Atlas of traditional music of Azerbaijan

АТЛАС ЕТНІЧНОЇ МУЗИКИ АЗЕРБАЙДЖАНУ

Лекцію представляє автор,
доцент Азербайджанської Національної Консерваторії, кандидат мистецтвознавства Фаттах Халикзаде.

Азербайджанська Республіка, розташована в Закавказзі, на захід від Каспійського моря, є поліетнічною державою. Поряд з азербайджанцями, складовими понад 90% населення республіки, тут проживають росіяни, талиші, лезгини, грузини, аварці, цахури, євреї, татари та інші національні та етнічні меншини, які в умовах тривалого історичного співіснування успішно зберегли свої культурні та фольклорні традиції. Багатобарвний музичний фольклор малих народів являє собою органічну частину духовної культури Азербайджану.
Ця досить складна і до сих пір невивчена область етномузикознанія становить важливу частину величезного проекту «Атлас традиційної музики Азербайджану», який здійснюється творчим центром міжнародного науково-публіцистичного музичного журналу «Мусігі Дуньяси» під науковим керівництвом професора, доктора мистецтвознавства Таріела Мамедова. Даний проект вперше включає в себе також вивчення різноманітних діалектів азербайджанського музичного фольклору.
Спираючись на історичний досвід НІКМУЗ (1930-ті роки), Бакинської Музичної Академії та Інституту Архітектури та Мистецтва НАН Азерайджанской Республіки (1960 - 90-ті роки) автори нового проекту висунули завдання збирання і вивчення фольклорної музики республіки у всій різноманітності етнічних культур та історичних пластів (архаїчний, традиційний, сучасний).
Загальний огляд музичного фольклору Азербайджану слід починати з географічної локалізації окремих народів і етнічних груп.
У стародавній країні вогнів живуть понад 30 народів і етносів, які сповідують різні релігії, такі, як іслам, християнство, іудаїзм. Поряд з азербайджанцями відзначимо також інші тюркомовні народи огузской групи - турки з Ахиска і Кримські татари, а також Казанські татари кіпчакскіх роду. Їх прибуття в Азербайджан сталося в першій половині XX століття. Якщо татари живуть в основному в Баку і на Апшероне, то турки оселилися і в деяких сільських місцевостях республіки.
Кавказоязичние народи - лезгини, аварці, цахури, рутульці, поряд з Дагестанської АР населяють також ряд північних і північно-західних районів Азербайджану. На тій же території (райони Габалі та Огуз) зустрічаються удіни - один з народів історичної Кавказької Албанії. У деяких прикордонних районах з Грузією (Балака і Гах) розташовані селища грузин-християн і інгілойци (грузіноязичних мусульман).
З давніх-давен в Азербайджані проживають іраномовні народи - талиші, тати, курди-мусульмани, а також сповідують іудаїзм гірські євреї. Християнські народи різного походження (російські, ассірійці, вірмени), а також євреї (ашкеназі) відносяться до різних мовних груп. Якщо росіяни та євреї з'явилися в етнічній карті республіки з початку XIX століття, то ассірійці прибутку зі Східної Туреччини через більш одного століття.
Перейдемо до питання про жанрову типології в музичному фольклорі малих народів Азербайджану. Трудові, обрядові, календарні, плачі та колискові, ліричні пісні та інструментальні мелодії в зазначених культурах мають особливі форми прояву. Неоднакова також роль певних музичних жанрів у фольклорі різних народів.
Так, наприклад, інструментальні танцювальні мелодії, виконувані ансамблем зурначі і нагарістов, займають домінуюче становище серед лезгин, аварцев, рутульцями і цахури. В їхньому фольклорі збереглися різні жанри вокальної музики (плачі, колискові, весільні, ліричні та інші). Дані народи об'єднують подібний музичний стиль, типові мелодійні формули і музичний інструментарій (нагару, зурна, балабан, сопілка, РВПС, танбур і ін.). У той же час в музичному фольклорі кавказоязичних народів Азербайджану відчуваються тонкі відмінні нюанси, які можуть послужити предметом спеціальних досліджень.
Російські і татари, що відрізняються за мовою та релігії, проте, поділяють деякі загальні риси музичного стилю - сольний та хоровий спів, ліричні пісні широкого дихання, які, безсумнівно, склалися в результаті тісних культурних контактів. Як характерних ознак відзначимо більш вагому роль пентатоники в музиці Казанських татар, які проживають в Азербайджані.
Багатством жанрових і виконавських традицій відрізняється музичний фольклор талиші, одного з найдавніших етносів Азербайджану. Порівняно добре збереглися, наприклад, старовинні традиції трудових, весільних і календарних пісень, жіночі танцювальні пісні «Хала». Поетичної основою багатьох зразків служать тексти на Талишських і азербайджанською мовами, що свідчить про тісну взаємодію зазначених культур.
Фольклорні зв'язку і взаємовпливу, що існують між різними етнічними і національними групами Азербайджану, залежать від географічного та історичного факторів. Музичний фольклор народів, споконвіку живуть на території нашої республіки, піддавався достатній взаємовпливу, що зумовило в окремих випадках двомовність і словесного і музичного компонентів. У цьому плані можна відзначити фольклорні культури талиші, татів і частково цахури і гірських євреїв, і навпаки, народи, які прибули в Азербайджан в останні століття росіяни, татари, українці, турки зберегли свої фольклорні традиції в більш чистому вигляді.
Багату музичну спадщину народів Азербайджану має особливе значення для розвитку етномузиковедческой думки і консолідації демократичного суспільства.
У контексті всього сказаного слід звернути увагу на слова видного представника освіти і літератури Азербайджану ХХ століття Абдулли Шаіга: «Всі ми крупиці одного сонця».

АТЛАС ЕТНІЧНОЇ МУЗИКИ АЗЕРБАЙДЖАНУ   Лекцію представляє автор,   доцент Азербайджанської Національної Консерваторії, кандидат мистецтвознавства Фаттах Халикзаде