Москва: в литовській школі вчаться не тільки литовці, але і латиші, таджики, вірмени

Середня загальноосвітня школа з етнокультурним литовським компонентом була створена для дітей з мішаних шлюбів, в яких один з батьків є литовцем. Тут дітей вчать читати, писати, говорити і співати по-литовськи, знайомлять з традиціями та святами Литви. За словами директора школи Сольвейг Валаткайте, в цьому році перший раз у перший клас школи прийшло 50 учнів - сформовано два класи.

«Охочих надходити в перший клас в нашу школу досить багато, ми навіть не можемо прийняти всіх бажаючих. Протягом багатьох років ми набираємо два перших класи, хоча по потужності будівлі повинен бути один клас. Ця цифра не змінюється з року в рік », - розповіла в інтерв'ю DELFI Валаткайте.

Учні 15-і національностей

© Asmeninio archyvo nuotr.

Примітно, що національний склад батьків учнів дуже різноманітний - це росіяни, литовці, латиші, білоруси, українці, італійці, корейці, євреї, таджики, вірмени, осетини, лезгини, аварці, турки, татари - всього 15 національностей.
За даними за 2011/2012 навчальний рік, громадянами Росії був 301 учень школи, громадянами Литви - 24 учні, Білорусі - 2, України - 2, Кореї - 1, Італії - 1.

«Ми національність учнів акцентуємо, до того ж національність дитини визначається тільки при повноліття. У будь-якому випадку ми ніяк не ділимо дітей ні за національністю, ні за місцем проживання - все вони вивчають литовську мову і етнокультуру, а вивчення литовської мови у нас йде на трьох рівнях », - каже Валаткайте.

За вищим рівнем литовський вивчають литовські хлопці, уроки рідної мови ім викладають за програмою російських шкіл Литви, а російськомовні діти вивчають литовський як друга іноземна мова.

« вибір , Звичайно, роблять батьки дитини. Вони дізнаються про наших результатах, про участь наших школярів в олімпіадах, в різних конкурсах. Це одне. Інша справа, коли батьки по роботі взаємодіють з Литвою і часто бувають в Литві - це спільні фірми і т.д. І вони зацікавлені в тому, що коли вони будуть в Литві, дитина могла спокійно грати на майданчику і спілкуватися з дітьми. Ну і третя група - це ті, хто націлений на серйозне вивчення литовської мови. Такі батьки, як правило, самі є носіями литовської мови або сподіваються, що дитина буде надходити на литовську філологію », - розповідає директор школи.

Вона зазначає, що якихось особливих проблем в освоєнні литовської мови в учнів не спостерігається.

«Що стосується читання літератури, то це всесвітня проблема, інформаційні технології захоплюють дітей більше, ніж книга. Це вже всім відомо. Але, тим не менш, у нас достатній відсоток тих, хто читає дітей, в тому числі вони читають і літературу литовською мовою. У нас дуже непогана бібліотека, вона формувалася досить довго - з 1992 року, і зараз у нас є всі програмні твори і не в одному екземплярі », - каже Валаткайте.

Надходять і в МГУ, і в Вільнюський університет

© Asmeninio archyvo nuotr.

За словами директора, щорічно випускники школи їдуть поступати до вищих навчальних закладів в Литві.

«Таких випускників в один рік буває більше, в іншій - менше, в залежності від того, яка життєва ситуація складається в сім'ї. В цьому році, наприклад, дві дівчини з нашої школи надійшли в Вільнюський університет на філологію і економіку. Крім того, наші учні добре надходять і в Москві - четверо випускників в цьому році вступили до університету ім. М.В. Ломоносова на економіку, соціологію, філологію. Тому, коли батьки вивчають ці дані, то, звичайно, звертають увагу і на нашу школу », - не приховує задоволення директор школи ім.Балтрушайтіса.

Цю школу, до речі, закінчила і вже стала відомою в Росії дочка російської актриси Тетяни Лютаєвою , Тринадцять років прожила в Вільнюсі , Агнія Дітковскіте . В одному з інтерв'ю Т.Лютаева зізналася, що, приїхавши з Вільнюса до Москви, Агнія насилу звикала до російської мови, тому уроки литовського були для неї віддушиною.

"Я зубрила російську мову по кілька годин на день, але коли виходила на вулицю і змушена була з кимось спілкуватися, слова з себе видавити не могла. Виглядала як розумна собака: все розумію, киваю, але у відповідь краще промовчу", - розповіла про відчуття тих років в одному з інтерв'ю сама Агнія.

«У нас в школі проходять зустрічі випускників. Але треба сказати, що Агнуля у нас не так довго вчилася - кілька років. І, напевно, зараз дуже сильно зайнята, я її не бачила давно », - говорить директор литовської школи.

Зі школою активно співпрацюють працюють в Москві литовські режисери, особливо керівник Вахтанговського театру Рімас Тумінас . Він постачає учнів і вчителів квитками на вистави театру, а також проводить в школі творчі вечори.

Школа ім. Ю.Балтрушайтіса відкрита з 1992 року, на сьогодні тут навчається 365 школярів, атестат про повну загальну середню освіту, що видається школою, дійсний під час вступу до ВНЗ як Росії, так і Литви.

Згідно з даними загального перепису населення, проведеного в Росії в 2010 році, в цій країні проживає 31 400 жителів литовської національності.

Строго заборонено копіювати і поширювати інформацію, представлену на DELFI.lt, в електронних і традиційних ЗМІ в будь-якому вигляді без офіційного дозволу, а якщо дозвіл отримано, необхідно вказати джерело - Delfi.