Біографія Сергія Павловича Дягілєва (Sergey Diaghilev)

Великий натхненник
Русский європеєць Сергій Дягілєв
вінок Дягілєва
Дягілєв
Геркулес світу мистецтва
світ мистецтва
Овни (по знаку зодіаку)
знамениті Сергії

Сергій Павлович Дягілєв [19 (31) .3.1872 - 19.8.1929] - російський театральний діяч. У 1896 році закінчив юридичний факультет Петербурзького університету (одночасно навчався в Петербурзькій консерваторії у Римського-Корсакова ). В кінці 1890-х років був одним з творців об'єднання "Світ мистецтва" і редактором (спільно з Олександром Бенуа ) Однойменного журналу (1898 / 1899-1904). Організатор художніх виставок ( "Історико-художня виставка російських портретів" в Петербурзі, 1905; виставка російського мистецтва в Осінньому салоні в Парижі, 1906; і ін.), Які сприяли пропаганді російського образотворчого мистецтва. Енергійний антрепренер, Дягілєв з 1907 року організовував щорічні виступи російських артистів - так звані "Російські сезони за кордоном": в 1907 році - симфонічні концерти, що носили назву "Історичні російські концерти", в яких виступали Н. А. Римський-Корсаков, Сергій Рахманінов , Олександр Глазунов , Федір Шаляпін та ін.; в 1908 році - сезони російської опери; в 1909 році - перші оперно-балетні виступи (балетні сезони тривали до 1913 року). Для гастролей балету Дягілєв запросив М. М. Фокіна, Анну Павлову , Вацлава Ніжинського , Т. П. Карсавін, Е. В. Гельцер та інших прославлених танцівників. З цією трупою Дягілєв виїжджав в Лондон, Рим, в міста Америки. Виступи з'явилися тріумфом російського балетного мистецтва і сприяли розвитку (іноді відродженню) балетних театрів в країнах, які не мали раніше свого балету або втратили традиції (США, Латинська Америка і ін.). Новаторське за характером оформлення балетних і оперних вистав, виконане А. Н. Бенуа, Львом Бакстом , А. Я. Головіним, Миколою Реріхом , Н. С. Гончарової та іншими художниками, відноситься до найбільш видатних зразків світового театрально-декораційного мистецтва, які зробили значний вплив на його розвиток в 1-й чверті 20 століття. У 1911 році Дягілєв організував балетну трупу "Русский балет С. П. Дягілєва", яка в 1913 році почала виступи (існувала до 1929 року).

Велика Радянська Енциклопедія.
  • Посилання на цю сторінку

Коментарі до статті:
Хвороба і смерть
2019-06-16 9:08:08
У 1921 році у Дягілєва діагностували цукровий діабет, проте він майже не дотримувався приписану дієту. Розвитку недуги сприяли спосіб життя, а також постійні різкі зміни маси тіла. Починаючи з 1927 року, у нього розвинувся фурункульоз, здатний привести до розвитку сепсису, що було смертельно небезпечно в ті часи, коли антибіотики ще не були відомі. Влітку 1929 року в Парижі лікар наказав Дягілєва дотримуватися дієти і багато відпочивати, попередивши, що недотримання рекомендацій спричинить за собою небезпечні наслідки для його здоров'я.
Дягілєв проігнорував припис, відправившись з трупою в Берлін, потім в Кельн і через Париж - в Лондон, де знову відвідав лікаря, який порадив йому найняти медсестру, що також не було зроблено: за ним щодня доглядав Кохно, роблячи необхідні процедури і перев'язки. Відправивши трупу у відпустку і повернувшись до Парижа, він знову відвідав свого лікуючого лікаря, який наполягав на курсі лікування термальними водами в Віші. Замість цього Дягілєв разом зі своїм протеже Ігорем Маркевичем зробив «музичне» подорож вздовж Рейну, відвідавши Баден-Баден (де він обговорив новий балет з Хіндеміта і бачився з Набоковим, пізніше написав: «Не дивлячись на його зовнішній вигляд, здавалося, що у нього було гарний настрій. Він весело розповідав про свої плани на решту літа і на новий осінній сезон »), Мюнхен (заради опер Моцарта і Вагнера) і Зальцбург. Звідти Дягілєв послав Корибут-Кубітовіч лист з наполегливим проханням приїхати до нього в Венецію. Розлучившись з Маркевичем в Веве 7 серпня Дягілєв відправився до Венеції. На наступний день він в'їхав в «Гранд-готель де Бан де Мер», куди ввечері прибув Лифар.
На той час у нього вже почалося зараження крові через абсцесів. З 12 серпня він більше не вставав з ліжка, за ним доглядав Лифар. Навіть будучи хворим, Дягілєв продовжував будувати плани і наспівувати з Вагнера і Чайковського. 16 серпня до нього приїхав Кохно, 18-го - відвідали Місіано Серт і Шанель. Отримавши телеграму від Корибут-Кубітовіч, який не поспішав приїхати на його виклик, Дягілєв зауважив: «Ну звичайно, Павка запізниться і приїде після моєї смерті». Увечері до нього прийшов священик. Вночі температура у Дягілєва піднялася до 41 °, він більше не приходив до тями і помер на світанку 19 серпня 1929 року.
Так як у Дягілєва при собі не було коштів, похорон оплатили М. Серт і Г. Шанель. Після короткої панахиди відповідно до обряду православної церкви, тіло було перенесено на острів Сан-Мікеле і поховано в православній частині цвинтаря.
На мармуровому надгробному пам'ятнику вибито ім'я Дягілєва по-російськи і по-французьки (Serge de Diaghilew) і епітафія: «Венеція - постійна натхненниця наших заспокоєння» - фраза, написана ним незадовго до смерті в дарчого напису Сержу Лифарю. На постаменті поруч з фотографією імпресаріо майже завжди лежать балетні туфлі (щоб їх не віднесло вітром, їх набивають піском) і інша театральна атрибутика. На тому ж кладовищі поряд з могилою Дягілєва знаходиться могила композитора Ігоря Стравінського, а також поета Йосипа Бродського, який назвав Дягілєва «Громадянином Пермі».
Офіційною спадкоємицею Дягілєва виявилася сестра його батька, Юлія Паренсова-Дягілєва, яка проживала в Софії (вона відмовилася від спадщини на користь Нувеля і Лифаря). 27 серпня Нувель організував панахиду за покійним в Парижі, в соборі Олександра Невського.
Ще немає відгуків.