Олександр Сергійович ПУШКІН і БАЛЕТ

. це цитата

«Блискуча, полувоздушна, змичку чарівному слухняна,
Натовпом німф оточена, варто Істоміна; вона,
Однією ногою торкаючись підлоги, другою повільно кружляє -
І раптом стрибок, і раптом летить, летить, як пух від уст Еола;
Те стан сов'єт, то розвине і швидко ніжкою ніжку б'є »

Творчість Пушкіна збагатило нашу культуру творами виняткової художньої сили. Всі вони пройняті величезним почуттям: любові, щастя, надії, сили волі, перемоги. Пушкінська поезія була різноманітною, вона вміщала всі жанри лірики, поеми, роман у віршах, казки. Ставлення поета до балету і відображення його творів в балетних постановках - цікава глава «пушкінознавства».

Балет звернувся до Пушкіна перш опери і першим відкрив поета Пушкіна для вітчизняного театру. Шарль Луї Дідло, знаменитий балетмейстер 20-х років XIX століття, поставив на сюжети поета - пантомімні балет в 4-х діях «Кавказький бранець, або Тінь нареченої», музика композитора К.Кавоса, в 1823 р, чарівно-героїчний балет в 5 -ти діях «Руслан і Людмила, або Повалення Чорномора, злого чарівника», музика композитора Шольца, в 1824 р ролі героїні, в першому, виступала знаменита А.І.Істоміна, оспівана у віршах Пушкіна. Вона ж виступала в ролі Людмили у другому балеті разом з найбільшим танцівником тих років Н.О.Гольцем, відомою танцівницею К.А. Телешовой. Наступним балетом на сюжет Пушкіна, поставленому за його життя в 1831 р, був пантомімні одноактний балет «Чорна шаль, Або покарана невірність», балетмейстера А.П.Глушковского, музична обробка його ж. У 1867 р балетмейстер вересня Леон, за мотивами пушкінської казки, ставить балет в 3-х актах «Золота рибка», музика композитора Л. Мінкуса.

У 1903 р знаменитий балетмейстер XIX століття М.І.Петіпа ставить фантастичний балет в 4-х актах «Чарівне дзеркало», музика А.Корещенко, використовуючи в якості літературного матеріалу «Казку про мертву царівну і сім богатирів» Пушкіна і казок братів Грімм. Цей балет не виказував стилістику пушкінської казки, більш того, німецькі казки превалювали в ньому.

У радянський період історії в 1934 р балетмейстер Р.В.Захаров, на музику композитора Б.Асафьева, поставив балет на сюжет пушкінського «Бахчисарайського фонтану». Спектакль, показаний 18 вересня 1934 року в Ленінградському академічному театрі опери та балету і перенесений 11 червня 1936 року в Большой театр СРСР, з'явився подією в багатьох сенсах, встановив естетичні норми балетної драми на добрих два десятки років, довів, що літературний сюжет можна втілити засобами балетної образності, не знижуючи цінності оригіналу, а даючи йому самостійну трактування.

У балеті танцювали кращі балетні актори того часу - М.А.Дудко «Гірей», К.М.Сергеев «Вацлав», Г.С.Уланова «Марія», О.Г.Іордан «Зарема». Балет «Бахчисарайський фонтан» встановив нові критерії балетної режисури, підхоплені і прийняті радянським балетним театром і критиками. Крім «Бахчисарайського фонтану» балетної інсценуванні в радянському театрі піддалися наступні твори Пушкіна: поеми: «Кавказький полонений», «Цигани», «Мідний вершник», «Граф Нулін»; казки: «Казка про попа і про працівника його Балду», «Казка про мертву царівну і про сім богатирів»; повісті Бєлкіна: «Панночка-селянка» і «Станційний доглядач»; трагедія: «Кам'яний гість».

У наведеному вище переліку пушкінських балетів радянської сцени музика «Кавказького бранця», «Графа Нулина», «Панянки-селянки», «Кам'яного гостя» належить Б. В. Асафьеву. З ім'ям цього композитора пов'язані роки розквіту і роки занепаду драматичного балету як жанру.

Вийшло так, що «Бахчисарайський фонтан», відкривши список радянських балетів на пушкінські теми і поклавши початок жанру балету-п'єси, виявився і найвдалішим з усіх втілень творчості Пушкіна на радянській балетній сцені.

джерело: http://www.hmustaev.ru/?part_id=136&news_id=47

Серія повідомлень " Пушкін ":

Частина 1 - Олександр Пушкін: "Я числюся по Росії"
Частина 2 - нащадки Пушкіна
...