"У французькій стороні на чужій планеті ..." »АлтГПУ

На запрошення Будинки наук про людину (Fondation Maison des sciences del'homme) з 16 жовтня по 21 листопада 2013 р доцент кафедри загальної історії Юлія Миколаївна Циряпкіна проходила стажування в Парижі, фінансовану стороною, що запрошує. Будинок наук про людину запрошує іноземних вчених на місяць за рекомендацією французьких дослідників. Фонд виплачує стипендію, яка покриває витрати на проїзд та проживання в столиці Франції. Стажування передбачала збір матеріалів по темі дослідження, консультації з колегами, знайомство з науковими досягненнями французьких дослідників у вивченні меншин у Центральній Азії та проведення наукового семінару. Подібні стипендії дозволяють адресно запрошувати дослідників з Росії для обміну досвідом на наукових семінарах і консультаціях.

Я отримала запрошення Фонду Будинки наук про людину для реалізації проекту на тему: «Етнокультурні процеси серед російськомовного населення в містах Ташкентської області в умовах націоналізує держави». Французька школа з вивчення Центральної Азії стоїть осібно в світовій центральноазіатіке, так як французькі вчені мало публікуються англійською мовою (за винятком успішних дослідників і сімейної пари Марлен Ларюель і Себастьяна Пейруза). У свою чергу, в Росії і в Центральній Азії практично не читають французькою мовою. Проте, у французьких колег накопичилися неабиякі знання та досвід проведення польових досліджень в регіоні. Це пов'язано з тим, що з 1999 по 2010 р в Ташкенті знаходився Французький Інститут досліджень Центральної Азії (IFEAC), що входить в структуру Академії наук Франції. Відповідно, французькі колеги, що займаються вивченням цього регіону, кажуть на блискучу російською мовою. Мій німецький науковий досвід свідчить, що в Європі не часто трапляються антропологи, які б змогли так освоїти російську мову. Французький науковий світ, дистанціюється від англо-саксонського, відрізняється уважним ставленням до радянського і російського наукової спадщини по Центральній Азії. Я отримала запрошення Фонду Будинки наук про людину для реалізації проекту на тему: «Етнокультурні процеси серед російськомовного населення в містах Ташкентської області в умовах націоналізує держави»

Під час «місячної» стажування я працювала в трьох великих бібліотеках Парижа:

BULAC - бібліотека Національного Інституту східних мов і цивілізацій (INALCO);

Бібліотека CERCEC (Центр досліджень Росії, Кавказу та Центральної Європи), по-іншому її називають «Руської бібліотекою», так як в ній зібрані всі дореволюційні, радянські та сучасні видання російською мовою для зручності французьких дослідників;

Бібліотека Будинку наук про людину (FMSH).

У корінних французів культура проявляється у всьому - в одязі, поведінці, трапезі, ставлення до гостям. Не так просто зробити шопінг у Франції через велику кількість невеликих бутиків і маганзінчіков з екстравагантною одягом французьких і європейських дизайнерів. Є абсолютно надуманою міф про гордовитому ставленні парижан до англомовним, жодного разу я не зіткнулася з ситуацією, де б мені не відповіли на англійській мові. Дивно, що на побіжному англійською мовою в Парижі розмовляють жінки бальзаківського віку, що рідко зустрінеш в тій же Німеччині. У парижан є одна хороша звичка: підходити до заплутався в картах туристам і пропонувати свою допомогу! У цей період (листопад) в Парижі мінімум туристів, що дозволяє побачити справжнє обличчя Франції. Наприклад, жінок похилого віку в центрі Парижа (переважно в буржуазних районах), що виходять за покупками на пересувні ярмарки в перлах і хутрах? !!

Основним підсумком цих п'яти тижнів, насичених різноманітним спілкуванням, вивченням оригінальних матеріалів, участю в семінарі стало більш точне розуміння внутрішньої структури французької академічної науки. Це, безумовно, є цінним досвідом, який повинен допомогти в моїй подальшій науковій роботі.

Ю.Н. Циряпкіна

Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватися або зайти на сайт під своїм іменем.