Танець на картинах російських художників: Рєпіна, Саврасова, Брюллова, Малявіна, Серебрякової.

1. Олексій Саврасов. «Хоровод в селі»
  2. Філіп Малявін. «Вихор»
  3. Ілля Рєпін. «Гопак» ( «Танець запорожців»)
  4. Карл Брюллов. «Дівчина, що збирає виноград в околицях Неаполя»
  5. Зінаїда Серебрякова. «Балетна вбиральня. сніжинки »

До ого зобразив на картині «Вихор» Філіп Малявін, якого танцю присвятив свою останню роботу Ілля Рєпін і яку танцювальну тему можна зустріти на картинах Зінаїди Серебрякової? О 5 полотнах російських художників, які зображали на своїх картинах танець - в матеріалі порталу «Культура.РФ».

Олексій Саврасов. «Хоровод в селі»

Олексій Саврасов. Хоровод в селі. 1873-1874. Державна Третьяковська галерея

художник Олексій Саврасов - відомий майстер пейзажу. Як говорив його учень Ісаак Левітан , Саврасов відчував «нескінченну любов до своєї рідної землі». Але не на всіх своїх полотнах він зображував мінливу природу. У 1874 році художник написав роботу «Хоровод в селі».

Олексій Саврасов зобразив на полотні гучне сільське гуляння в теплий літній день. На сонячному лужку зібралися жителі села, одягнені в ошатний святковий одяг. У центрі композиції - селяни в процесі «ходіння за сонцем». Раніше так називали хоровод - найдавніший і найпоширеніший в російських селищах танець.

Філіп Малявін. «Вихор»

Філіп Малявін. Вихор. 1906. Державна Третьяковська галерея

Російські селянки були улюбленим мотивом творчості художника-імпресіоніста Філіпа Малявіна . У 1906 році він представив публіці полотно «Вихор», на якому жінки в розвіваються пронизливо-яскравих сарафанах кружляють у танці.

Фігури танцюють селянок займають собою весь простір полотна, проте до такого композиційному рішенню Малявін прийшов не відразу. На початковому ескізі персонажі картини зображені на тлі сільського пейзажу, а глядач дивився на танець нібито зверху. У підсумковому варіанті художник «наблизився» до фігур і зробив їх більш монументальними. Полотно створено в притаманному Малявіну декоративному стилі: тонко виписані особи, одночасно розмашиста манера живопису, чисті кольори, хоча на початку ХХ століття художники не використали таких яскравих відтінків. «Вихор» і шокував, і захоплював глядачів.

Ілля Рєпін. «Гопак» ( «Танець запорожців»)

Ілля Рєпін. Гопак (Танець запорожців). 1927. Приватні збори

Полотно «Гопак» стало останньою картиною російського живописця Іллі Рєпіна . Художник почав її в 1927 році і працював кілька років. Здоров'я Рєпіна було вже підірвано, писати йому було важко.

У ці роки художник жив в бідності, не було грошей навіть на полотно, а останній його задум вимагав великого простору. «Гопак» Рєпін писав на величезному шматку лінолеуму - на готової картини під шаром фарби подекуди помітний його візерунок.

мальовничий танець козаків художник присвятив пам'яті свого друга і улюбленого композитора Модеста Мусоргського . Головний персонаж полотна - запорожець в яскравому жупані з золотими узорами. Молодецькі танці, стрибки через багаття, гра на бандурі - веселощі козаків Ілля Рєпін зобразив яскравими фарбами і розмашистими мазками. Однак він старанно виписав деталі святкових козацьких нарядів - візерункові яскраві каптани. Сам художник називав свою картину «красивою і веселою».

Карл Брюллов. «Дівчина, що збирає виноград в околицях Неаполя»

Карл Брюллов. Дівчина, що збирає виноград в околицях Неаполя. 1927. Державний Російський музей

художник Карл Брюллов , Закінчивши в 1821 році академію мистецтв , Відправився в поїздку по Італії. Про свою подорож художник писав: «Я зважився шукати того припущення різноманіття в тих формах простої натури, які нам найчастіше зустрічаються і нерідко навіть більш подобаються, ніж строга краса статуй».

В одному з італійських двориків він побачив сцену з сільського життя, яку пізніше представив на своєму полотні як яскравий балетний спектакль. У центрі його картини «Дівчина, що збирає виноград в околицях Неаполя» - юна селянка, яка тягнеться за гроном стиглих ягід. Брюллов зобразив свою героїню як статну артистку, застиглу в танцювальному па: дівчина піднялася на полупальци, витончено розкинула руки і злегка прогнулася в спині. Здається, що вона танцює під звуки бубна, на якому грає друга героїня, яка відпочиває після збору врожаю.

Зінаїда Серебрякова. «Балетна вбиральня. сніжинки »

Зінаїда Серебрякова. Балетна вбиральня. Сніжинки. 1923. Державний Російський музей

художниця Зінаїда Серебрякова в своїх роботах не зображувала сам танець - вона показувала глядачеві за лаштунками. Як згадувала донька художниці Тетяна Серебрякова, її мати отримала дозвіл бувати за лаштунками театру по середах і неділях - в дні балетних вистав. Там вона спостерігала за гримує артистками, знайомилася з ними і робила начерки майбутніх картин. А пізніше писала балерин, які перетворюються перед спектаклем і готуються вийти на сцену.

Роботу «Балетна вбиральня. Сніжинки »Серебрякова написала в 1923 році. Юні артистки на полотні готуються до «Танцю сніжинок» з балету Чайковського «Лускунчик». Одна надягає пуанти, інша поправляє лямку на плечі, поглядаючи на глядача, ніби в дзеркало. На дальньому плані дівчина збирає волосся в сценічну зачіску. На обличчях танцівниць легка усмішка - здається, що саме в цей момент вони перевтілюються. Усміхненим, кокетливими і граціозними Зінаїда Серебрякова писала своїх героїнь на всіх полотнах балетної серії.

Зінаїда Серебрякова. Дівчатка сильфіди (Балет Шопеніана). 1924. Державна Третьяковська галерея

Державна Третьяковська галерея

Зінаїда Серебрякова. Балерини в убиральні. 1923. Відділ особистих колекцій ГМИИ імені А.С. Пушкіна

Пушкіна