Одеський Оперний театр. Історія Одеси

Чільне місце в культурному житті міста і країни займає Державний академічний театр опери і балету. Його будівля, побудована в 1884-1887 роках, є одним з найчарівніших в Європі архітектурних споруд. Його портал прикрашений скульптурними групами, алегорично зображають муз - покровительок театру, музики, танцю, комедії і трагедії. Відвідування цього театру залишає незабутнє враження. Театр знаменитий своєю історією. У ньому бували видатні письменники і композитори, на його сцені виступали великі співаки Шаляпін, Карузо, Собінов. Також Одеса має в своєму розпорядженні театрами музичної комедії, Російським драматичним театром ім. Іванова, Українським театром, Філармонією і іншими.

Оперний театр по праву можна назвати старійшиною серед одеських театрів. Одеса добилася права будувати театр в 1804 році, а в 1809 році він був вже побудований. 10 лютого 1810 відбулася перша вистава - російська група П. Фортунатова поставила одноактну оперу Фреліха «Нове Сімейство» і водевіль «Утішена вдова».

Але, на жаль, в 1873 році старий театр згорів. І згорів повністю. Не про яке відновлення не могло бути й мови. Це була трагедія, яку пом'якшувала одна обставина - ніхто з людей не постраждав. Скласти проект нового міського театру було запропоновано віденським архітекторам Ф. Фельнеру і Г. Гельмеру (Хельмнеру). Пройшло майже одинадцять років з моменту пожежі до закладки першого каменя у фундамент будівлі нового театру. А відкриття театру відбулося 1 жовтня 1887 року.

Будівля Одеського театру виконана в стилі віденського «бароко», який був основним в європейському мистецтві з кінця XVI і до середини XVIII століття. Найкрасивіша частина будівлі - це зал для глядачів. Архітектура його витримана в стилі французького «рококо». Він розкішно прикрашений різними ліпними орнаментами з тонкою позолотою. Особливий інтерес викликає стеля. В основу його композиції покладено чотири картини художника Лефлера у вигляді медальйонів. На них зображені сцени з творів Шекспіра: «Гамлет», «Сон в літню ніч», «Зимова казка» і «Як вам це сподобається». Вражає витонченістю ажурних деталей велика люстра в центрі стелі. У залі і у всіх ярусах багато різноманітних ліпних прикрас. З особливою витонченістю виконане ліплення в ярусах, бічних вестибюлях і уздовж сходів, що ведуть до лож. Оригінально і винахідливо зроблені всілякі світильники, канделябри і орнаменти бронзових інкрустацій.

Мабуть, ні в одному театрі немає виготовленої з таким смаком завіси, ескіз якої створив найбільший театральний художник А. Головін.

Площа сцени 500 кв. метрів.

Унікальна акустика дозволяє доносити навіть шепіт зі сцени в будь-який куточок залу.

За матеріалами веб-сайтів Одеси

головна   /   гід по одесі   / Одеський Оперний театр головна / гід по одесі / Одеський Оперний театр. Історія Одеси