Софійський театр опери і балету

Софійська народна опера (з 1978 - Національний академічний театр опери та балету НРБ) - найбільший музичний театр Болгарії. Відкрито в 1908 під назвою «Болгарське оперне товариство» ( «Б'лгарскі оперна дружба»). Активну участь в організації оперної трупи театру взяли режисер Д. Казаков і видатні болгарські співаки К. Михайлов-Стоян, І. Вульпе, Б. Гюзелева-Вульпе, які раніше працювали в Росії. 18 жовтня 1908 було поставлено кілька сцен з опер «Фауст» і «Трубадур». У тому ж році трупа театру підготувала і показала кілька уривків з опер «Євгеній Онєгін», «Аїда», «Демон» і «Русалка».

У 1909 поставила перший оперний спектакль - «Паяци», в сезоні 1910/11 театр здійснив постановку першої болгарської опери «Жебрачка» ( «Сіромахкіня») Е. Манолова. У наступному сезоні ставилися опери болгарських композиторів, в т.ч. «Камен і Ціна» Кауцкого і Іванова, «Борислав» Атанасова, «Тахірбеговіца» Хаджігеоргіева. У цей період становлення оперного колективу в театрі працювали диригенти Т. Хаджиєв, X. Візнер, А. Мацак, хормейстер К. Рамадану, співаки M. Василева, П. Димитров, Г. Дончев, Ц. Кароль, С. Македонський, П. Райчев, А. Тодорова, пізніше Д. Герганова, М. Мілкова-Золотовіч, X. Морфова, М. Хаджібонева і ін. В роки 1-ої світової війни 1914-18 діяльність оперної трупи практично призупинилася.

У 1921 театр став державним і отримав найменування Софійська народна опера. Після переходу на державний бюджет Софійська народна опера починає швидко розвиватися, широко ставляться твори болгарських композиторів, в т.ч. опери «Покинутий млин» (1923), «Кольори» (1928), «Косара» (1929) і «Алцек» (1930) Атанасова, «Бабине царство» Стоянова (1935), «Цар Калоян» Владигерова (1936), « дев'ять братів Яни »Піпкова (1937). До репертуару театру включаються класичні твори російських, італійських, німецьких і французьких композиторів.

У 30-і рр. складається сильна оперна трупа; в період 1922-44 в театрі працювали: диригенти - Г. Атанасов, В. Бобчевскій, А. Димитров, І. А. Добровейн, М. Златин, Е. А. Купер, А. Найдьонов, Ю. Померанцев, X. Штанге , режисери - Н. століть, Д. Казаков, X. Попов, співаки - X. Бримбаров, Е. Жданівський, К. Каренін, К. Кірова, М. Люцканов, Л. Мінчев, І. Попова, М. Попов, К . Спиридонова, С. Сибев, Ц. Табакова, Н. Тодорова, Г. Хінч і ін.

У 1927 починає діяльність балетна трупа театру; перший спектакль - «Коппелія». У 1937 здійснена постановка першого болгарського балету «Змій і Яна» X. Манолова, в 1942 поставлений балет «Нестінарка» М. Големінова. Серед провідних солістів - Л. Берон, М. Димова, Н. Кіраджіева.

У 1944 будівлю театру було зруйновано під час бомбардування міста; спектаклі ставилися в інших приміщеннях. У 1953 театр переїхав в нову театральну будівлю (зал для глядачів на 1400 місць).

Після перемоги соціалістичної революції (9 вересня 1944) настав новий період у розвитку Софійській народної опери. З перших же сезонів велику творчу допомогу трупі театру надавали радянські майстри оперного мистецтва: кілька вистав поставили режисери П. І. Румянцев ( «Євгеній Онєгін», 1946; «Станційний доглядач» Крюкова, 1947, «Пікова дама», 1947; «Таємний шлюб »Чімарози, 1947,« Богема », 1948) і Е. Н. Соковнин (« Іван Сусанін », 1949,« Князь Ігор », 1950,« Борис Годунов », 1950, і ін.); особливе значення мали постановки Б. А. Покровського ( «Війна і мир», 1957, «Хованщина», 1966, «Сказання про невидимий град Кітеж», 1970).

Під безпосереднім впливом радянських балетмейстерів інтенсивно працює балетний колектив Софійській народної опери. У постановці Н. А. Анісімовій на сцені театру йшли балети «Бахчисарайський фонтан» (1945), «Гаяне» (1961); «Легенда про озеро» Владигерова (1963). Н. С. Холфін поставив балети «Суперники» Гертеля (1949), «Червоний мак» (1951); «Гайдуцький пісня» А. Райчева (1953), Ю. Н. Григорович - «Кам'яна квітка» (1964), Л. М. Лаврівський - «Жизель» (1966), В. М. Чабукіані - «Дон Кіхот» (1968 ), О. М. Виноградов - «Ромео і Джульєтта» (1970).

Велику допомогу театру надали також балетмейстери-педагоги В. Білий і Ф. І. Балабіна.

У трупі театру в різні часи працювали: диригенти М. Лефтеров, А. Маргарітов, режисери І. Іванов, Д. Кирджіев, хореограф Б. Ковачев, художники А. Миленков, А. Попов, хормейстери Д. Гончаров, Л. Конде.

Софійська народна опера зіграла значну роль у формуванні національної вокальної школи. Поряд зі співаками старшого покоління в театрі виступали Е. Апостолова, Н. Афеян, І. Йосиф, Р. Конфорті, К. Попова, К. Шекерлійскій. Серед солістів балету - В. Вербева, А. Гаврилов, Л. Колчакова. Багато солісти балету вчилися в Радянському Союзі у видних педагогів.

До початку 1960-х рр. Софійська народна опера завоювала славу одного з провідних театрів світу; в його різноманітному репертуарі важливе місце займають твори болгарських композиторів: опери - «Момчил» (1948; нів. пост. 1953 і 1970) і «Антігона 43» (1963, нов. пост. 1969) Л. Піпкова, «Лудгідія» (1959 ), «Албена» (1971), «Літо 893» (1975) П. Хаджіева, «Боянський майстер» К. Ілієва (1962), «Івайло» (1959) і «Захар Зограф» (1971) М. Големінова, « тривога »А. Райчева (1974),« Саламбо »В. Стоянова (1977),« Неда »Ж. Леві (1978) і ін., балет« Джерело красуні »А. Райчева (1978). Театр успішно ставить твори сучасних композиторів, в числі його постановок - опери «Семен Котко» (1966); «Пітер Граймс» Бріттена (1968), балети - «Легенда про любов» Мелікова (1971), «Створення світу» Петрова (1973).

А. Абаджі

вам може бути цікаво