«Азербайджан - мій батько, Росія - мати». Легендарному Мусліма Магомаєва - 76.

17 серпня виповнюється 76 років від дня народження видатного співака, актора, композитора Мусліма Магомаєва.

За традицією в цей день вшанувати данину пам'яті легендарного співака зберуться його родичі, друзі та шанувальники творчості в Баку - на Алеї почесного поховання у місця поховання Мусліма Магомаєва, а також в Москві біля пам'ятника виконавцю у будівлі посольства Азербайджану.

Пам'ять про Мусліма Магомаєва міцна не тільки в Росії і Азербайджані, але і в інших країнах.

У Росії діє Фонд Мусліма Магомаєва, однією з найпопулярніших концертних майданчиків в Москві виступає концертний зал Crocus city hall, що носить ім'я легендарного співака, на федеральних каналах регулярно представляють фільми і передачі, присвячені Магомаєва. І його пісні і до цього дня улюблені як публікою, так і професіоналами естради.

І його пісні і до цього дня улюблені як публікою, так і професіоналами естради

Регулярно в Москві проводиться конкурс вокалістів імені Мусліма Магомаєва.

Величезний внесок у збереження спадщини виконавця вносить дружина співака - оперна співачка Тамара Синявська, а також родина Агаларова.

Муслім Магомаєв сьогодні є, мабуть, одним з найяскравіших уособлень російсько-азербайджанських зв'язків. І хоча як істинний діяч культури, він належав своєму слухачеві, світу. Але був бакинцем і москвичем. Магомаєв говорив: «Азербайджан - мій батько, а Росія - мати».

Одна з найвідоміших пісень з репертуару Магомаєва - "Синя вічність" - стала по суті одним з гімнів Міжнародного музичного фестивалю ЖАРА в Баку, одним із засновників якого виступає близький друг сім'ї Магомаєва-Синявської Емін Агаларов (EMIN). Цього року організатори фестивалю підготували сюрприз - італійський варіант "Синьої вічності" на бакинської сцені заспівав всесвітньо відомий співак Алессандро Сафіна.

Друзі та знайомі Мусліма Магомаєва завжди відгукувалися про нього, як людину непохитному, виключно порядну, людину, яка віддавав себе мистецтву, глядачеві до кінця. Він завжди був справжнім, неповторним - на сцені і як співак-естрадникам, і як оперний співак, і в ролі азербайджанського поета Нізамі, коли займався одним зі своїх улюблених справ - малював.

Муслім Магомаєв увійшов в історію світової музики як унікальний співак, що поєднує в собі здатності оперного та естрадного виконавця, що зустрічається вкрай рідко.

Муслім Магомаєв народився 17 серпня 1942 року в Баку. Закінчив музичну школу по класу фортепіано, потім музичне училище, Бакинську консерваторію по класу вокалу. Вперше Магомаєва помітили на молодіжному фестивалі в Гельсінкі в 1962 році, де він став лауреатом за виконання пісень «Бухенвальдский набат» і «Чи хочуть росіяни війни». У 1963 році своїми концертами Магомаєв буквально підкорив Москву. Успіх був приголомшливий. Він вільно володів не тільки естрадним, але і оперним матеріалом. У 1964 році він поїхав на річне стажування в міланський оперний театр «Ла Скала».

Після Мілана Магомаєв виступав в найбільших містах Радянського Союзу в спектаклях «Тоска» та «Севільський цирульник». У 1966 і 1969 роках з великим успіхом пройшли гастролі Магомаєва в знаменитому театрі «Олімпія» в Парижі. У 1969 році на фестивалі в Сопоті Магомаєв отримує I премію, а в Каннах - «Золоту платівку».

У 1973 році йому було присвоєно звання Народного артиста СРСР, минувши звання Народного артиста АзССР. З 1975 по 1989 роки Магомаєв був художнім керівником створеного ним Азербайджанського державного естрадно-симфонічного оркестру, з яким багато гастролював по СРСР.

Співак брав участь у всіх головних урядових концертах і святкових програмах на радянському телебаченні. Голосом Магомаєва співає любовну серенаду персонаж Трубадур в популярному мультфільмі «Слідами бременських музикантів» (1973 рік).

Дискографія Мусліма Магомаєва нараховує понад 45 грамплатівок, а також 15 компакт-дисків, в тому числі «Дякую тобі» (1995), «Арії з опер і мюзиклів. Неаполітанські пісні »(1996),« Зірки радянської естради. Муслім Магомаєв. Найкраще »(2001),« Любов - моя пісня. Країна мрій »(2001) та інші.

У концертному репертуарі Магомаєва більше 600 творів (російські романси, класичні, естрадні та неаполітанські пісні). Він знявся у фільмах: «Нізамі», «Співає Муслім Магомаєв" і "Москва в нотах». Магомаєв - автор понад 20 пісень, музики до фільмів. Він також автор і ведучий циклу телепередач про життя і творчість американського співака Маріо Ланца, написав книгу про це виконавця.

У 1997 році ім'ям Магомаєва була названа одна з малих планет Сонячної системи, відома астрономам під кодом 1974 SP1.

Муслім Магомаєв помер 25 жовтня 2008 року на 67-му році життя. Похований в Алеї почесного поховання в Баку.