Експерт: Саратовський театр опери і балету дешевше заново побудувати, ніж реконструювати

У реконструкцію будівлі Саратовського академічного театру опери та балету дійсно потрібно вкласти серйозні кошти, а проблеми з фундаментом назрівали давно У реконструкцію будівлі Саратовського академічного театру опери та балету дійсно потрібно вкласти серйозні кошти, а проблеми з фундаментом назрівали давно. Такої думки дотримується голова гільдії будівельників при саратовській ТПП, генеральний директор ТОВ «Лафіт плюс» Борис Чернодед.

Звістка про те, що театр в цьому сезоні закриється достроково в зв'язку з необхідністю обстежити його фундамент і грунт під ним стало неприємною несподіванкою для саратовских театралів, але не для експертів.

Про те, що саратовській трупі доведеться завершувати сезон виїзними виставами, було оголошено акторам на загальних зборах 8 червня, за два дні до цього про закриття театру повідомила його керівництво міністр культури регіону Тетяна Гаранина. У будівлі, як було заявлено, почали відходити від фундаменту зовнішні частини надбудови.

Сьогодні, 9 червня робочі приступили до дослідження фундаменту будівлі. Процес повинен зайняти близько місяця.

- Обстеження збиралися проводити давно, пояснив Борис Чернодед. - Те, що надбудова може відходити від фундаменту, мене не дивує. Швидше, так воно і є. Фундамент - це дуже серйозно. Його потрібно посилювати, а це робота кропітка і дорога, тим більше, під будівлею, що є пам'ятником культури.

Ще в серпні 2017 року, коли театр відвідав спікер Держдуми В'ячеслав Володін, йому назвали приблизну суму робіт по реконструкції будівлі в 2,7 млрд рублів. Але він вважав за її завищеною і зажадав від експертів перевірити ще раз розрахунки.

За словами Бориса Чернодеда, швидше за все, в названу суму включався весь фронт робіт, від зміцнення фундаменту до відновлення фасаду, заміни комунікацій і механізмів сцени. В цьому випадку вона буде цілком адекватною.

- Реконструкція завжди буде дорожче будівництва. Велика частина цих витрат припаде на проектні та дослідницькі роботи, вони дійсно дуже дорогі, - пояснив він. - Будівля запустили вже не один десяток років як. І чим далі, тим гірше йдуть справи. Тепер туди треба вкладати по-дорослому.

Вперше неприємна звістка про те, що саратовський театр знаходиться в жалюгідному стані і в перспективі можливий навіть знесення , Місто почув від губернатора Валерія Радаева. В кінці квітня він дав таку відповідь в ході виступу в облдуме, відповідаючи на питання депутати Алли лосини.

Про те, що театр пора упорядковувати, говорять давно. Але в 2015 році його тодішній директор Ренат Мухамедьяров вважав, що для цього достатньо 500 млн рублів. У 2017 році міністр культури Тетяна Гаранина оцінила реконструкцію вже в 2,5 млрд рублів.

Восени 2017 року губернатор підписав постанову про перерахування на реконструкцію театру засобів через грант у формі субсидії , Але ніякої конкретної суми в ньому прописано не було. Завести кошти повинні були в спеціально створений Фонд сприяння реконструкції і ремонту театру.

Керівництво театру на той момент вже змінилося . Замість Рената Мухамедьярова директором став Олексій Комаров. А незабаром на колишнього керівника завели кримінальна справа про перевищення повноважень, яке багато експертів схильні були вважати замовленням.

Довідка «БВ». Перша кам'яна будівля Саратовського театру опери і балету було зведено в 1865 році за проектом архітектора Карла Тідена. У 1958 році цю споруду уклали всередину нової, саме про ризик її відходу від фундаменту тепер заявляється. Остання серйозна реконструкція будівлі театру проводилася в 1962 році, а великий косметичний ремонт - в 1999-му. Театр має статус пам'ятника культури регіонального значення.