борей | Сергій Бакін. Балет. Балет. балет

У Малому залі, вернісаж 2 серпня в 18.00

ТЕАТР ТІНЕЙ

Треба думати, що художникам-пленерістов важко працювати в замкнутому просторі інтер'єру з його нерухомим повітрям і тьмяним світлом. Світ, обмежений чотирма стінами, відірваний від потоку життя, так чи інакше, підпорядкований якомусь умовному механічному порядку - розподілу часу, розстановці предметів і т. П.
Як здається, єдиним винятком у подібного роду «постановочної», інтер'єрної картині можна вважати театральні теми, і не тільки тому, що сцена - це три, а не чотири стіни, але і тому, що на ній імітується «живе життя», змінюється, розвивається в часі і просторі. Може бути, тому Сергій Бакін, з його поетикою вічної мінливості, взаємопроникнення станів і образів, крихкості й нестійкості матеріального світу, зацікавився театром, точніше, балетом - мистецтвом стрімким і легким, невловимим, як порив вітру, політ птаха або кружляння листа. Балет для Бакина, перш за все, стихія, втілена в гнучкому, майже прозорому і невагомому людському тілі. Власне, театру і балету, як вистави з проглядається драматургічної основою, як і балерин в ролі і декораціях тут немає. Більш того, майже ніде не видно обличчя танцівниць - найчастіше вони зображені зі спини, рідше в профіль - тобто мімічне співпереживання динаміці тіла відсутня. Характерно, що екзерсиси балерин і їх портрети існують окремо, їх професійні досліди і внутрішнє життя, в даному випадку, не збігаються. Художник спостерігає їх в танцкласі біля верстата, на шпагаті і інших важких положеннях. Це ще не балет і навіть не створення образу, а тільки підготовка тіла до нього, тренування. Спостерігач вибирає ситуацію, коли ще немає заданого впливу ролі, що склалася маски, завчених, відшліфованих рухів, а тільки вільна органіка, динамічні можливості тіла - баланс різних його частин, пошук рівноваги, співвідношення руху і спокою, напруження і млявості, т. Е. Реалізація закладеної, дрімає в ньому експресії, з чого потім, буде складатися власне танець. Художник вловлює йде зсередини багатство пластики і його емоційний заряд.

Художник вловлює йде зсередини багатство пластики і його емоційний заряд

Цей цикл Бакина цілком можна віднести до рідкісного тепер жанру фігуративного тематичної картини, в якій він, як не дивно, не перестає бути пейзажистом: в його героїнь рідко проступає особистісне початок, скоріше, вони жива, рухома матерія, занурена в атмосферу, і самі вони сприймаються її ущільнити згустками. Тональність і фактура цих робіт дуже близька пленер митців - це все та ж меланхолійна петербурзька імла з лимонно-жовтими ранковими відблисками і синьо-фіолетовими сутінками. Художник візуально відчуває матерію повітря, її щільність і м'якість, її густий оксамит або напівпрозору вуаль. Ледь вловимі градації в тональності самого полотна дають відчути час дня і міру світла, струеніе якого відтінений силуетами фігур в чорних трико. Ці темні плями важливі як композиційне ядро ​​картини і її кольорово-світлової камертон: своєю густою, щільною масою вони підкреслюють светоносность повітряного середовища і стають тим акцентом, по відношенню до якого будуються тональні переходи і барвисті акорди. Кольорові мазки перекривають один одного, сплітаються в єдине барвисте марево, в обволікаючу фігури мерехтливу туманну пелену. «У балеті все оманливе - говорив Дега - світло, декорація, зачіски, корсажі, посмішки ...».

Живопис поглинає балерин і традиційно супутній їм епітет «повітряні», набуває буквальність, тому що вони, дійсно, сприймаються концентрацією атмосфери, що хитаються, хиткими тінями в тремтливою сизої серпанку. Простір танцкласу, наповнене рефлексами, іскрами, бризками кольору стає воістину театральним феєричним видовищем.
У цьому циклі Сергій Бакін як би подвоює, збагачує зміст своїх картин, поєднуючи мистецтво живопису і театру. Чи не він перший: Роден, якому позували великі танцівники, підпорядковував театральної експресії закони скульптури, а Дега, навпаки, з іронією відгукувався про своїх моделях, як про стрибаючих жаб, сприймаючи сцену як повну руху і барвистості картину, більш того, застосовував складну мальовничу технологію , щоб домогтися «тонів великих фресок».
Здається, що Бакин слід цієї традиції.

Ізабелла Білять,
мистецтвознавець, старший науковий співробітник Державного Ермітажу