Історія відбилася в Лебединому озері

"Лебедине озеро" вже давно не просто балет, а візитна картка російської культури. Фото надане організаторами виставки

У Москві розповіли про знаменитого балеті.

У Москві відкрилася виставка "Лебедине озеро. Доля балету на головних сценах Москви і Петербурга ", присвячена 140-річчю від дня прем'єри легендарної постановки.

Тут глядачі зможуть не тільки познайомитися ближче з історією цього легендарного балету, а й буквально зануритися в атмосферу цього мистецтва з головою.

Навколо - особисті речі найвідоміших артистів балету, на очах яких і з чиїм безпосереднім участю "Лебедине озеро" знаходило свою заслужену славу і вічне кохання глядача.

У центрі першого залу - пуанти прими-балерини Великого театру Ольги Лепешинська. Достеменно відомо, що вона відрізнялася самокритичністю: так, вона, отримавши заповітну роль Одетти-Одиллии, сама прийшла до рішення відмовитися від неї, відчувши себе не здатної виконати ніжну Одетту через свого "вогняного" темпераменту, який був неодноразово відзначений критиками.

Збоку можна виявити стару фотографію, на якій в одязі Одетти і Одиллии стоять, всупереч звичаям, дві дівчини. Традиційно ролі Лебедя і Одиллии виконувала одна балерина, проте в постановці балетмейстера Ваганової вони знайшли дві особи.

На цій чорно-білій фотографії 1933 року - Галина Уланова і Ольга Йордан. Зображення представлено, звичайно, не одне. За вітринами - незліченна безліч афіш, фотографій тих часів, автографів, робіт самого Петра Ілліча Чайковського і багато іншого.

Привертають до себе увагу і чорні, як смола, пір'я від костюмів Алли Шелест і Олени Рябінкіна, яка і сама відвідала відкриття виставки, заявивши: "Лебедине озеро" був, є і буде моїм улюбленим балетом ". Цікаво, яку саме версію вона мала на увазі? Адже різних містах - різні кінцівки.

Чи добре Ви знаєте балет "Лебедине озеро"?

Відомо, що Петро Ілліч задумував саме трагічний кінець постановки, і саме таким був балет на протязі довгого часу. Однак в Санкт-Петербурзі Лев Іванов і Маріус Петіпа наважилися змінити фінал. І до сих пір на сценах Маріїнки йде "Лебедине озеро" зі щасливим кінцем, а на сцені Великого театру - трагічна версія. Про це ж говорять і представлені в експозиції різні ескізи таких художників, як Ламбина, Бочарова, і інших.

На виставці буквально відчувається атмосфера російського балету. На відкритті можна було насолодитися виступами артистів - Катерини Іванової і Артема Лепкової - виконуючих "Біле адажіо" і "Російський танець" (він створювався окремо від основної партитури).

Безсумнівно, все згадати неможливо: у "Лебединого озера" занадто насичена, довга і шалено цікава історія. Але і дізнаватися її, з усіма парадоксами і невдачами, - насолода.

Спеціально для тих, кому хочеться дізнатися все і навіть більше, на виставці діє доросла екскурсія "Непростий шлях балету", а в планах не тільки дитяча програма "Сьогодні в театрі прем'єра", але і творчі зустрічі, наприклад з примою-балериною Оленою Рябінкіна.

Час відвідати виставку знайдеться у кожного - вона приймає відвідувачів аж до 26 листопада 2017 року музеї "П. І. Чайковський і Москва ".

Дарина Крутоголова, rg.ru

Цікаво, яку саме версію вона мала на увазі?
Чи добре Ви знаєте балет "Лебедине озеро"?