Хаников Анфим Андрійович. Про художника. біографія

Ім'я художника і скульптора Анфима Ханикова нерозривно пов'язане з мистецьким середовищем Іжевська, де він народився в 1977 році. Ще в дитинстві, «коли всі хотіли бути космонавтами», Хаников вирішив стати вільним художником. Втім, що саме тоді малося на увазі під цим формулюванням, він зараз і сам не може відповісти, при цьому констатуючи, що мрія, здається, збулася. Після закінчення школи майбутній художник відправився до Вищого педагогічний коледж при художньо-графічному факультеті Удмуртського державного університету, закінчивши який, відразу став активним учасником мистецькому житті міста.

Арт-середовище в Іжевську в кінці 90-х - початку 2000-х років характеризувалася відсутністю відкритих актуального мистецтва виставкових просторів і інституцій. Наслідком цієї ситуації стала поява ініційованих самими художниками об'єднань, що стали ядром іжевською андеграундної культури. У 1999 році утворилася арт-група «Археоптерикс», одним із засновників якої був Анфим Хаников. Діяльність об'єднання вело велику: художники вдавалися до найрізноманітніших жанрів, включаючи, крім традиційних живопису і графіки, інсталяції, перформанси, відео, об'єкти і т. Д. «Археоптерикс» активно працював з контекстом, деконструіруя сформовані соціальні конструкти методами постмодернізму. Атракціон «Гроб на коліщатках», вибух ляльки, поїдання желатиновой жінки, святкування свята «Мир! Труси! Май! »- художники групи були сповнені молодого завзяття і божевілля, такого необхідного і неминучого в той період для сучасного мистецтва. У цьому середовищі формувався і Анфим Хаников, в своїх інтерв'ю неодмінно підкреслює, що величезний вплив на його світовідчуття надали практики московського концептуалізму. Діяльність «Археоптерикса» він визначає як абсолютно постмодерністська явище, поєднувати в собі різноманітні жанри, стилі і художні мови.

Художники, що входили в об'єднання, ніколи не прагнули до вселенської слави і світової популярності: на відміну від більшості колег, які працюють в регіонах, які не були спрямовані їхні сподівання і до Москви. Анфим Хаников після закінчення навчання хотів виїхати з Іжевська, але незабаром зрозумів, що саме в цьому місті знаходиться така необхідна для його продуктивної роботи живильне середовище. Так з'явилася «Творча дача» - проект художника, який об'єднує арт-резиденцію і виставковий простір.

Після тривалого захоплення акціонізмом, під час якого практикувалися і хеппенінги в міському просторі, і обіграють невигадливу архітектуру іжевських будинків-коробок графіті, Анфим Хаников почав займатися дерев'яною скульптурою. У зборах музею Ерарта зберігається перший досвід художника в цьому жанрі - робота «Розп'ятий Шива» 2012 року. Пройшовши період дослідження постмодерністських практик, Хаников звернувся до традиції російської північній дерев'яної скульптури XVII-XVIII ст. Обрана для роботи тема теж вельми традиційна, але в даному випадку релігійний сюжет трактується в несподіваному ключі. Задум роботи з'явився у Анфима Ханикова під час подорожі по Індії і знайомства з буддизмом. Художник є віруючим православним, але буддистська сприйняття Христа як одного з втілень богів не показалося йому ні шокуючим, ні образливим: під враженням від зіткнення з новою культурою і з'явився «Розп'ятий Шива», який поєднує в собі головний християнський символ - розп'яття - і зображення багаторукого бога . «Шива як символ нестерпну легкість буття, розп'ятий в Удмуртії на невидимому хресті самозречення і жертви», - формулює задум своєї роботи Анфим Хаников.

Цікаво, що поворот Ханикова до традиційних техніці і тематиці в кінцевому рахунку знову обертається постмодерністським жестом, сплавляються воєдино різні архетипічні образи. Схрещування двох релігійних традицій, що знайшло вираження в скульптурі, дозволило Ханикова створити яскравий художній образ, який транслює важливі для багатоконфесійній і багатонаціональної Росії ідеї рівноцінності культур.

розкрити