Чи потрібні Білорусі випускники зарубіжних вузів?

Організатором заходу виступила некомерційна організація «Агентство« Твоє завтра ». Директор агентства Інна Кулей виділила кілька проблем, з якими стикаються білоруси, які здобули освіту за кордоном.

1. Труднощі при визнанні диплома. Якщо людина закінчила бакалаврат, то питань, швидше за все, не виникне, тому що розбіжність в академічних годинах у програмі зарубіжного та білоруського вузів по тій чи іншій спеціальності буде незначним. Складнощі можуть з'явитися, якщо мова йде про магістратуру або докторського ступеня. Часом людині буде простіше повернутися за кордон, ніж підтверджувати диплом в Білорусі. Проблема стосується і тих, хто отримав освіту в Європі, і тих, хто навчався в Росії. Наприклад, юристи, які закінчують російські вузи, стикаються з тим, що предмети в вузах не збігаються і їх диплом не може бути визнаний.
  2. Державні структури, як правило, закриті для людей, які навчалися за кордоном. Кадрова політика держави не враховує існування цієї категорії випускників. Молодий фахівець - це людина, який навчався в білоруському вузі на бюджеті. Для всіх інших бонусів не передбачено.
  3. Випускники часто стикаються зі стереотипами. Вважається, що вони приїхали для дестабілізації обстановки в державі. До того ж громадська думка така, що людина, яка не залишився жити за кордоном, невдаха, нічого не добився.

Заступник начальника відділу працевлаштування Управління з праці, зайнятості та соціального захисту Брестського міськвиконкому Діана Гриневич не погодилась з другим пунктом. Вона зазначила, що в Білорусі діє програма «Молодіжна практика». З наймачами, які дали згоду на організацію «Молодіжної практики» для конкретних безробітних, орган державної служби зайнятості населення укладає договір про організацію тимчасової зайнятості молоді на учнівському робочому місці. Наймачі укладають з безробітним строковий трудовий договір на строк до 6 місяців. «Протягом півроку ми фінансуємо заробітну плату в розмірі мінімальної зарплати + 34% ФСЗН», - зазначила Діана Гриневич.

Заступник начальника відділу працевлаштування Управління з праці, зайнятості та соціального захисту Брестського міськвиконкому Діана Гриневич, директор просвітницького закладу «Офіс європейської експертизи та комунікацій» Світлана Зінкевич і Директор агентства «Твоє завтра» Інна Кулей. Фото: Тетяна Гапеева

У 2016 році в Бресті в цій програмі взяли участь 20 випускників, в 2017-му - вже 16. Був прецедент три роки тому, коли на роботу взяли випускницю польського вузу з підтвердженим дипломом.

За словами консула в Генеральному Консульстві Республіки Польща у Бресті Кшиштофа Росіньского, консульство допомагає тим, хто хоче вчитися в Польщі, але долі випускників вузів не відслідковує, виходячи з того, що кожен сам коваль свого щастя. У Польщі є така ж проблема - менше 10% підприємств намагаються отримати на роботу громадянина Польщі, який навчався за кордоном.

У перекладачки Дано Волчецкая два дипломи - білоруського і польського університетів. За її словами, складнощів при працевлаштуванні вона не відчувала, бо першим отримала білоруський диплом. А роботодавець тільки вітав те, що у співробітника буде європейську освіту. Вона зазначає, що освіта в Польщі інше. «Те, що було тут 5 років, було досить розмито. Ми отримали всебічний розвиток - були ідеологія, історія Білорусі, логіка. У Польщі освіта була виключно цілеспрямованим », - зазначила Дана Волчецкая.

Консул в Генеральному Консульстві Республіки Польща у Бресті Кшиштоф Росіньскі і перекладачка Дана Волчецкая. Фото: Тетяна Гапеева

Євген Скрабутан вивчав білоруську філологію в Гродненському державному університеті ім. Я. Купали і в Варшавському університеті. Після закінчення польського університету він спробував влаштуватися вчителем в школу, підтвердив диплом, але на роботу його не взяли. На його думку, спрацював стереотип, що випускник польського вузу приїхав для дестабілізації обстановки. Згодом він закінчив Університет імені Адама Міцкевича в Познані, писав диплом про фінансування і самоврядування. У Бресті Євген створив консалтингове агентство Propus, консультує поляків з питань, з якими вони можуть зіткнутися в Білорусі. В цьому році організація створила туристичну карту для західних туристів, аналогів якої не було в країні.

За словами Євгена Скрабутана (праворуч), після закінчення Варшавського університету він хотів влаштуватися вчителем в білоруську школу, але його не взяли. Фото: Тетяна Гапеева

На думку заступника директора Брестського науково-технічного парку Олександра Юреня, випускники зарубіжних вузів можуть сприйматися як конкуренти місцевих випускників. Їм було б простіше адаптуватися в Білорусі, якби сюди прийшли зарубіжні компанії, які створили б тут робочі місця.

Заступник директора науково-технічного парку Олександр Юреня вважає, що випускники зарубіжних вузів можуть сприйматися як конкуренти місцевих випускників. Фото: Тетяна Гапеева

Учасники круглого столу разом вивели кілька пропозицій, які допоможуть випускникам, які повернулися в Білорусь, адаптуватися в країні.

1. Випускникам необхідна соціальна адаптація, тому що за час навчання в іншій країні вони втрачають зв'язку з білорусами. Потрібно співтовариство випускників зарубіжних вузів.
  2. Потрібно спростити процедуру визнання дипломів.
  3. Необхідний грант для «покриття ризиків». Потрібні громадська організація або фонд, який на протязі 3 місяців буде фінансувати зарплату випускника закордонного вузу, який влаштувався на підприємство малого бізнесу.
  4. Потрібно думати не про те, що робити з тими людьми, які повертаються, а що робити, щоб вони хотіли повертатися. Необхідний конкурс проектів, переможці якого отримають можливість реалізувати свої ідеї в країні.

Матеріали по темі:

Випускники зарубіжних освітніх програм не потрібні в Білорусі

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl + Enter.