Вірменські художники, що мають світове визнання

Іван Айвазовський, Аршил Горки, Акоп Коджоян, Мартирос Сарьян - це лише частина художників вірменського походження, відомих всьому світу. Сьогодні полотна наших талановитих співвітчизників прикрашають зали найзнаменитіших музеїв світу і продаються на аукціонах за нечувані суми.

Іван Айвазовський (Իվան Այվազովսկի, 1817-1900) - російський художник-мариніст, баталіст, колекціонер, меценат. Найвідоміший уродженець Феодосії. Вважається найбільш видатним художником вірменського походження XIX століття.

Вважається найбільш видатним художником вірменського походження XIX століття

Роботи Айвазовського - одні з найдорожчих і затребуваних в світі. В цілому за своє життя художник намалював більше 6 тисяч картин. У 2012 році на аукціоні Sotheby's картина «Вид Константинополя і Босфору» була продана за 5,2 млн доларів.

Аршил Горки (Արշիլ Գորկի, 1904-1948) - американський художник, один із засновників «абстрактного сюрреалізму». Гірки, він же Востанік Адоян, вважається одним з кращих американських художників XX століття, його картини виставлені в усіх найбільших галереях США, а також в лондонському «Тейт».

У 2011 році безіменне полотно художника було продано на аукціоні Christie's за суму в понад 900 тисяч доларів.

Вагріч Бахчанян (Վագրիչ Բախչանյան, 1938-2009) - відомий художник, літератор-концептуаліст. Народився в Харкові, в 1970-х переїхав до США. Його роботи експонувалися «ЕРА Фаундейшн», в галереї «Поп-Офф Арт», в Російському музеї, в «Стелла Арт Фаундейшн» і т.д.

Художник жартома називав себе вірменином на 150%, тому що навіть мачуха була вірменкою. Багато його афоризми стали стали унікальними, як наприклад: «Ми народжені, щоб Кафку зробити минулим!»

»

Жак Іхмальян (Ժակ Իխմալյան, 1922-1978) - радянський художник, народився в Стамбулі. У його роботах переважали східні мотиви.

У його роботах переважали східні мотиви

Поряд з традиціями середньовічної вірменської книжкою мініатюри і портретного живопису, православного і католицького сакрального мистецтва, на творчість художника вплинули і новаторські досягнення французьких імпресіоністів і фовістів. Вгадується любов до Пікассо і особливо Матісса.

Сьогодні роботи Іхмальяна представлені в найбільших музеях Вірменії та Росії.

Дмитро Налбандян (Դմիտրի Նալբանդյան, 1906-1993) - живописець, майстер портрета. Налбандян - вважається одним з найбільш іменитих художників радянського періоду.

Він створив портрети багатьох представників радянської партійної еліти (в тому числі І. В. Сталіна, М. С. Хрущова, Л. І. Брежнєва), за що в мистецьких колах його називали «Перша кисть політбюро».

Твори Налбандяна зберігаються в Третьяковській галереї, Музеї сучасної історії Росії, Російському музеї. Один з автопортретів художника знаходиться в галереї Уффіці (Флоренція).

Овнатан Нагаш (Հովնաթան Նաղաշ, 1661-1722) - вірменський поет і художник, засновник знаменитого роду художників Овнатанян.

Нагаш - автор розпису Ечміадзинського кафедрального собору. Саме прізвисько «Нагаш» в перекладі з перської означає живописець.

Крім цього, художник є автором понад ста ашугської пісень.

Рустем Ян (Ռուստեմ Յան, 1762-1835) - литовський художник і педагог. Виховав не одне покоління талановитих студентів, які стали в подальшому відомими художниками.

У 1820 році Рустем Ян організував першу в Литві виставку образотворчого мистецтва, на якій були представлені роботи його учнів.

Богдан Салтанов (Աստվածատուր Սալթանյան, 1630-1703) - придворний художник царя Олексія Михайловича і його наступників, головний майстер Збройової палати, автор ікон, ілюстрацій до рукописів, парсун. За походженням - вірменин родом з Персії.

За походженням - вірменин родом з Персії

Шимон Холлоші (Շիմոն Հոլլոշի, 1857-1918) - угорський художник вірменського походження.

В історію угорського мистецтва кін. XIX - поч. XX ст. Холлоші увійшов не тільки як цікавий художник, але і в ще більшому ступені як видатний педагог. У нього вчилися не тільки великі угорські художники, а й майстри з Німеччини, Польщі, Росії.

Barev Today