БАЛЕТ ДЛЯ ОБРАНИХ. 9 фактів про БАЛЕТІ "ЩЕЛКУНЧИК". Обговорення на LiveInternet

18 грудня 1892 року в Маріїнському театрі відбулася прем'єра «Лускунчика». Не всі балетомани і критики по достоїнству оцінили тоді постановку, але з часом вона так сильно полюбилася глядачам, що сьогодні без неї неможливо уявити новорічний репертуар найвідоміших театрів світу. До ювілею «Лускунчика» АіФ.ru зібрав цікаві факти про балет.

1. Музику до «Лускунчика» Чайковський складав в справжніх творчих муках. З самого початку сюжет не викликав у композитора особливого захоплення: він тільки закінчив «Пікову даму», в проекті перебувала опера «Іоланта», йому було не до казок. До того ж в процесі роботи над балетом померла його улюблена сестра Олександра. Про її смерті він дізнався випадково, з газет, оскільки рідні намагалися приховати цей факт і відстрочити найсильніший удар для композитора. Існує думка, що трагічна музика в другому акті балету - це не що інше, як спогади Петра Ілліча про рідну людину, які він переніс в ноти.

2. Вважається, що балет поставив Маріус Петіпа, насправді балетмейстер лише написав якийсь план дій для Чайковського, щоб йому легше було складати музику, а всю основну роботу виконав його колега Лев Іванов.

Артисти балету Імператорського Маріїнського театру в першій постановці балету «Лускунчик». фото: Public Domain

3. На самому початку «Лускунчик» йшов в один вечір з «Іоланта». Ідея показати глядачам двохактний балет і одноактну оперу належала директору імператорських театрів Івану Всеволожському, який і замовив обидва цих твори Чайковського.

4. Після революції хореографія Іванова в «Лускунчика» була загублена. Однак, завдяки педагогу і режисерові Миколі Сергєєву, - не до кінця. Він займався записом танцю за системою В. І. Степанова. На той момент це був єдиний доступний спосіб передачі знань до іншого покоління танцівників, хоча далеко не всі колеги Сергєєва з повагою ставилися до його праці. У 1918 році хореограф емігрував до Європи і захопив з собою всі наявні записи, що допомогло йому відродити за кордоном не тільки «Лускунчика», а й багато інших постановки Маріїнського театру.

Сцена з балету «Лускунчик» у постановці Маріїнського театру, 1892 р.Фото: РІА Новини

5 .У Великому театрі Лускунчик вперше був показаний в 1919 році в редакції Олександра Горського. Але сценічне життя постановки була недовгою. Аналогічна доля чекала редакцію Федора Лопухова, яку він реалізовував в Ленінграді. Керівництво театру назвало її «художнім свавіллям». Зате версія «Лускунчика» Василя Вайнона користувалася успіхом і йшла на сцені Великого театру більше тридцяти років.

6. Починаючи з 1966 року на сцені головного театру країни йде «Лускунчик» у постановці Юрія Григоровича. Багато років тому хореограф спеціально ставив балет під двох головних виконавців: Катерину Максимову і Володимира Васильєва. У «Лускунчика» Григоровича використовуються лише мотиви сценарію Іванова. Крім того, фінал балету йде врозріз з колись головним правилом Імператорського театру, де говориться, що всі вистави повинні закінчуватися добре. У Юрія Миколайовича Марі в кінці розуміє, що весілля з принцом і їх щасливе життя були всього лише сном. Його постановку багато хто називає не просто казкою, а казкою з філософським змістом.

7. Тільки в США йде близько 150 варіантів «Лускунчика». Одні хореографи намагаються відродити первинну версію балету завдяки архівам, інші створюють свої інтерпретації. Микола Цискарідзе, який танцював принца в класичних і альтернативних постановках, а також бачив багато з них, як-то сказав з цього приводу наступне: «Я бачив тисячі версій цієї вистави, іноді такі жахливі, що я вам навіть описати не можу. На сцені відбувався такий абсурд, але музика Чайковського рятує все! »

8. Традиційно саме в «Лускунчика» можуть спробувати свої сили початківці танцівники. Наприклад, в Маріїнському театрі проходять два варіанти балету: в одному беруть участь учні та студенти Академії російського балету ім. А. Я. Ваганової, в іншому - вже відомі артисти.

9. Партію Лускунчика-принца виконували багато відомих артистів балету. Одним з них був Микола Цискарідзе. Колишній прем'єр Великого театру багато років виходив на сцену 31 грудня, відзначаючи таким чином не тільки Новий рік, а й свій власний день народження.

10. Побачити «Лускунчик» 31 грудня мріють багато. Ще в 60-е потрапити на новорічну виставу було практично неможливо. Ситуацію погіршували перекупники, які продавали квитки в 3-4 рази дорожче їх номінальної вартості. У наш час майже нічого не змінилося. Однак в цьому році дирекцією Великого театру були введені особливі правила покупки квитків, які допомогли багатьом глядачам здійснити свою заповітну мрію і побачити балет за прийнятною вартістю.

18 грудня 1892 року в Маріїнському театрі відбулася прем'єра «Лускунчика»

Тижневик АіФ / Культура / 18.12.2017