7 речей, які ми дізналися про Великому театрі з скандального фільму «Великий Вавилон»

Сірчана кислота, секс з покровителями, порочне коло інтриг.

У прокат виходить документалка HBO і BBC «Великий Вавилон» , Присвячена закулісного життя Великого театру. Time Out подивився фільм і записав його головні одкровення.

Життя балетних - справжнє пекло

Надлюдські навантаження, відсутність нормального життя за стінами театру, відмова від дитинства, молодості і можна пробачити простій людині задоволень зрілості - ще півбіди. Моторошні травми (одна з героїнь намагається повернутися на сцену після розриву ахіллового сухожилля), шалена конкуренція і рання пенсія доповнюють панораму страждань людей, які віддали життя балету. Сергій Філін в якийсь момент вимовляє: «Мене всі любили. Ні скла в пуантах, ні голок в костюмах - нічого цього зі мною не було ». Але з ким-то ж було? Інакше наводити приклади балетних диверсій колишньому танцюристу не прийшло б і в голову.

Балет в Росії більше, ніж балет

Про стратегічну значимість балету - і конкретно балету у Великому - фільм Ніка Ріда і Марка Франкетті заявляє відразу - вустами колишнього глави опікунської ради театру Олександра Будберг: «Великий - такий же бренд Росії, що і АК-47». Сумні аналогії часів холодної війни і мілітаристські порівняння будуть звучати в фільмі ще не раз - схоже, від радянської звички вважати балет однією з головних національних гордостей Росія так і не відбулася, здається, забувши про статус рідкісної території свободи, який у цього мистецтва був навіть при Сталіна.

Замах на Сергія Філіна продовжує розбурхувати Великий

«Великий Вавилон» знімався в розпал найгучнішого за останні роки скандалу не тільки для Великого, а й світового театру взагалі - замаху на художнього керівника балетної трупи ДАВТ Сергія Філіна, якому хлюпнули в обличчя сірчаною кислотою. Винних засуджено, Філін ближче до фіналу фільму повертається до роботи - але викликаний тим, що сталося розкол в трупі так і не викорінено: навіть після вироку танцюристу Павлу Дмитриченко багато колег зайняли саме його сторону.

Всі чутки про театральні інтригах - правда

Багато з фігурують в «Великому Вавилоні» танцюристів і менеджерів театру на різні лади спростовують поширену думку про те, що за лаштунками Великого - перенаселений тераріум, де всі один одного ненавидять. Все, втім, в цьому фільмі говорить, що ці слова варто розуміти рівно навпаки - і справа зовсім не тільки в історії атаки на Філіна. Менш затребувані балерини раз у раз скаржаться на більш успішних конкуренток ( «У багатьох є покровителі. Секс ... але і не тільки», - каже одна), нові керівники не соромляться поливати брудом попередніх, про корупцію не боїться вголос говорити навіть покликаний керувати театром після скандалу з сірчаною кислотою гендиректор Урін.

Гендиректор і глава балетної трупи не розмовляють один з одним

Покликаний закриття у Великому гайки гендиректор Володимир Урін у фільмі Ріда і Франкетті з'являється часто - підкреслюючи, що призначений на свою посаду вищим керівництвом країни. Більш того - перша людина в театрі не соромиться прямо і відверто говорити як про свою робочої ідеології (відчувається радянське виховання), так і про відносини з іншими головними дійовими особами Великого. Серед іншого, наприклад, «Великий Вавилон» наочно показує, як натягнуті відносини Урина і Філіна - вони майже не перетинаються в кадрі, а коли це відбувається, незмінно сперечаються на очах у трупи. Справа зовсім не в історії з кислотою, а в давньої сварці. За словами Урина, свого часу Філін некрасиво пішов з його театру ім. Станіславського (саме в Великий). Таких образ жоден сучасний російський чиновник - а Урін здається зразковим представником цієї касти - не прощає.

Головні біди Великого приховані від загальних очей

Рід і Франкетті отримали безпрецедентний доступ за лаштунки театру - але освятив трагедію з Пугач, інтриги в трупі і інші цікаві для неофітів деталі, вони при цьому так і не проливають світло на пару головних бід Великого. Так ні слова не звучить про спекуляції з квитками в театр (при тому, що вистачає розслідувань, які підтверджують, що їх коріння йдуть на самий верх адміністрації). Про корупцію в ширшому сенсі слова час від часу йдеться - але Урін, наприклад, бачить її лише в проблемі призначень на ролі. При цьому про розпилі на постановках і недавньої масштабної реконструкції - мовчок.

Великому дуже не вистачає великих особистостей

«Великий Вавилон» побічно ілюструє ще одну істотну проблему театру середини 2010-х - йому відчайдушно не вистачає явних, безсоромних харизматиків. Мова не тільки про типовій пострадянській адміністратора Урін або нещасний, сумнівається в своїй менеджерської долі Філіні. Не видно великих особистостей і в трупі - танцюристи недорікуваті, і їм часто просто нема чого сказати, викладачі та постановники висловлюються кліше ( «Великий - як корабель. Які б не були шторми навколо, він пливе»). В результаті самими живими персонажами тут виглядають балерина Анастасія Меськова (вона тепер грає і в кіно з серіалами, наприклад, в «Солодкого життя» на ТНТ), відчайдушно незадоволена своїм статусом в театрі, і звільнений з Великого Микола Цискарідзе - нарцис таких масштабів, що навіть його рідкісні появи в кадрі гіпнотизують.

«Великий Вавилон» в прокаті з 4 лютого

Але з ким-то ж було?