Марія з ароматом кави <Світське життя на Неві

Режисер Джуліано Ді Капуа вибрав для свого спектаклю незвичайне твір - єдину оперету аргентинського композитора Астора П'яццолли, класика музики танго. Він і поет-авангардист Орасіо Федерер, автор лібрето, створили дивовижну притчу про життя і пристрасті, наповнивши її, здавалося б, несумісними ритмами танго, джазу, мелодіями старої Європи - Італії та Іспанії. Ця історія могла стати класичним спектаклем з окремими танцювальними і пісенними номерами, цілком традиційною і злегка нудною, але вона потрапила до фантазерам і великим бешкетникам - акторам інженерного театру АХЕ.

Сюжет оперети (оперіта - точніша назва цього аргентинського музичного жанру) гранично алегоричний. Юна дівчина Марія, народжена в трущобах Буенос-Айреса, стає засновницею нового танцю - танго. Вона веде бурхливу і грішне життя, але після насильницької смерті від рук убивць стає душею міста і майже святий. В кінці танго завойовує весь світ.

Ще на самому початку вистави звертає на себе увагу незвичайна сценографія. У центрі - великий дерев'яний поміст під кутом. Він буде перетворюватися то в своєрідну трибуну, з якої Відьмак (Джуліано ді Капуа), шанувальник Марії і танго, буде «викрикувати» монологи, то цвинтар і навіть бар. Зліва - невеличкий столик з безліччю предметів, за яким чаклує вулична співачка (чудова Ілона Маркарова). Вона розсипає квіткові пелюстки, щось готує і навіть робить ватяні фігурки на паличках! А справа розмістився ансамбль «Ремоліно», який виконує музику Астора П'яццолли на п'яти інструментах - баяні, скрипці, фортепіано, контрабасі та гітарі. Дивно, але невелика сцена музею «Ерарта" не здається перевантаженою.

Аргентинська співачка Габріела Бергалло, виконуюча партію Марії - безперечний успіх. Низький чарівний голос Бергалло нагадує час босоногою діви з островів Зеленого Мису Сезарії Евори. Співачка передає всю складність людської натури - від чогось темного, дикого до світлої ніжності і задумі. Аргентинська емоційність артистки майже зашкалює, але ніколи не переходить в вульгарність.

Однак, лінія Марії не стає найголовнішою в спектаклі. Паралельно з нею актори створюють дивовижну виставу на межі пантоміми, комедії дель арте і вуличного театру. Інженерний театр взагалі ближче до театру дії, пластиці, ніж до роботи з текстами, чим займається більшість російських театрів. Для нього важливіше тіло, ніж слово. Нашому глядачеві незвично, але заворожуюче бачити, як артисти розсипають по дерев'яному помосту кави, і туди лягає Марія - за п'єсою її ховають в гущі еспресо. Відразу пригадується роман Маркеса «Сто років самотності» і загадкові смерті членів сім'ї Буендіа. Міми розігрують кумедні сценки та кидають ножі в паперові листи - це чи не театр дель арте, де все зло здається жартівливим і злегка несправжнім? Викликає сміх у всього залу і сцена, коли Відьмак з'являється на ходулях, і його наготу прикриває тільки електрична гірлянда - героїв-диваків в російській літературі завжди було багато.

Доповнює спектакль лінія танцювальна, за неї відповідають чемпіони по танго Олександр і Наталя Дбайливі. Вони доводять, що танго може бути абсолютно різним - від пристрасті руйнівною до ніжної любові до партнера. На початку панує танець енергійний, напористий, це справжня боротьба чоловіки і жінки. А в кінці партнерка виходить із зав'язаними очима і повністю довіряє своєму кавалеру, який м'яко веде її за собою. Ця зворушливість підкуповує.

Марія подарувала аргентинської столиці свободу в особі танго, яку вони оцінили тільки після її смерті. Театр АХЕ дає глядачеві можливість з дитячою безпосередністю і подивом поглянути на навколишній світ як в перший раз - захопитися і знову повірити в диво. А цього в нашому житті часто не вистачає.

Текст: Анна Жигалова
Фото: https://vk.com/event98839962