Балет "Попелюшка" Прокоф'єва. Телеверсія вистави Кіровського театру 1985. Обговорення на LiveInternet

Нінель_Нік всі записи автора

Історія створення

Після того як балет «Ромео і Джульєтта» було нарешті поставлено в Ленінградському Кіровському (Маріїнському) театрі, Прокоф'єв, на якого виконавиця ролі Джульєтти Галина Уланова справила величезне враження, вирішив написати балет спеціально для неї. Сюжетом послужила всім відома казка про дівчину, яку зла мачуха перетворила в служницю і яка за допомогою доброї феї знайшла заслужену щасливу долю. «Попелюшка», чарівна казка Ш. Перро з його збірки «Казки матінки Гуски, або Історії і казки минулих часів з повчаннями», багато разів привертала композиторів різних часів. На її основі написані кілька опер, з яких найвідоміша - опера Россіні; неодноразово ставилися і балети.

Лібрето для Прокоф'єва написав театральний критик, мистецтвознавець і драматург, юрист за освітою Н. Д. Волков. Постановником вистави повинен був стати талановитий артист балету і хореограф В. Чабукіані, який працював тоді в Ленінграді. Твір йшло успішно: до літа 1941 року були написані два акти. Однак початок Великої Вітчизняної війни перекреслило всі плани. Прокоф'єв поневірявся по країні; відклавши балет, він працював над захопили його задумом патріотичної опери «Війна і мир», складав інструментальні твори.

Лише в 1943 році, приїхавши до Пермі, де знаходився евакуйований Театр імені Кірова, він обговорив всі деталі балету з лібреттистом і, повернувшись до Москви, закінчив музику в клавірі. «Я писав« Попелюшку »в традиціях старого класичного балету, - повідомляв композитор, - в ній є pas de deux, adagio, гавот, кілька вальсів, павана, Пасп'є, бурре, мазурка, галоп. Кожна дійова особа має свою варіацію ». Ленінградський театр його більше не приваблював: Чабукіані ще в 1941 році переїхав до Тбілісі, Уланова танцювала на сцені Великого театру. Саме там балетмейстером Р. Захаровим і була здійснена постановка балету. На прем'єрі, що відбулася в Москві 21 листопада 1945 року, партію Попелюшки танцювала О. Лепешинська. Лише на наступних спектаклях Уланова увійшла в роль. Менш ніж через п'ять місяців в Ленінграді, в Кіровському театрі К. Сергєєв також поставив «Попелюшку». Надалі балет йшов на багатьох сценах світу в різних постановках.