Кремлівська АЗС на Волхонці

Виявлений об'єкт культурної спадщини   № 7745178   № 7745178   Кремлівська АЗС на   Волхонке   - за деякими відомостями, одна з найстаріших збережених   бензоколонок   Москви Виявлений об'єкт культурної спадщини № 7745178 № 7745178

Кремлівська АЗС на Волхонке - за деякими відомостями, одна з найстаріших збережених бензоколонок Москви. Діюча бензоколонка, призначена тільки для урядових машин [1] . Єдина бензоколонка в межах бульварного кільця , Єдиний реалізований елемент палацу Рад і одне з будівель радянського ар-деко [2] .

За однією з версій, побудована за типовим проектом знаменитого архітектора Олексія Душкина (автора сталінської висотки біля Червоних воріт , «Дитячого світу» на Луб'янці , станції метро «Кропоткинская» ). Має статус знову виявленого пам'ятника архітектури [3] .

«Заправка повинна була стати частиною величезного комплексу Палацу Рад, який хотіли побудувати на місці підірваного в 1931 році храму . Але в підсумку тут відкрили басейн "Москва" , А АЗС стала єдиним нагадуванням про грандіозні плани. (...) Практично всі оригінальні деталі збереглися недоторканими, крім самих колонок - їх кілька років тому замінили новими » [2] .

Інша бензоколонка, побудована за аналогічним проектом, закинута і перебувала в районі «Аеропорт» , за адресою вулиця Черняховського , Між будинками 16 і 18, і була знесена приблизно в 2012 році.

« Нова газета »Спробувала уточнити право власності:« В інтернеті, до речі, є купа офіційних містобудівних документів, де про заправку йдеться як про об'єкт ФСО . Але в самій ФСО мені заявили, що ні про яку АЗС на Волхонці, 16 не знають і не чули, інформація закрита, і все тут » [5] .

В 2010-х роках було вирішено перетворити сусідній Музей Пушкіна в Музейне містечко , Заради чого планується перебудувати квартал. Бензоколонка, яка займає великий простір навпроти Храму Христа Спасителя , Опинилася під загрозою знесення [3] . Зокрема, серед макетів, представлених відомим англійським архітектором Норманом Фостером , На її місці зображено будівлю у вигляді пятілістнік. Пізніше ця ідея була відкинута, однак в 2013 році під час обговорення на Архсовете проекту серед висловлених музею рекомендацій пролунала пропозиція перенести на інше місце бензоколонку і побудувати на її місці виставковий зал [6] .

У числі озвучених місць - перенесення «в більш органічну для нього архітектурне середовище (наприклад," Будинки на набережній "Або конструктивістського" гаража ")» [7] .

«Життя» бензоколонки продовжує те, що вона знаходиться не у власності міста Москви, а належить федеральним структурам [3] . Майданчик входить в територію охоронної зони федерального пам'ятника і має предмет охорони, тому нічого там проектувати не можна до юридичного вирішення цього питання [8] .

Координатор громадської організації « Архнадзор » Рустам Рахматуллін вважає: «Бажання Архітектурного ради забудувати цю територію - це тільки бажання. Ця ділянка є територією пам'яток, а саме садиби князів Голіциних , Волхонка, 14. На цій території неможливо не тільки зіпсувати або знести будинок, але і забудувати простір. Тільки в режимі реставрації » [3] .

Проект фінансування Музейного містечка, опублікований восени 2013 року, передбачає «будівництво автозаправної станції ФСО Росії для звільнення території під будівництво паркінгу і виставкового центру - передбачуваний термін введення в експлуатацію --2015» [9] .

У вересні 2013 року з'явилася новина про те, що заправка ФСТ навряд чи може заважати реалізації проекту музейного містечка на базі Державного музею образотворчих мистецтв (ГМИИ) імені Пушкіна, так як цього проекту ще не існує, заявив РІА Новини джерело в одній з проектних організацій, коментуючи відповідну заяву міністра культури Російської Федерації Володимира Мединського .

«Ми з великим інтересом намагаємося провести паралель між наявністю заправки, яка займає площу 10 на 15 метрів поза музейного комплексу, і проектом, якого немає», - сказав співрозмовник агентства. «Проекту ще немає навіть на папері, він ще навіть не заборонений, а вже щось заважає», - підкреслив він [10] .

У 2016 році було оголошено, що дана територія все-таки буде включена в Музейне містечко ГМИИ. «Але, як запевнили в музеї, радянську заправку, що має статус пам'ятки архітектури, збережуть. Будівництво містечка ведеться навколо заправки. "Заправку плануємо використовувати як квитковий офіс і інформаційний центр", - пояснила заступник директора з розвитку ГМИИ ім. А. С. Пушкіна Анна Трапкова » [11] .

У грудні 2017 року було оголошено, що будова перенесуть на Кремлівську набережну, а на його місці зведуть концертний зал-трансформер ГМИИ [12] .