Н.Черепнін. Балет «Павільйон Арміда»

У 1903 році художник   Олександр Бенуа   - один з лідерів «Світу мистецтва» (кола інтелігенції, який сформувався навколо однойменного журналу) - отримує від Дирекції імператорських театрів пропозицію написати балетний сценарій У 1903 році художник Олександр Бенуа - один з лідерів «Світу мистецтва» (кола інтелігенції, який сформувався навколо однойменного журналу) - отримує від Дирекції імператорських театрів пропозицію написати балетний сценарій. У художника зароджується думка про створення вистави в стилі французьких придворних постановок - з усією їхньою пишністю і видовищністю.

В якості літературного першоджерела обирається новела Т. Готьє «Омфала». У цій новелі юнак, який приїхав в гості до дядька, поселяється в павільйоні. На прикрашає його стіну гобелені в образі цариці омфаліт - античної героїні, яка підкорила самого Геракла - зображена маркіза. У темряві ночі зображення оживає, і у героя зав'язується роман з фатальною красунею ... Настільки романтично-таємничий сюжет викладається у Т.Готьє з неабияким відтінком іронії: дядечко молодої людини лає маркізу за її поведінку, а сам герой через багато років по тому виявляє на розпродажі фатальне зображення, але не прагне його придбати - адже він далеко не такий молодий і красивий, як раніше, і навряд чи Омфала тепер побажає вилазити з гобелена заради нього ... У лібрето, створеному Бенуа не було натяку на іронію Т.Готьє - тут все серйозно і навіть більш романтично: герой, захоплений нічний грозою, зупиняється в замку таємничого маркіза, про який говорять, що він продав душу дияволу, ні в балеті і прозового фіналу з постарілим героєм, а фатальна героїня з Омфали перетворилася в Арміда - героїню «Звільненого Єрусалима» Т. Тассо, яка очікує зустрічі з коханим Рінальдо.

Музику для балету, який отримав назву «Павільйон Арміда», написав Микола Черепнин. Цей композитор, теж входить в коло «мирискусников», здавався Бенуа особливо близьким. Створюючи музику для «Павільйону Арміда», він орієнтувався на традиції П.І.Чайковського і О.Глазунова , Але талантом своїх попередників не володів.

Ви бачите не повний текст статті. оформіть підписку , Щоб побачити матеріал цілком.
Ви можете прочитати текст не оформляючи підписку. Сплатіть доступ до матеріалу на одну добу.

Я вже передплатник. Увійти