Проект «Що розповість нам предмет». Символічний ключ до відкриття театру опери і балету.

1. Автограф Григорія Распутіна
  2. Вишивки Зіни Гущік

30 липня 2018

Ключ - це не просто господарський предмет, але і символ. У середні століття з'явилася традиція віддавати завойовника ключ від піддалися міста. У ті далекі часи міські ключі мали практичне застосування: ними закривали замки на воротах, які ведуть в місто. Пройшли століття, зникли міські стіни і ворота, а ключі від них придбали символічне значення. У наш час ключі є не тільки у міст, а й у великих об'єктів, як, наприклад, у Красноярського театру опери та балету імені Д.А. Хворостовського.

Символічний ключ, виготовлений до відкриття театру, став частим гостем на виставках і незмінно притягує до себе погляди відвідувачів нашого музею. Важкий, але витончений предмет може наочно показати історію створення в Красноярську театру опери і балету.

Перші опери в нашому місті були поставлені в кінці XIX в. на сцені міського театру (нині Красноярський державний драматичний театр імені О. С. Пушкіна). Майже 100 років наше місто не мав окремої будівлі для оперних і балетних постановок. У 1966 р в центрі Красноярська почалося зведення театру музичної комедії за проектом лауреата державної премії СРСР архітектора І.А. Михалева. Через кілька років з ініціативи Павла Стефановича Федірко, який був на той час першим секретарем крайкому КПРС, прийняли рішення про створення в Красноярську театру опери і балету. У проект І.А. Михалева внесли необхідні доопрацювання, а будівля зазнала переробці. Все це забрало чимало часу, але будівельники встигли до наміченого терміну. Крім перебудови будівлі велася робота з підготовки колективу: запрошували на роботу кращих випускників консерваторій і хореографічних училищ, проводилися численні репетиції.

Відкриття театру приурочили до 350-річчя Красноярська. Перший спектакль - оперу Олександра Порфировича Бородіна «Князь Ігор» поставили на новій сцені 12 серпня 1978 г. На прем'єру прийшли не тільки імениті гості, а й будівельники, 12 років зводили театр. Перший театральний сезон відкрився 20 грудня 1978 р оперою О. Бородіна «Князь Ігор» і балетом Петра Ілліча Чайковського «Лебедине озеро».

У перші роки роботи театру надавали допомогу з усього Радянського Союзу: в Мінську шили костюми для «Дон Кіхота», в оформленні деяких вистав брали участь новосибірський, свердловський і пермські театри. Згодом новий театр став відомим не тільки в нашій країні, а й за кордоном. Артисти Красноярського театру опери та балету відвідали з гастролями США, Францію, Грецію, Іспанію, Японію і багато інших країн.

За минулі сорок років на сцені театру були поставлені практично всі всесвітньо відомі опери і балети кращих композиторів світу. Концертний зал став місцем зустрічей артистів не тільки з інших міст Росії, а й іноземних колег. У театрі проводилися фестиваль до 90-річчя Д.Д. Шостаковича, фестивалі імені Дж. Верді, П.І. Словцова, перший Всеросійський конкурс артистів балету ім. Галини Уланової.

У 2018 р Красноярському державному театру опери та балету було присвоєно ім'я Дмитра Олександровича Хворостовського, всесвітньо відомого оперного співака, який розпочав професійну діяльність на красноярської оперній сцені.

Автор: М.Ю. Новоселов, науковий співробітник відділу історії

30 липня 2018   Ключ - це не просто господарський предмет, але і символ

Автограф Григорія Распутіна

Відомо, що Г. Распутін становив короткі, важко читаються записки, частіше олівцеві, з характерним зверненням. Одна з таких записок виявилася в фондах Красноярського крайового краєзнавчого музею, в архіві Л.В. Смирнова, уродженця Єнісейської губернії, ...

Смирнова, уродженця Єнісейської губернії,

Вишивки Зіни Гущік

У фонді «Тканини» зберігаються дивовижні зразки вишивок кольоровими нитками по тканині. За легендою, вони належали Зіні Гущік. Нас зацікавило, хто така Зіна Гущік і яким чином вишивки виявилися в музеї? Ось що розповіли облікові документи.

Нас зацікавило, хто така Зіна Гущік і яким чином вишивки виявилися в музеї?