освоїла динамічну абстракцію Форсайта, а в минулому сезоні з азартом виконала дует з «Червоної Жизелі» Ейфмана.

Свій новий бенефіс (до речі, Захарова виявилася наймолодшою ​​балериною, чия праця відзначають сольним ввечері, і вже не першим) прима присвятила сучасної хореографії, знову проявивши волю. Спочатку була «Кармен-сюїта», вперше виконана на фестивалі в честь Майї Плісецької. Пролетіла час пішло на користь, вже немає спокуси порівнювати нову героїню з легендарної Кармен Майї Плісецької (щоб бути такою вільної циганкою, потрібно не тільки володіти темпераментом і вибуховою енергетикою Майї Михайлівни, а й пережити все те, що випало на її долю на сцені і поза її, роки просидіти на повідку за залізною завісою). Нова Кармен Захарової цілком сучасна: вона легковажно - що аж ніяк не виключає щирості - закохується то в одного, то в іншого кавалера. Трикутник виявляється насиченим мелодраматичними пристрастями: Андрій Уваров (Хозе) і Денис Матвієнко (Тореро) пропонують власні цікаві трактування.

У другому відділенні балерина представила три прем'єри і вже виконану раніше п'ятихвилинну сцену з балету «Revelation» японця Мотоко Хіроями: відчайдушний агресивний монолог, по ходу якого вона зависає на спинці стільця, відважно падає на підлогу, експресивно виламує босі ноги. Несподівано пристрасно тим самим заявляючи про свої сміливих наміри випробувати найризикованішу пластику.

Адажіо з балету «Магрітоманія» Юрія Красавіна в постановці Юрія Посохова - хореографа і вистави «Попелюшка», чия героїня принесла Захарової золотомасочную перемогу, балерина розучила спеціально для бенефісу. Графічно накреслений виразний танець з Артемом Шпилевський вийшов зразком ефектною краси з графічної чистотою ліній.

Спеціально для роботи з примою з Нідерландів прибув до Москви затребуваний Заходом польський хореограф Кшиштоф Пастор, чий балет «Небезпечні зв'язки» Москва бачила у виконанні Латвійської Національної Опери. Результатом зустрічі з хореографом стали дует з Андрієм Меркур'єва з вистави «Трістан і Ізольда» на музику Вагнера і cольний номер «Голос» на музику Верді з балету «Тіло». Кілька стерильні по краснопису, гладкі «безшовні» фрагменти хореографа, що творить в канонах неокласичної хореографії (на роль бунтаря і новатора він і не претендує), танцівники наповнювали осмисленої пристрастю, Захарова - широко і з виправданим натиском душевних поривань, Меркур'єв - ще раз підтверджуючи вміння будь-яку сучасну хореографію робити своєї. Вечір називався без удаваної скромності «Російський діамант світового балету», і гідну оправу йому склали колеги Захарової по Великому театру: Ніна Капцова, Ян Годовский, Іван Васильєв, а з Михайлівського театру приїхали колишні кияни Анастасія та Денис Матвієнко.

Кілька днів тому «парадна» балерина відкрила гастролі Великого в Опера Гарньє, і паризьку критику знову захопили її «породисті ноги», «легкі, немов пух, руки» і «бездоганність поз». А їй, схоже, так хочеться визнання не тільки в ролі акуратною класичної профі.

Олена Федоренко

вам може бути цікаво