Ольга Гончарова // Фрагменти біографії і лінії долі

Репортаж члена журі преси Конкурсу "Арабеск 2012", балетного критика Ольги Гончарової про відкриття "Арабеска".
А які враження у вас залишив вчорашній вечір?
* * *

У Пермі відкрився міжнародний конкурс артистів балету «Арабеск 2012». За буквою тепер він носить ім'я Катерини Максимової, по суті - мало чим відрізняється від попередніх. Як була Катя його «душею», так і залишилася.

Те, що відбувалося в Пермській опері в вечір відкриття, ще спокійний, що випереджає сутичку, присвячувалося їй: її пам'яті, її партіям, її ученицям, навіть її нездійснених мрій. Володимир Вікторович Васильєв, художній керівник і голова журі конкурсу, який взяв на себе обов'язок провести концерт, згадував прямо на сцені: «Це Катя ще в школі, це - ми з нею, коли нам вже за сорок, а цей номер я склав їй всього за годину , інший вона мріяла станцювати, але так і не станцювала »...

Ніби перед нами пройшла кінохроніка, тільки замість аматорських кадрів - сцена, а на ній - сучасні танцівники, що виконували знайомі до нюансів, до поворотів голови, до поглядів шедеври Максимової. Вони - інші. Вона - в них.

Серед учасників зоряного Гала - сильна команда з Великого театру: Галина Степаненко, Іван Алексєєв, Анастасія Сташкевич, В'ячеслав Лопатін, Євгенія Образцова, Дар'я Хохлова і Клим Єфімов. На рівних - прима Челябінського театру Тетяна Предеїн, перша учениця Максимової, і чудова господиня Пермської сцени Наталія Моїсеєва.

Еліна Віннікова та Олексій Бусько в спеціально поставленої для відкриття конкурсу Раду Поклітару «Сарабанда» підривають зал: потужно, лаконічно, зовсім по формі.

Звідки ж сльози? .. Присвячено - Каті, її дорозі, її шляху, по якому, ніби через колючі чагарники, вони разом з Васильєвим продираються на щастя творити, творити, володіти сценою. Під кінець музики Г.Генделя вона йде, він - залишається і відкрито дивиться в зал.

Сам Васильєв складав танці для неї і про неї, часто пророкуючи долю. «Сентиментальний вальс», «Елегія», «Фрагменти однієї біографії» - це їхнє життя і його визнання в коханні жінці і геніальної балерині. Сьогодні це життя переказують інші. «Вальс» у виконанні Євгенії Образцової виглядає щирим монологом панянки, яка немов зійшла зі сторінок роману Толстого до порогу дорослому житті - привабливою і незрозумілою, хвилюючою і таємничою. Тут гра почуттів виступає грою чистих класичних рухів, чарівно жіночних і емоційно відкритих. У «Елегії» Тетяни Предеїн і Михайла Філатова проступають Максимовська «божественні» лінії, немов передані в спадок улюбленій учениці. А «Фрагменти однієї біографії» - красиву історію кохання з латинським відтінком, підсумок і передчуття одночасно, розповіли на свій манер Галина Степаненко та Іван Алексєєв.

У фіналі на великому екрані - сама Катерина Максимова - в гаврілінском вальсі Анюти. Потім - її напуття молодим артистам - лауреатам Х конкурсу «Арабеск». І те, і інше було недавно, і те, і інше живе в наших серцях.

Ольга Гончарова
Подивитися фото концерту відкриття

А які враження у вас залишив вчорашній вечір?
Звідки ж сльози?