Голландський національний театр опери та балету

Резиденція Національної опери Голландії (De Nederlandse Opera) і Нідерландської балетної трупи (Het Nationale Ballet), розташовується в Амстердамі в комплексі під назвою «стопери» (нід. Stopera - від stadhuis (ратуша) і opera (опера)). Тут також знаходиться міський муніципалітет. Ідея зведення подібного будинку з'явилася ще в 1915 р, проте тільки в 1981 р проект був прийнятий муніципалітетом. Комплекс «стопери» був побудований в 1982-1986 рр. на закруті річки Амстел за проектом архітектора Сеса Дама. У будівлі гармонійно поєднуються частини, відведені для муніципалітету і Національного театру, виконані в єдиному стилі; одна з найкрасивіших частин будівлі - 14-метровий напівкруглий фасад зі скла, звернений на річку Амстел. Музичний театр (нинішня назва - Національний театр опери та балету) в будівлі відкрився 23 вересня 1986 р прем'єрою опери «Ітака» Отто Кеттінга.

Національна опера Голландії була заснована після Другої Світової війни. У перший, післявоєнний період вона активно гастролювала по Нідерландам, а її домашнім майданчиком був Міський театр Амстердама. У 1964 р отримала назву «Нідерландська оперна компанія» (De Nederlandse Operastichting), потім - «Нідерландська опера», а з 2014 р носить ім'я Національної опери Голландії.

Національна опера Голландії має власний хор і близько 260 осіб технічного персоналу, проте власного оркестру у трупи немає (вона співпрацює з іншими голландськими оркестрами - такими як Нідерландський філармонічний оркестр, Нідерландський камерний оркестр, Роттердамський філармонічний оркестр, Філармонійний оркестр Нідерландського радіо, ансмабль Asko | Schönberg ).

Національна опера Голландії ставить близько 11 подань на рік, використовуючи в якості майданчика не тільки Національний театр опери та балету, а й інші театри Амстердама: театр Штадтшаубург, театр Каре, центр сучасної музики Вестергазфабрік (Westergasfabriek), розміщений на перебудованої фабриці. Постановки Голландської національної опери йдуть і в зарубіжних театрах, таких як Метрополітен-Опера і Бруклінська музична академія. Репертуар театру включає в себе як класичні, так і сучасні твори - від «Трубадура» Джузеппе Верді та «Гензель і Гретель» Ельбберта Хумпердінка до «Адама у вигнанні» Роберта Зюйдама. З 1988 р художнім керівником Голландської національної опери став П'єр Оді. Головним диригентом в період з 1986 по 1999 рр. був Хартмут ХЕНХА, потім - Едо де Ваарт (1999-2004), Інго Метцмахер (2005-2008), а з 2011 року по теперішній час - Марк Альбрехт.

Нідерландський національний балет (Het Nationale Ballet) виник 31 серпня 1961 у результаті об'єднання Нідерландського балету і Амстердамського балету під керівництвом С. Гаскелл і М. тер Веме. У балеті працювали такі хореографи як Руді ван Данциг (з 1971 по 1991 р він був єдиним художнім керівником трупи), Тур ван Шайк (в 1970-х рр.), Уейн Іглінг (в 1990-х рр.), Ханс ван Манен (В 1950-х рр., А потім з 2005 року по теперішній час) і Кшиштоф Пастор (з 2003 р). Тут відбувся дебют Олександри Радіус і Хана Еббелара, в якості запрошеного соліста в балеті працював Рудольф Нурієв . З 2003 р трупою керує Тед Брандсом.

На сцені Національного театру опери і балету Голландії практично щомісяця відбуваються вистави Нідерландського театру танцю (Nederlands Dans Theater). Нідерландський театр танцю базується в Гаазі, він складається з двох самостійних колективів: Nederlands Dans Theater I (Нідерландський театр танцю-1) і Nederlans Dans Theater II (Нідерландський театр танцю-2). Трупа Нідерландського театру танців була організована в 1959 р, коли група артистів на чолі з Бенджаміном Харкарві пішла з Нідерландського національного балету. У 1975 р художнім керівником театру став Іржі Кіліан , Під його керівництвом на сцені театру було створено понад 100 постановок, саме він в 1978 р організував на додаток до основної трупі Нідерландський театр танців-2 для молодих танцівників.

В даний час Нідерландських театром танців керує відомий творчий дует Пол Лайтфута (який в 2011 році став художніх керівником театру) і Сіль Леон (з 2012 р - художній консультант театру). Заступник головного хореографа - Йоханн Інгер, як запрошених постановників в театрі працюють такі всесвітньо відомі хореографи як Шарон Еяль, Гай Бехар, Хофеш Шехтер, Едвард Клюг, Марко Гекке і Крістал пайти.

вам може бути цікаво

публікації