Балет І. Стравінський «Жар-птиця» Маріїнський театр

Лібрето Михайла Фокіна
Прем'єра вистави в Маріїнському театрі 26 травня 1994 року
Тривалість вистави 50 хвилин

14, 21, 22 травня 2016 року Маріїнський театр представить балет «Жар-птиця» 14, 21, 22 травня 2016 року Маріїнський театр представить балет «Жар-птиця». Відвідати такий спектакль можна всією сім'єю. Хоча композитор Ігор Стравінський, створюючи цей твір, не припускав цілеспрямовано, що воно буде призначатися для дітей, все ж воно може і повинно захопити юних глядачів, яким вже виповнилося шість років - адже лібрето балету створювалося на основі російських народних казок, а тривалість вистави - 50 хвилин - не дозволить дітям втомитися. За диригентський куль встане Гавріель Гейне - перший американець, який закінчив Московську консерваторію, один з останніх учнів Іллі Мусіна. У Маріїнському театрі диригент працює з 2007 року.
Ідея балету «Жар-птиця» належала Сергію Дягілєва. Відомий антрепренер вважав, що в його «Російських сезонах в Парижі» не вистачає російської народної казки. Вибір сюжету виявився справою нелегкою - все відповідні мотиви вже використовував якщо не Н. А. Римський-Корсаков , Так хто-небудь інший. І лише один казковий мотив виявився «незайнятим» - образ чудесного птаха, яка може стати для героя порятунком, але може і принести йому нещастя або навіть прокляття. Правда, жодної народної казки, яка підходила б для балету повністю, знайти не вдалося, тому довелося поєднати кілька казок, в яких зустрічався цей образ.

Лібрето для балету «Жар-птиця» розробив видатний хореограф тієї епохи - Михайло Фокін. Створення ж музики С. Дягілєв спочатку доручив А. Лядову, але той складав занадто повільно. І ось тоді антрепренер звернув згадав про І. Стравінського, чиє твір під назвою «Феєрверк» одного разу сподобалося йому і М. Фокіну на концерті - хоча і не мало успіху у публіки в цілому. Балетмейстерові і антрепренеру запам'яталася «іскриста», «палаюча» музика - адже саме така потрібна була для задуманого балету з його образом вогненної птиці.

Композитору було в той час 28 років, він був не дуже відомий - і телеграма від самого С. Дягілєва дуже його здивувала: працювати в такому солідному проект зі справжніми майстрами своєї справи - це було з його точки зору великою честю. І. Ф. Стравінський навіть хвилювався, чи встигне він закінчити музику до зазначеного терміну - і все ж ризикнув узятися за цю роботу.

Можна з упевненістю сказати, що С. Дягілєв в своєму виборі не помилився. Музика І. Ф. Стравінського, створена для балету «Жар-птиця», виявилася гідним втіленням світу російських народних казок. У ній ще відчувається вплив традицій, що йдуть від казкових опер Н. А. Римського-Корсакова, але є і виразні риси власної творчої індивідуальності І. Ф. Стравінського. Присутній і такий типовий для російської класичної музики прийом, як цитування справжніх народних мелодій - Хоровод царівен грунтується на російській пісні «По садочку». Оркестрова тканину балету відрізняється барвистістю, являючи собою зразок дуже тонкої звукопису - і це ріднить І. Ф. Стравінського і з Н. А. Римським-Корсаковим, і з А. Лядовим, особливо нагадуючи його «Чарівне озеро». «Повзучі» хроматичні звучання, живопису зачарована Кащеєва царство, змінюються химерно-фантастичних «танок Жар-птиці», а дика стихійність «Поганого танок Кащеєва царства» передається зловісними гострими ритмами.
Можна з упевненістю сказати, що С У підготовці прем'єри балету «Жар-птиця» поряд з Михайлом Фокіним брав участь Вацлав Ніжинський. Декорації та костюми створювали художники А. Бенуа і Я. Головін. У хореографії М. Фокін використовував різні елементи. Партія Жар-птиці, що протиставляється всім іншим персонажам, грунтувалася на класичному танці, а велика кількість стрибків створювало враження польоту. Пластика рухів Царьов, танцюючих босими, створювала образ піднесених, але цілком земних дівчат, їй протиставлялася гротескна пластика персонажів Кащеєва царства. Прем'єра балету «Жар-птиця» відбулася в паризькому театрі «Гранд Опера» 25 червня 1910 року. Серед глядачів було чимало знаменитих людей: композитори М. Равель , М. де Фалья, Ф. Шмітт і К. Дебюссі, письменники Ж. Жіроду, М. Пруст і П. Клодель. Барвистий, екзотичний і таємничий спектакль вразив публіку - після цієї прем'єри І. Ф. Стравінський, до тих пір маловідомий композитор, воістину «прокинувся знаменитим». У жовтні того ж року балет - теж з успіхом - був поставлений в Санкт-Петербурзі.